V dobré společnosti

26. 4. 2005 - 22:43 | Téma | red

V dobré společnosti zdroj: tisková zpráva

Režisér a scénárista filmu V dobré společnosti Paul Weitz dokázal už ve svém předchozím snímku Jak na věc, že má talent pro natáčení filmů o vztahu mezi dvěma muži, z nichž jeden je o generaci mladší než ten druhý

Režisér a scénárista filmu V dobré společnosti Paul Weitz dokázal už ve svém předchozím snímku Jak na věc, že má talent pro natáčení filmů o vztahu mezi dvěma muži, z nichž jeden je o generaci mladší než ten druhý. Hlavní hrdinové jsou tentokrát starší; okolnosti, za kterých se setkávají, jsou odlišné od příběhu Willa a Marcuse ve filmu Jak na věc, výsledek je ale stejný. V dobré společnosti je lehký a trochu výstražný příběh o tom, jakou cenu má úspěch, a divák se v něm nalezne spolehlivé výkony Dennise Quaida a Tophera Graceho.

Quiad je velmi působivý právě v rolích normálních chlápků, kteří stojí nohama pevně na zemi. Proto dodává jednapadesátiletému marketingovému řediteli Danu Foremanovi neúnavnou autentičnost. Foreman je šéfem prodeje reklamy v týdeníku Sports America. Je pyšný na svou práci i na na své loajální zaměstnance. Jenže vydavatelství změní majitele a Foreman zjistí, že jeho kancelář i funkci obsadil šestadvacetiletý ambiciózní mladík Carter Duryea (Topher Grace).

Carter dostal za úkol zvýšit produktivitu a snížit výdaje na platy, a tak dává nelítostně jednoho padáka za druhým. Danova potupa je dovršena, když mu Carter nabídne pozici svého asistenta. Foreman by mu nejradši řekl, ať se jde s takovou nabídkou vycpat, jenže manželka (Marg Helgenberger) je těhotná a někdo musí platit jeho nejstarší dceři Alex (Scarlett Johanssonová) studia na newyorské univerzitě. Foremanovi nezbyde nic jiného než ono ponížení překousnout a nabídku přijmout.

Po tomto důvěrně známém pohledu na brutalní firemní hodnoty, začne film předvádět svůj umírněnější obsah. Ukáže se, že Carter je osamělý člověk, který pro kariéru obětoval všechno. Po sedmi měsících manželství se rozvedl, místo přátel má rybičky a sebevědomí si snaží zvýšit tím, že si koupí Porsche. Chybí mu však to, co si za peníze koupit nemůže: čestnost. Vlastnost, kterou u Dana tolik obdivuje.

V průběhu filmu V dobré společnosti se vztah mezi těmito dvěma muži postupně vyvíjí z pozic šéfa a jeho asistenta k vztahu žáka a učitele, jelikož Carter se od Dana začne učit skutečným životním hodnotám. Věci je ještě malinko zkomplikují, když se Carter zamiluje do Danovy dcery Alex.

Snímek V dobré společnosti předznamenává slibnou kariéru Topheru Gracemu. V roli uhlazeného a přízemního Cartera předvádí zranitelnost a charisma, čímž získá této potenciálně nepříjemné osobě nikoliv opovržení, ale sympatie. Johannsonová a Heldenberger mu poskytují dobrou oporu, ale je to právě Grace a jeho spojení s Quaidem, co filmu dodává jeho identitu.

Bylo by jednoduché odmítnout vyznění konce filmu jako nevěrohodnost scénáře vůči nesentimentálnímu světu firemní politiky, ale tento film se nesnaží popisovat Wall Street. Místo toho se pokouší dát naději všem stárnoucím zaměstnancům a zůstat věrný svému názvu, což se mu povedlo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.