Ultraviolet - preview

11. 7. 2008 - 13:33 | Téma | red

Ultraviolet - preview zdroj: tisková zpráva

Charlize Theronová se už brzy ukáže jako Aeon Flux , Kate Beckinsale obleče latex a slušivou zubní protézu v Underworld 2, a tak je na princezně akčního žánru Mille Jovovichové, aby se taky připomněla

Charlize Theronová se už brzy ukáže jako Aeon Flux, Kate Beckinsale obleče latex a slušivou zubní protézu v Underworld 2, a tak je na princezně akčního žánru Mille Jovovichové, aby se taky připomněla. Vedle série Resident Evil se tak stane ve sci-fi Ultraviolet, kterou právě dokončuje Kurt Wimmer.

Ultraviolet Ultraviolet se odehrává na konci 21. století. Tehdy se objeví skupina lidí, kteří byli geneticky modifikováni „upíří nemocí“ hemofagií (= pijí krev). Genová změna těmhle lidopírům poskytuje netušené vlastnosti: jiskrnější inteligenci, úžasnou výdrž a rychlost. Vzroste napětí mezi lidopíry a běžnými občany a svět se ocitá na pokraji globální občanské války. Řešení nakonec protlačí ustrašená většina běžných: lidopíři mají být vyhlazeni.
Ultraviolet Hlavní hrdinkou je lidopírka jménem Ultraviolet (Milla Jovovichová), která shodou okolností chrání devítiletého kluka Sixe (Cameron Bright). Ten je jako lidopír označen k porážce.

Originalita Wimmerovy zápletky Ultraviolet je přinejmenším diskutabilní, režisér a scénárista dává víceméně hned z první najevo, že tady by mělo jít o zejména zpracování: prostředí futuristických metropolí, speciální souboje a pochopitelně übersexy tvář a figura ukrajinské divy Jovovichové.

Ultraviolet Jovovich je v dnešním filmovém světě díky svým proporcím a charisma bez debat největší zabijačkou… mohla by jí někdy z trůnu sesadit Cécile de France? V Ultraviolet má krom povinného úsporného a přiléhavého oblečku černou paruku a silné líčení. Tím mi připomíná Katinku ze Stillerova Zoolandera. Dvanáctiletý Cameron Bright je často obsazován do rolí osudových dětí v mysteriózních dramatech Godsend Nicka Hamma, nebo Birth Jonathana Glazera.

Ultraviolet Kurt Wimmer před třemi lety odrežíroval utopickou sci-fi Equilibrium s Christianem Balem sice k lehkému komerčnímu propadu, ale na druhou stranu však k širokému fanouškovskému obdivu. Na produkci Ultraviolet se mu podařilo dostat o polovinu větší rozpočet: 33 mil. dolarů (i to je však na na nároky žánru poměrně málo). Z úsporných důvodů se natáčelo na HD a v Šanghaji. Filmaři totiž hledali město plné kontrastů, město s prvotřídním futuristickým výhledem a s levnou pracovní silou. Wimmer ale přiznává, že v Číně narazili na ohromnou komunikační bariéru: „Zkuste tam najít záchod. Zkuste to. Budete ho muset víceméně vytáhnout a ukázat jim ho.“ Rozdíl byl i v tom, že v Číně se natáčí v reálech, zatímco pro Ultraviolet bylo potřeba kulisy stavět.

Z nedávné prezentace, kde byla představena i pracovní verze nadcházející upoutávky Ultraviolet, byl vynesen záznam akční sekvence ze střechy mrakodrapu. Na režisérovu žádost byl poté sympaticky z většiny webů stažen. V klipu se Ultraviolet popasuje s čínskou přesilou ve stylu tamních bojových umění. Prezentovaný materiál byl po trikové stránce evidentně nedodělaný, ale i tak překvapil očividnou manýrou: Režisér napětí před bojem stupňuje nájezdy na brýle protagonistů, v nichž se odráží protihráč: kamera najíždí na obličej Ultraviolet, v jejích brýlích vidíme gangstera, obraz nabere barevné spektrum Ultravioletiných brýlí a teď sledujeme gangstera přímo, načež kamera opět najíždí, takže v jeho brýlích vidíme Ultraviolet. Je to zajímavé řemeslné cvičení, ale nejsem si jistý, zda se takováhle manýra nehodí spíš do reklamních klipů. Akce sama kombinuje odkaz Matrixu (bullet-time) a vylepšených soubojů z Equilibria.

Ultraviolet snímali protřelí hongkongští kameramani Arthur a Jimmy Wongovi. Kostýmy navrhl Joseph A. Porro (Den nezávislosti, Hvězdná brána), hudbu zkomponoval Klaus Badelt (Constantine).

Ultraviolet pro mě stojí za pozornost kvůli Mille, jinak doufám, že Wimmer příběh a technologii nakopne pořádnou dávkou sebeironie – protože právě kvůli ní se stal Resident Evil celosvětovým hitem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.