Utržený ze řetězu

30. 8. 2005 - 8:45 | Téma | red

Utržený ze řetězu zdroj: tisková zpráva

Utržený ze řetězu (Unleashed/ Danny The Dog) režiséra Louise Leterriera a scénáristy + superproducenta Luca Bessona (jenom letos 16 filmů!) je zajímavější na přemýšlení, než na dívání

Utržený ze řetězu (Unleashed/ Danny The Dog) režiséra Louise Leterriera a scénáristy + superproducenta Luca Bessona (jenom letos 16 filmů!) je zajímavější na přemýšlení, než na dívání. I to ale znamená, že je to film hodný zaznamenání – zejména pro Bessonovu snahu o změnu stylu.

Zlosyn, v tomto případě glasgowský tvrďák Bart (Bob Hoskins), se dostane k malému klukovi. A nezachová se úplně jako hodný učitel. Naopak. Vycvičí kluka ve stoprocentního bodyguarda – nemilosrdného zabijáka Dannyho (Jet Li). Danny žije v kleci, s miskou žrádla v rohu a se železným obojkem na krku. Když jej Bart Dannymu odepne, změní se kluk ve vraždící bestii. Barta brzy vyhledá mafián, který organizuje soukromé gladiátorské souboje a nabídne mu, aby Dannyho přihlásil. Pro Leterriera s Bessonem jsou souboje na betonovém tatami volným ringem představivosti: tak tomu v Bessonových produkcích obvykle bývá s honičkami. SM masky se doplňují s brutálními zbraněmi a nehostinným prostorem. To kontrastuje s chladnou noblesou drahých obleků a skleniček plných šampaňského tam nahoře, na ochozu.

Utržený ze řetězu Tohle je vůbec film o pohledu nahoru (vertikála je Bessonovým oblíbeným prvkem – stačí vzpomenout na souboje potápěčů v Magické hlubině (Le grand bleu), architekturu v Pátém elementu (The Fifth Element), či Johančiny „božská“ vnuknutí v Johance z Arku (The Messenger: The Story of Joan of Arc)). Danny je pro Barta pes, žije dole v kleci, ve finálním bitce se výrazně uplatňují úrovně a patra a celý snímek je ukotven v Dannyho dětství. Zlomový okamžik nastává ve chvíli, kdy Danny ve skladišti kryje průběh Bartovy schůzky a náhodně se tu setká se slepým ladičem pian Samem (Morgan Freeman). Hudba v Dannym probudí citlivou duši, a když se mu pak při přestřelce naskytne příležitost, prchá od Barta k Samovi. S ním navíc přebývá mladá Victoria (Kerry Condon), která si Dannyho oblíbí stejně rychle, jako on ji.

Utržený ze řetězu Utržený ze řetězu je určitou variací na Bessonovu dávnou, ale mnohem lepší Brutální Nikitu (Nikita). Zatímco ale tehdy autor mistrně pracoval s rozvíjením charakterů a narušováním obvyklých pravidel (zabijačka/ starostlivý manžel), v Utrženém ze řetězu se potkáte s Bessonem – maniakem. Vrhá na plátno přímo kýble čistých, nemíchaných barev a výsledné obrysy zjemňuje nanejvýš válečkem.

Honičky, dříve prokládané parkourem, jízdou na horských kolech, in-linech a podobnými trendy sporty, jsou v Utrženém ze řetězu drsné jako rána půllitrem. Od zasazení děje do Glasgowa přes špinavý pouliční boj až k tónované kameře Pierra Morela se Besson v tomhle filmu snaží o brutální umění. Utržený ze řetězu nakonec ale vychází spíš kostrbatě.

Utržený ze řetězu Jet-Li, mistr wu-šu, který svým debutem Klášter Shaolin (Shao Lin tzu) odstartoval v Číně mánii filmů bojových umění, už nikdy nebude vypadat jako mladý naiva. Po sportovní stránce se sice v Utrženém ze řetězu představuje ve vynikající formě, když nabízí svou nejdelší a nejdrsnější akční sekvenci vůbec. Věrohodnosti příběhu by ale slušel mladší hrdina. Jeho drzost by mohla obrousit hrany kýčovitého románku, který Utržený ze řetězu nakonec připomíná. Morgan Freeman je v roli mentora Sama přesvědčivý asi jako… asi jako Morgan Freeman v roli starého barda, který měl, už nemá ale „ví“ (jenom letos už: Batman začíná (Batman Begins), Million Dollar Baby). Na Boba Hoskinse je pěkný pohled, z Barta jde strach.

Atrakcí snímku je originální hudba od Massive Attack, která na CD vyšla čtvrt roku před samotným filmem. Pro Louise Leterriera znamená Utržený ze řetězu režijní debut a dle technické jistoty nutno přiznat, že jde o jednoho z těch nadanějších Bessonových učňů. O jeho dalších schopnostech se budeme moci přesvědčit už brzy v pokračování Kurýra 2 (The Transporter 2).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.