V sobotu budou vyhlášeny ceny Český lev.

5. 3. 2010 - 16:00 | Téma | red

V sobotu budou vyhlášeny ceny Český lev. zdroj: tisková zpráva

Z celkového počtu 34 filmů, které měly premiéru v roce 2009, bude pouhých 6 bojovat o některého z Českých lvů. Do druhého kola hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) byly připuštěny jen snímky, které v února získaly některou z nominací.

Po jedenácti nadějích mají před finálovým večerem, který se uskuteční v sobotu 6. března v přímém přenosu České televize z Velkého sálu pražské Lucerny, 3 sezóny v pekle Tomáše Mašína a Protektor režiséra Marka Najbrta. O dvě nominace méně získala Kawasakiho růže Jana Hřebejka. Díla zabodovala v kategoriích nejlepší film, režie, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích.

Podle českých kritiků je žhavým kandidátem na prestižní křišťálové sošky právě Mašínovo okupační drama Protektor, jemuž na nominačním večeru udělili vlastní cenu. Jeho tvůrce Marek Najbrt je však skromný. "Samozřejmě mám radost i z ceny kritiků, ale vím, že nominace jsou ošidné. Přijde totiž druhé kolo, nové hlasování a vše se může změnit," řekl tehdy ČTK. Radoval se i z ceny za plakát, na kterém se svým bratrem Alešem spolupracoval vůbec poprvé.

Tři nominace na České lvy získal Ševčíkův thriller Normal (kamera, zvuk, hudba), po jedné animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (nejlepší výtvarný počin) a komedie Zemský ráj to na pohled Ireny Pavláskové za výkon Terezy Voříškové ve vedlejší roli.

Za ztvárnění hlavních rolí navrhli akademici na Českého lva polskou herečku Karolinu Gruszkovou a Kryštofa Hádka (3 sezóny v pekle), Lenku Vlasákovou a Martina Hubu (Kawasakiho růže), Janu Plodkovou a Marka Daniela (Protektor). Ve vedlejších rolích je z hereček zaujaly Daniela Kolářová (Kawasakiho růže), Klára Melíšková (Protektor) a jmenovaná Tereza Voříšková. V kategorii vedlejší mužský herecký výkon dvakrát zabodovala Kawasakiho růže (Ladislav Chudík, Antonín Kratochvíl). Třetí nominace patří opět Martinu Hubovi (3 sezóny v pekle).

Také letos bude ve finále dokumentární tvorba. Mezi třemi tituly, které mohou získat Českého lva, jsou snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje, dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR a čtvrtý díl z cyklu Zapomenuté transporty, ve kterém se režisér Lukáš Přibyl věnuje méně známým koncentračním a vyhlazovacím táborům v Polsku.

Moderátory ceremoniálu budou Bolek Polívka a Pavel Liška. Polívka, dvojnásobný držitel Českého lva za filmy Zapomenuté světlo a Musíme si pomáhat, uváděl výroční filmové ceny už několikrát, naposledy loni se svojí dcerou Annou Polívkovou. Pro Lišku, držitele Českého lva za film Štěstí, to bude premiéra. Chtěl si s Polívkou živě zahrát - a vyhlašování cen podle něj má být tak trochu divadlo. Spoléhá proto, že se za svého partnera na jevišti tak trochu schová.

Předseda ČFTA Petr Vachler už dříve slíbil, že se večer ponese v duchu filmových dvojic. I proto chtěla akademie sehnat ty nejzajímavější páry a dát je dohromady. Volnou kategorií bude takzvaná Hláška roku - dvě desítky těch nejlepších vybral pro první ročník Jiří Menzel.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.