V sobotu budou vyhlášeny ceny Český lev.

5. 3. 2010 - 16:00 | Téma | red

V sobotu budou vyhlášeny ceny Český lev. zdroj: tisková zpráva

Z celkového počtu 34 filmů, které měly premiéru v roce 2009, bude pouhých 6 bojovat o některého z Českých lvů. Do druhého kola hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) byly připuštěny jen snímky, které v února získaly některou z nominací.

Po jedenácti nadějích mají před finálovým večerem, který se uskuteční v sobotu 6. března v přímém přenosu České televize z Velkého sálu pražské Lucerny, 3 sezóny v pekle Tomáše Mašína a Protektor režiséra Marka Najbrta. O dvě nominace méně získala Kawasakiho růže Jana Hřebejka. Díla zabodovala v kategoriích nejlepší film, režie, scénář, střih a herecké výkony v hlavních rolích.

Podle českých kritiků je žhavým kandidátem na prestižní křišťálové sošky právě Mašínovo okupační drama Protektor, jemuž na nominačním večeru udělili vlastní cenu. Jeho tvůrce Marek Najbrt je však skromný. "Samozřejmě mám radost i z ceny kritiků, ale vím, že nominace jsou ošidné. Přijde totiž druhé kolo, nové hlasování a vše se může změnit," řekl tehdy ČTK. Radoval se i z ceny za plakát, na kterém se svým bratrem Alešem spolupracoval vůbec poprvé.

Tři nominace na České lvy získal Ševčíkův thriller Normal (kamera, zvuk, hudba), po jedné animovaný snímek Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (nejlepší výtvarný počin) a komedie Zemský ráj to na pohled Ireny Pavláskové za výkon Terezy Voříškové ve vedlejší roli.

Za ztvárnění hlavních rolí navrhli akademici na Českého lva polskou herečku Karolinu Gruszkovou a Kryštofa Hádka (3 sezóny v pekle), Lenku Vlasákovou a Martina Hubu (Kawasakiho růže), Janu Plodkovou a Marka Daniela (Protektor). Ve vedlejších rolích je z hereček zaujaly Daniela Kolářová (Kawasakiho růže), Klára Melíšková (Protektor) a jmenovaná Tereza Voříšková. V kategorii vedlejší mužský herecký výkon dvakrát zabodovala Kawasakiho růže (Ladislav Chudík, Antonín Kratochvíl). Třetí nominace patří opět Martinu Hubovi (3 sezóny v pekle).

Také letos bude ve finále dokumentární tvorba. Mezi třemi tituly, které mohou získat Českého lva, jsou snímek Jana a Adama Novákových Občan Havel přikuluje, dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR a čtvrtý díl z cyklu Zapomenuté transporty, ve kterém se režisér Lukáš Přibyl věnuje méně známým koncentračním a vyhlazovacím táborům v Polsku.

Moderátory ceremoniálu budou Bolek Polívka a Pavel Liška. Polívka, dvojnásobný držitel Českého lva za filmy Zapomenuté světlo a Musíme si pomáhat, uváděl výroční filmové ceny už několikrát, naposledy loni se svojí dcerou Annou Polívkovou. Pro Lišku, držitele Českého lva za film Štěstí, to bude premiéra. Chtěl si s Polívkou živě zahrát - a vyhlašování cen podle něj má být tak trochu divadlo. Spoléhá proto, že se za svého partnera na jevišti tak trochu schová.

Předseda ČFTA Petr Vachler už dříve slíbil, že se večer ponese v duchu filmových dvojic. I proto chtěla akademie sehnat ty nejzajímavější páry a dát je dohromady. Volnou kategorií bude takzvaná Hláška roku - dvě desítky těch nejlepších vybral pro první ročník Jiří Menzel.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.