Valiant - preview

8. 8. 2005 - 9:06 | Téma | red

Valiant - preview zdroj: tisková zpráva

Ewan McGregor jako člen speciální holubí letky, která za II. světové války plní nebezpečné úkoly. Britský CGI animovaný dobrodružný snímek Garyho Chapmana. +Fotogalerie. Hrdinné holubí dobrodružství Valiant je dalším ze zářezů na válečné sekyře mezi dvěma hlavními západními producenty animovaných filmů: Disneym a Dreamworks

Hrdinné holubí dobrodružství Valiant je dalším ze zářezů na válečné sekyře mezi dvěma hlavními západními producenty animovaných filmů: Disneym a Dreamworks.

Valiant Garyho Chapmana je pro Disneyho svým způsobem odpovědí na Chicken Run, ptačí animaci Nicka Parka a studií Dreamworks a Aardman’s, který před pěti lety jenom v USA vydělal přes 100 miliónů dolarů.
Disney nejspíš nepočítá, že by Valiant na americkém trhu téhle mety dosáhl. Jeho pozice bude už jen díky námětu a obsazení silnější ve „staré“ Evropě, ale 40 miliónová produkce by ani tak neměla mít s návratem investice problém.

Valiant Valiant se odehrává za II. světové války. Komunikace mezi anglickým ostrovním velitelstvím a francouzským odbojem na kontinentě probíhá pomocí speciálně trénované holubí letky.
Hrdinou snímku je holub korunáč jménem Valiant (Ewan McGregor), outsider, který se ze všech sil snaží dostat se do letky a přispět na pomoc vlasti. Jakmile se Valiant ocitne po boku rozmanité partičky ve vysněné letce, přihraje mu velení zásadní úkol – doručit informace od Francouzů spojeneckým jednotkám za frontou.
Úhlavním nepřítelem britských holubů a francouzských myší jsou ve Valiantovi němečtí sokoli pod vedením zlověstného Von Talona (Tim Curry).
Valiant je volně inspirovaný skutečnými událostmi, neboť Britové za války skutečně holuby pro komunikaci s francouzským odbojem používali.

Valiant Valianta vyrábí jako svůj první počin britské CGI studio Vanguard Animation. Založil jej John H. Williams producent obou dílů Shreka.
Zatímco zeleného obra má ale pod křídlem Dreamworks, s Vanguardem uzavřel 4 snímkovou spolupráci Disney. Ten se musí po nových CGI partnerech poohlížet kvůli konci kontraktu s Pixarem (jejich posledním společným bijákem jsou Cars).
Na scénáři Jordana Katze spolupracoval i Matt Manfredi, režisér komedie Brouk (Bug) a scénárista Aeon Flux či Šílená/ Krásný (Crazy/Beautiful).
Režisérem je debutant Gary Chapman.

Valiant Britský tón Valianta je zachován i výběrem hvězdných ostrovních herců.
Ewan McGregor se v českých kinech co nevidět představí jako dabér v CGI animáku Roboti (Robots). McGregorova tvorba je velmi rozmanitá, od neurotického Trainspottingu přes explozivní Moulin Rouge! a introspektivnímu Mladému Adamovi (Young Adam) až k velkoformátovým Hvězdným válkám (Star Wars).
Představitel Von Talona Tim Curry je k vidění v sexuologickém dramatu Kinsey, John Hurt (Felix) si zahrál v Hellboyovi a mimo to má doma dvě nominace na Valiant Oscara (za Sloního muže (The Elephant Man) a Půlnoční expres (Midnight Express)). Komik John Cleese (Mercury) je v posledních letech obsazován především do menších rolí, kde je třeba někoho, kdo na první pohled vypadá jako Angličan. Jeho kriticky nejuznávanějším kusem je Ryba jménem Wanda (A Fish Called Wanda) z roku 1988.

Premiéra ve Velké Británii: 25.03.2005.
Česká premiéra: 18.08.2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.