Troja (Troy)

22. 3. 2004 - 4:15 | Téma | red

Troja (Troy) zdroj: tisková zpráva

Brad Pitt jako Achilles, Orlando Bloom jako Paris, Eric Bana jako Hektor a Diane Kruger jako Helena v historickém velkofilmu Wolfganga Petersena dle slavné Homérovy báje. Vlna post-gladiátorovského kinematografického útoku na starověké příběhy a legendy se konečně přelévá ze studií do kin

Vlna post-gladiátorovského kinematografického útoku na starověké příběhy a legendy se konečně přelévá ze studií do kin.

A to i přesto, že kartaginský vojevůdce Hannibal, ať už v podání Vina Diesela, anebo snad Denzela Washingtona se objeví zřejmě nejdřív za dva roky, stejně jako film o Alexandru Velikém od Baze Luhrmana. Ten možná nebude vůbec. Kromě toho, že Leo Di Caprio zřejmě ještě vůbec nepodepsal smlouvu, přesvištěl De Laurentiisovu produkci Oliver Stone a jeho Alexander s Colinem Farrellem v hlavní roli. Stoneův velkofilm si už brousí zuby na listopadovou premiéru, ideální pro boj o Oscary.
Už v květnu ale dorazí i do českých kin Troja (Troy) německého matadora Wolfganga Petersena (Air Force One, Dokonalá bouře (Perfect Storm), Ponorka (Das Boot)).

Troja Jak už jsme referovali, je jasné, že Troja bude s rozpočtem přes 100 miliónů USD historickým velkofilmem se vším všudy – od masakrálních bojových sekvencí po panoramata, jejichž šíře bere dech. Jasně srozumitelný milostný příběh okořeněný designovými vlastnostmi hrdinů (čest, odhodlání, sobectví) by pak měl do kin dostat nejširší masy.

Troja vypráví klasickou Homérovu báji o trojském princi Parisovi, který zatouží po krásné Heleně, manželce spartského krále Menelaa. Unese ji. Sparta však k trojským břehům vyvrhne masivní vojsko a rozjede kampaň k záchraně manželky. Ani superhero Achilles ještě netuší, že to bude trvat deset let…

Troja Pro plátno příběh zadaptoval David Benioff, který debutoval scénářem k 25.hodině (25th Hour) Spika Leeho.
Kameru dělá Roger Pratt, který už vymaloval Čokoládu (Chocolat), Batmana, či Brazil.
Troja je připravována jako áčková epopej, a tak jsou tu mraky áčkových herců.
Achilla hraje Brad Pitt (Podfu(c)k /Snatch), Klub rváčů /Fight Club), Johnny Suede) a podle upoutávek se tváří snad ještě nasupeněji, než Russell Crowe v Gladiátorovi a bude zajímavé sledovat, zda se mu podaří zazářit podobně. Z vedlejších pozic se budou do čela tlačit Eric Bana (Hulk, Černý jestřáb sestřelen /Black Hawk Down) jako trojský rek Hektor a zejména Orlando Bloom (Pán prstenů /Lord of the Rings, Piráti z Karibiku /Pirates of the Caribbean) alias Paris. Spanilou Helenu dává Diane Kruger (Na plný plyn /Michel Vaillant).
Troja Pokud však budou hlavní figury jednat celou dobu stejně prkenně jako v trailerech, pak se dá uvažovat, že bude Troji vévodit někdo ze dvojice starších borců papírově v druhém plánu - Brian Cox (Agamemnon) a Peter O’Toole (Priam), případně Sean Bean jako Odysseus.
Od Petersenovy režie lze čekat především solidní řemeslo, profesionálně odvedenou práci. Originalitu, ať už v rámci technických, či dramatických fines, spíše méně.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.