Týden od 12. do 18. dubna

10. 4. 2004 - 17:17 | Téma | red

Týden od 12. do 18. dubna zdroj: tisková zpráva

Tipy Jana Jaroše: Útěk do Budína, Jen jednou se miluje, Občan Kryl, Harold a Maud a další... UMĚNÍ NA OBRAZOVCE TIP TÝDNE Jen jednou se miluje (Samo jednom se ljubi) Pondělí 12

UMĚNÍ NA OBRAZOVCE

TIP TÝDNE

Jen jednou se miluje Jen jednou se miluje (Samo jednom se ljubi)

Pondělí 12. dubna, ČT 2, 21.30

V bývalé Jugoslávii vznikaly pozoruhodné filmy. Jeden z nich, zemitou tragikomedii Kdo to tam zpívá, jsme viděli předchozí pondělí, nyní následuje snímek Jen jednou se miluje (1981). Režisér Rajko Grlić se zde vrátil do obtížného období záhy po skončení druhé světové války, kdy budování nových Titových pořádků podobně jako u nás rovněž provázala nenávist, přímočaré nalinkování budoucnosti vyhovovalo potřebám dne. Konflikt ovšem nastane v okamžiku, kdy vážený partyzánský velitel se bezhlavě zamiluje do dívky sice sličné, nicméně pocházející z buržoazní rodiny, která marně vzdoruje podezření, že za války si vykupovala bezstarostné žití kolaborací s nepřítelem. Film skvěle postihuje jak unáhlenost úsudků, tak citovou trýzeň, vlastnosti často tragicky poznamenávající lidské osudy. Ústřední mužskou roli ztvárnil Miki Manojlović, jehož později mezinárodně proslavil zejména Emir Kusturica ve svých uhrančivých féeriích.

FILMY

Karel Kryl Občan Karel Kryl

Středa 14. dubna, ČT 1, 21.25

V cyklu portrétů, které známé osobnosti české kultury s větším či menším zdarem zbavují legendarizujících nánosů, se nyní vyskytne Karel Kryl. Byla to nesporné složitá, nejednoznačná, avšak zásadová osobnost, která se odmítla sklonit před politickým nátlakem. Když se Kryl po pádu komunistického režimu vrátil zpět do vlasti, jen stěží byl ochoten přijímat podivné rysy nabyté svobody, s deziluzemi prožíval budování nové společnosti. Na proslulého písničkáře budou vzpomínat ti, kteří jej dobře znali - Landovský, Jirous, Dostál, Třešňák a další.

Harold a Maude Harold a Maude (Harold and Maude)

Středa 14. dubna, ČT 2, 22.55

Je to zvláštní pár: mladík, jenž se blízké rád šokuje přítomností smrti, a podnikavá stařenka, kterou stále přitahuje vše neokoralé v lidské mysli. Spojila je záliba v morbidních bizarnostech, smysl pro každého, kdo svět kolem nás vidí v poněkud jiných dimenzích. Setkaly se spřízněné duše, které však od sebe dělí propast desetiletí. Režisér Hal Ashby (později proslavený mistrovským podobenstvím Byl jsem při tom) se mohl opřít jak o významově bohatou předlohu, tak herecké ztvárnění a inscenační jistota, která se nikdy neuchýlila k lacině skandálním vtípkům, jakkoli balancuje na hraně mezi pohoršením a soucitem. Ani nepostřehneme, že tato svérázná komedie vznikla před více než třiceti lety.

The Rainmaker Obchodník s deštěm (Rainmaker)

Sobota 17. dubna, ČT 2, 17.15

Tento již klasický příběh, který Joseph Anthony natočil před bezmála půlstoletím, nabízí dva trumfy: jednak skvěle napsaný příběh (jako divadelní hru je napsal N.Richard Nash), jednak špičkové herce v hlavních rolích - Burta Lancastera a Katharine Hepburnovou. Protagonistou je potulný šejdíř a podvodník, kterého snad musí každý prohlédnout, každému soudnému člověku snad je zjevné, že stěží lze obchodovat s počasím. Ale přesto okouzlí stárnoucí starou pannu, která uvěří, že muž nabízí aspoň naději, která v jeho nitru nachází i snílkovství, schopnost vidět krásu i tam, kde ji druzí nenacházejí.

Útěk do Budína Výlet do Budína

Neděle 18. dubna, ČT 1, 20.00

Před časem jsme viděli stejnojmenný televizní seriál, nyní ČT přichystala jeho zkrácený sestřih určený pro uvedení v kinech. Ačkoli se režisér Miloslav Luther všemožně snaží, škobrtavé vyprávění, marně se snažící držet krok s Vančurovou předlohou, nedokázal zastřít ani s pomocí špičkových herců (Polívka, Vlasáková, Donutil, Hryc...). Rozvleklý a překombinovaný milostný příběh, rozesetý do českých, slovenských i maďarských reálií, tak zůstává hodně unylý, spíše vedlejší postavičky nenadále získávají sytost a životnost.

Bare baruta Sud prachu (Bure baruta)

Neděle 18. dubna, ČT 2, 0.10

Sbírku jugoslávských filmů si lze doplnit tragikomedií Gorana Paskaljeviće Sud prachu (1998), otevřeně glosující násilnickou psychózu, která sžírá duše stresovaných, zahořklých nešťastníků. Přirovnává rozbouřený Balkán k náloži, která co chvíli hrozí ničivým výbuchem, stačí docela malá jiskra, aby znovu vypuklo spirálovitě se roztáčející násilnické třeštění. Úděl lidí, marně prchajících před dotírajícími hrůzami minulými i přítomnými, zpodobnil režisér velice sugestivně. V jedné z hlavních rolí spatříme opět Mikiho Manojloviće.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.