Tvůrci a herci z filmu Postřižiny si zavzpomínali v dalešickém pivovaru

28. 6. 2010 - 12:00 | Téma | red

Tvůrci a herci z filmu Postřižiny si zavzpomínali v dalešickém pivovaru zdroj: tisková zpráva

Pod komínem dalešického pivovaru se včera znovu procházeli režisér Jiří Menzel a herci Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer. Připomněli si film Postřižiny, který v Dalešicích natáčeli na motivy prózy Bohumila Hrabala přesně před 30 lety. Výročí s nimi slavily i stovky lidí na tradičních Postřižinských slavnostech.

Menzel ČTK kousek od pivovarského dvora řekl, že na týdny prožité ve vsi na Třebíčsku vzpomíná rád. "Je to k neuvěření, že už to je 30 let. Ale hezké je, že i po těch 30 letech se na ten film dá koukat."

Úspěch poetické komedie podle něj kdysi předpověděl už režisér Miloš Forman. "Řek', že ten film bude jako víno. Že bude zrát a že bude pořád lepší," podotkl Menzel. Režisér se dnes rozhlížel i po pivovarském areálu, který byl v době natáčení opuštěný. Jako skladiště chátral a po roce 1989 ho podnikaví lidé koupili, opravili a obnovili v něm provoz. "Nečekal jsem, že z toho udělají takovou parádu," uvedl.

Z hlavních filmových postav dnes v Dalešicích chyběla Maryška Magda Vášáryová. Původně příjezd zvažovala, rozmyslela se však. "Ona bohužel má starosti s vládou, ona je v politice, no, s tou není řeč," zlehčoval Menzel přístup současné slovenské političky.

Do Dalešic se na dnešní slavnosti vrátily i věhlasné postřižiny. Na pódiu a před zraky diváků vzal kadeřnické nůžky do ruky brněnský "střihoruký Edward" Jan Špilar. Jeho touha ostříhat "na Josefínu Bakerovou" Magdu Vášáryovou se mu nesplnila. Své umění tedy předvedl na figurantce.

Postřižiny, Magda Vášáryová, Jaromír Hanzlík

Z pódia na natáčení vzpomínali i Menzel a filmoví herci. Hanzlík vyprávěl, že na premiéře Postřižin byl kdysi na Václavském náměstí s Janou Brejchovou. Když kolegové vyšli z kina, Brejchová prý dlouho nic neříkala, a Hanzlík znervózněl. Zareagovala až na jeho dotaz, jak se jí film líbil. "Já bych v tom filmu s těma lidma chtěla žít," zvolala prý tehdy s rozpaženýma rukama uprostřed noční Prahy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.