V for Vendetta - preview

14. 4. 2006 - 14:02 | Téma | red

V for Vendetta - preview zdroj: tisková zpráva

Chlap v masce chce svrhnout stávající režim. Natalie Portman a Hugo Weaving v adaptaci komiksu Alana Moorea. Bratři Wachowští jsou opět na scéně. Tentokrát ale nikoli jako režiséři a nikoli také s Matrixem

Bratři Wachowští jsou opět na scéně. Tentokrát ale nikoli jako režiséři a nikoli také s Matrixem. V závěru roku (5.11. v USA, 22.12. v ČR) se do kin dostane adaptace temného komiksu Alana Moorea V for Vendetta debutanta Jamese McTeigueho s Natalií Portmanovou a maskovaným Hugem Weavingem v hlavních rolích.

V for Vendetta se odehrává v budoucnosti, kdy Británii po zničující válce ovládá fašistická diktatura. Maskovaný chlapík v masce zvaný „V“ (Hugo Weaving) založí odbojovou skupinu, která se pomocí teroristických útoků pokouší svrhnout nenáviděný režim. V jednou ze spárů tajné policie vysvobodí mladou +krásnou holohlavou dívku Evey (Natalie Portman), která se později stane jeho překvapivou spojenkyní.

V for Vendetta Tolik filmová synopse. V for Vendetta je původně komiks, který vznikl na začátku 80.let v Británii ve spolupráci Alana Moorea, Davida Lloyda a Deze Skinna: Lloyd dostal od Skinna nabídku na seriál v časopise Warrior a navrhl, že by jej měl napsat Moore (Liga výjimečných (The League of Extraordinary Gentlemen)). Původně mělo jít o kriminálku ze 30.let. Lloyd ale neměl o historickou látku zájem, načež Moore navrhl blízkou budoucnost. Skinn přišel s názvem V for Vendetta a Lloyd potom začal kreslit V dle anglického rebela ze začátku 17.století Guye Fawkese.
Fawkes byl členem takzvaného Prachového spiknutí (Gunpowder plot), jehož cílem bylo vyhodit do vzduchu parlament v okamžiku, kdy tam budou shromážděni všichni vůdci země.
Mooreův komiks se nese v duchu 1984 George Orwella, svou pochmurnou atmosférou má blízko k Blade Runnerovi Ridleyho Scotta anebo pozdější animaci Jin-Rô Hiroyukiho Okiury.

V for Vendetta Aktuální upoutávka k V for Vendetta je díky přesnému střihu slušně výbušným a zejména pak líbivě vystylizovaným mixem, místy až kýčem (3D logo).
Alanu Mooreovi už Hollywood, konkrétně Fox, zprznil dvě adaptace - Z pekla (From Hell) a právě Ligu. V sice produkuje studio Warner Bros., jejichž posledním komiksovým počinem byl Batman začíná (Batman Begins), nicméně sám Alan Moore se od filmu V for Vendetta distancoval: „Je to imbecilní, jsou tam díry jaké nebyly ani ve Whizzer and Chips“ (dětský komiks ze 60.let – pozn.aut.), prohlásil například o scénáři.
Mooreovi se pochopitelně nelíbí ani amerikanizace textu (ačkoli se stále odehrává v UK): „Vymýšleli něco jako britskou verzi FedExu… tak co třeba FedCo? Kamarád jim musel říct, že Fed ve FedEx je z „Federální“. Amerika je federální republika, Británie nikoli.“

V for Vendetta Bratři Wachowští začali na scénáři adaptace svého oblíbeného komiksu pracovat ještě před Matrixem, v jehož ději ostatně nalezneme podobné prvky. Na V for Vendetta zůstávají tajemní bratři i jako producenti, zatímco režie byla svěřena Jamesi McTeigueovi, prvnímu asistentovi režie z Matrixu.

Mladá Natalie Portman sice vešla ve známost především jako princezna Lea v nové sérii Hvězdných válek (Star Wars), mnohem víc ale zazářila v loňském dramatu Mika Nicholse Na dotek (Closer).
Hugo Weaving zabodoval především jako Mr.Smith z Matrixu, komplexnější herecký výkon ale herec předvedl např. v Interview Craiga Monahana.
V dalších rolích V for Vendetta se objeví John Hurt (Hellboy), nebo Stephen Fry (Gosford Park).
Kameraman Adrian Biddle má zkušenosti z Vetřelců (Aliens), Thelmy & Louise a Mumie. Owen Paterson, který má na starosti výpravu, působil u všech Matrixů, supervizor vizuálních efektů Dan Glass potom fungoval na obou matrixovských pokračováních.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.