Tvůrci a herci z filmu Postřižiny si zavzpomínali v dalešickém pivovaru

28. 6. 2010 - 12:00 | Téma | red

Tvůrci a herci z filmu Postřižiny si zavzpomínali v dalešickém pivovaru zdroj: tisková zpráva

Pod komínem dalešického pivovaru se včera znovu procházeli režisér Jiří Menzel a herci Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer. Připomněli si film Postřižiny, který v Dalešicích natáčeli na motivy prózy Bohumila Hrabala přesně před 30 lety. Výročí s nimi slavily i stovky lidí na tradičních Postřižinských slavnostech.

Menzel ČTK kousek od pivovarského dvora řekl, že na týdny prožité ve vsi na Třebíčsku vzpomíná rád. "Je to k neuvěření, že už to je 30 let. Ale hezké je, že i po těch 30 letech se na ten film dá koukat."

Úspěch poetické komedie podle něj kdysi předpověděl už režisér Miloš Forman. "Řek', že ten film bude jako víno. Že bude zrát a že bude pořád lepší," podotkl Menzel. Režisér se dnes rozhlížel i po pivovarském areálu, který byl v době natáčení opuštěný. Jako skladiště chátral a po roce 1989 ho podnikaví lidé koupili, opravili a obnovili v něm provoz. "Nečekal jsem, že z toho udělají takovou parádu," uvedl.

Z hlavních filmových postav dnes v Dalešicích chyběla Maryška Magda Vášáryová. Původně příjezd zvažovala, rozmyslela se však. "Ona bohužel má starosti s vládou, ona je v politice, no, s tou není řeč," zlehčoval Menzel přístup současné slovenské političky.

Do Dalešic se na dnešní slavnosti vrátily i věhlasné postřižiny. Na pódiu a před zraky diváků vzal kadeřnické nůžky do ruky brněnský "střihoruký Edward" Jan Špilar. Jeho touha ostříhat "na Josefínu Bakerovou" Magdu Vášáryovou se mu nesplnila. Své umění tedy předvedl na figurantce.

Postřižiny, Magda Vášáryová, Jaromír Hanzlík

Z pódia na natáčení vzpomínali i Menzel a filmoví herci. Hanzlík vyprávěl, že na premiéře Postřižin byl kdysi na Václavském náměstí s Janou Brejchovou. Když kolegové vyšli z kina, Brejchová prý dlouho nic neříkala, a Hanzlík znervózněl. Zareagovala až na jeho dotaz, jak se jí film líbil. "Já bych v tom filmu s těma lidma chtěla žít," zvolala prý tehdy s rozpaženýma rukama uprostřed noční Prahy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.