V sobotu budou vyhlášeny ceny Český lev.

5. 3. 2010 - 16:00 | Téma | red

V sobotu budou vyhlášeny ceny Český lev. zdroj: tisková zpráva

Z celkového počtu 34 filmů, které měly premiéru v roce 2009, bude pouhých 6 bojovat o některého z Českých lvů. Do druhého kola hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) byly připuštěny jen snímky, které v února získaly některou z nominací.

Po jedenácti nadějích mají před finálovým večerem, který se uskuteční v sobotu 6. března v přímém přenosu České televize z Velkého sálu pražské Lucerny, 3 sezóny v pekle Tomáše Mašína a Protektor režiséra Marka Najbrta. O dvě nominace méně získala Kawasakiho růže Jana Hřebejka. Díla zabodovala v kategoriích nejlepší film, režie, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích.

Podle českých kritiků je žhavým kandidátem na prestižní křišťálové sošky právě Mašínovo okupační drama Protektor, jemuž na nominačním večeru udělili vlastní cenu. Jeho tvůrce Marek Najbrt je však skromný. "Samozřejmě mám radost i z ceny kritiků, ale vím, že nominace jsou ošidné. Přijde totiž druhé kolo, nové hlasování a vše se může změnit," řekl tehdy ČTK. Radoval se i z ceny za plakát, na kterém se svým bratrem Alešem spolupracoval vůbec poprvé.

Tři nominace na České lvy získal Ševčíkův thriller Normal (kamera, zvuk, hudba), po jedné animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (nejlepší výtvarný počin) a komedie Zemský ráj to na pohled Ireny Pavláskové za výkon Terezy Voříškové ve vedlejší roli.

Za ztvárnění hlavních rolí navrhli akademici na Českého lva polskou herečku Karolinu Gruszkovou a Kryštofa Hádka (3 sezóny v pekle), Lenku Vlasákovou a Martina Hubu (Kawasakiho růže), Janu Plodkovou a Marka Daniela (Protektor). Ve vedlejších rolích je z hereček zaujaly Daniela Kolářová (Kawasakiho růže), Klára Melíšková (Protektor) a jmenovaná Tereza Voříšková. V kategorii vedlejší mužský herecký výkon dvakrát zabodovala Kawasakiho růže (Ladislav Chudík, Antonín Kratochvíl). Třetí nominace patří opět Martinu Hubovi (3 sezóny v pekle).

Také letos bude ve finále dokumentární tvorba. Mezi třemi tituly, které mohou získat Českého lva, jsou snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje, dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR a čtvrtý díl z cyklu Zapomenuté transporty, ve kterém se režisér Lukáš Přibyl věnuje méně známým koncentračním a vyhlazovacím táborům v Polsku.

Moderátory ceremoniálu budou Bolek Polívka a Pavel Liška. Polívka, dvojnásobný držitel Českého lva za filmy Zapomenuté světlo a Musíme si pomáhat, uváděl výroční filmové ceny už několikrát, naposledy loni se svojí dcerou Annou Polívkovou. Pro Lišku, držitele Českého lva za film Štěstí, to bude premiéra. Chtěl si s Polívkou živě zahrát - a vyhlašování cen podle něj má být tak trochu divadlo. Spoléhá proto, že se za svého partnera na jevišti tak trochu schová.

Předseda ČFTA Petr Vachler už dříve slíbil, že se večer ponese v duchu filmových dvojic. I proto chtěla akademie sehnat ty nejzajímavější páry a dát je dohromady. Volnou kategorií bude takzvaná Hláška roku - dvě desítky těch nejlepších vybral pro první ročník Jiří Menzel.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.