Tvůrci a herci z filmu Postřižiny si zavzpomínali v dalešickém pivovaru

28. 6. 2010 - 12:00 | Téma | red

Tvůrci a herci z filmu Postřižiny si zavzpomínali v dalešickém pivovaru zdroj: tisková zpráva

Pod komínem dalešického pivovaru se včera znovu procházeli režisér Jiří Menzel a herci Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer. Připomněli si film Postřižiny, který v Dalešicích natáčeli na motivy prózy Bohumila Hrabala přesně před 30 lety. Výročí s nimi slavily i stovky lidí na tradičních Postřižinských slavnostech.

Menzel ČTK kousek od pivovarského dvora řekl, že na týdny prožité ve vsi na Třebíčsku vzpomíná rád. "Je to k neuvěření, že už to je 30 let. Ale hezké je, že i po těch 30 letech se na ten film dá koukat."

Úspěch poetické komedie podle něj kdysi předpověděl už režisér Miloš Forman. "Řek', že ten film bude jako víno. Že bude zrát a že bude pořád lepší," podotkl Menzel. Režisér se dnes rozhlížel i po pivovarském areálu, který byl v době natáčení opuštěný. Jako skladiště chátral a po roce 1989 ho podnikaví lidé koupili, opravili a obnovili v něm provoz. "Nečekal jsem, že z toho udělají takovou parádu," uvedl.

Z hlavních filmových postav dnes v Dalešicích chyběla Maryška Magda Vášáryová. Původně příjezd zvažovala, rozmyslela se však. "Ona bohužel má starosti s vládou, ona je v politice, no, s tou není řeč," zlehčoval Menzel přístup současné slovenské političky.

Do Dalešic se na dnešní slavnosti vrátily i věhlasné postřižiny. Na pódiu a před zraky diváků vzal kadeřnické nůžky do ruky brněnský "střihoruký Edward" Jan Špilar. Jeho touha ostříhat "na Josefínu Bakerovou" Magdu Vášáryovou se mu nesplnila. Své umění tedy předvedl na figurantce.

Postřižiny, Magda Vášáryová, Jaromír Hanzlík

Z pódia na natáčení vzpomínali i Menzel a filmoví herci. Hanzlík vyprávěl, že na premiéře Postřižin byl kdysi na Václavském náměstí s Janou Brejchovou. Když kolegové vyšli z kina, Brejchová prý dlouho nic neříkala, a Hanzlík znervózněl. Zareagovala až na jeho dotaz, jak se jí film líbil. "Já bych v tom filmu s těma lidma chtěla žít," zvolala prý tehdy s rozpaženýma rukama uprostřed noční Prahy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.