Tristram Shandy

23. 2. 2009 - 16:03 | Téma | red

Tristram Shandy zdroj: tisková zpráva

V komedii Tristram Shandy (A Cock and Bull Story) zpracovává Michael Winterbottom údajně nezfilmovatelný román Laurence Sterna z osmnáctého století Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho tak záviděníhodně lehkými tahy, až připravil bez debat jeden z nejvtipnějších snímků sezóny.

Tristram Shandy V Tristramovi Shandym lze bez větších obtíží vystopovat odkaz starších bláznivých komedií Woodyho Allena, vibrace Winterbottomovy vlastní Nonstop párty (24 Hour Party People) a parodie Hraje skupina Spinal Tap (This Is Spinal Tap) Roba Reinera, ale i příchuť segmentu Bratranci? z Jarmuschova pásma Kafe a cigára se Stevem Cooganem. To hlavní je ale původní.

Jak praví jedna z figur filmu, Sternův ceněný románem o mnoha stránkách a charakterech, ale žádném obvyklém ději, je „postmoderní klasika, napsaná dávno před tím, než tu byla nějaká moderna, vůči níž by bylo možné se jakkoli vymezovat.“ Režisér Winterbottom a jeho dlouholetý scénárista Frank Cottrell Boyce potom kladou ke Sternově „novele v novele“ přímou paralelu, když vytváří „film ve filmu“.

Tristram Shandy První obraz Tristrama Shandyho nás zavádí do maskérny, kde sedí Steve Coogan (Steve Coogan) a Rob Brydon (Rob Brydon). Coogan ztvárňuje Tristrama Shandyho, hrdinu budoucího filmu a Brydon strýčka Tobyho, taktéž ovšem bratra Tristramova otce Williama, jehož sehrál – jak jinak – Steve Coogan. Coogan s Brydonem se právě hádají, čí úloha je větší. Brydon se pak Coogana ptá, jestli jeho zuby nejsou příliš žluté, jestli na nich Coogan nevidí nějakou vadu a podobně. Zatímco Brydon je otevřený a upřímný chlapík, Coogan je studený a nehorázně nesnesitelný egoman, jakého Steve Coogan představoval ve výše zmiňovaném Kafi a cigárech.

Tristram Shandy Následující děj je anarchistickým, divácky velmi vděčnou, ale zároveň nikterak samoúčelným spletencem historek z knihy a natáčení. Historický děj se točí okolo Tristramova narození a Tobyho rekonstrukce dávné bitvy, v níž utrpěl citlivé zranění. Filmaři se pokoušejí bitvu natočit dramaticky, nicméně při večerní projekci denních prací zjišťujeme, že režisér Mark (Jeremy Northam, ne nepodobný samotnému Winterbottomovi) ji natočil jako pochod statistů. Je nutné ji přetočit. To s sebou přináší další peripetie a jednou z nich je i bravurně vymyšlený příjezd americké hvězdy Gillian Andersonové…

Na place mezitím Coogan žárlivě počítá, jestli má víc záběrů než Brydon, nebo jestli má vyšší podpatky, aby na plátně více vynikl. Cooganovi na natáčení pak přijíždí přítelkyně Jenny (Kelly Macdonaldová) s jejich miminkem, a jeho život se tak stává velmi, ale opravdu velmi hektickým.

Tristram Shandy V první třetině se Tristram Shandy možná až příliš zabývá Tristramovým porodem, jakmile jej ale máme za sebou, roztáčí Winterbottom neobyčejný kolotoč eskapád, přičemž si jakoby mimochodem stačí všímat románových zápletek (námluvy vdovy Wadmanové se strýčkem Tobym) i charakteristických detailů (černá stránka).

Steve Coogan v titulní trojroli přímo září, když nezřídka otevřeně paroduje sám sebe. Rob Brydon je mu spolehlivým parťákem a není těžké přiznat, že jeho role je opravdu druhá hlavní, a nikoli až vedlejší. I další herci – zmiňme alespoň půvabnou Naomie Harrisovou jako runnerku Jennie, elegantní Kelly Macdonaldovou, a spolehlivou Shirley Hendersonovou, jsou brilantní.

HD kamera Marcela Zyskinda zkušeně proplouvá všemi odlišnými prostředími a s pomocí počítačových triků to někdy vypadá, jako kdybychom listovali poutavou encyklopedií. V soundtracku zní kromě původní hudby Edwarda Nogrii také známé výstřižky z filmové tvorby Michaela Nymana a Nina Roty.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.