Trio z Belleville

27. 8. 2008 - 11:53 | Téma | red

Trio z Belleville zdroj: tisková zpráva

Kreslíř Sylvain Chomet letos debutuje s celovečerním animovaným snímkem Trio z Belleville (Les Triplettes de Belleville), který byl zařazen do prestižní soutěže v Cannes a zaznamenává celosvětový úspěch

Kreslíř Sylvain Chomet letos debutuje s celovečerním animovaným snímkem Trio z Belleville (Les Triplettes de Belleville), který byl zařazen do prestižní soutěže v Cannes a zaznamenává celosvětový úspěch. Brilantní výtvarný projev a živá hudba dokáží zakrýt poněkud slabý příběh, a tak je Trio z Belleville filmem pozoruhodným, ale ne skvělým.

Madame Souza má dřevěnou nohu a neumí hrát na piáno. Madame Souza má taky vnoučka. Vnouček má břicho, tlustého psa Bruna a tříkolku. Miluje cyklistiku. Babička ho vycepuje a kluk se postaví na start velké Tour de France. V průběhu závodu je ale spolu s několika dalšími borci lapen francouzskou mafií a odvezen za oceán, do moderního velkoměsta Belleville. Madame Souza a Bruno jsou zločincům na stopě, ale se záchranou vnuka jim bude muset pomoci až trio zestárlých kabaretních hvězd z dob Freda Astaira – „The Belleville Sisters“.

Belleville Po nadupaném kabaretním intru se vyprávění rychle uklidní. Probíhá beze slov. Mnohdy bez hudby. A vždy -bohužel- bez paradoxu. Historka je nehorázně přímočará. Charaktery nejsou prokreslené. Chybí tu napětí. Naštěstí tu taky chybí poučky, ale to je málo. Chomet si v prvních pěti minutách vystřílí všechen prach. Zaujme drobnými odkazy, fórky a úžasným songem „The Belleville Sisters“. Později mu ale nápady vyschnou, a tak musí ty zbylé protáhnout z vteřin do minut. Takové jsou například všechny scény se psem Brunem. To, že štěká na vlak je zajímavé třikrát, ne pětkrát. Děj dál zpomalují dlouhá panoramata a obecně líný střih. Je fakt, že si pak o to víc můžete vychutnat výtvarnou bravuru, jenže existují animáky, které zvládají oboje (Noir).

Chytám žáby Trio z Belleville má graficky blízko komiksům Nicolase de Crécyho. Tenhle druh kresby nemá nic společného s přebarvenými výtvory Disneyho studia, a stejně tak není blízká ani elegantním japonským animé. Barvy neřvou, linka je jasná, ale tvar nesvazuje. Naopak – žene jej do ďábelských perspektiv – vypichuje ho a dává mu volnost. Postavičky i kulisy jsou karikovány s citem a účelně- viz „temná suita“ dvou hranatých chlapíků z ochranky a jejich šéfa uprostřed, horizont Belleville, cyklisté. Galský nos hlavního hrdiny je prostě úchvatný! Zaujme bezešvá kombinace 2D figur a 3D objektů.

Strhující čísla „The Belleville Sisters“ dokáží rozhýbat celé kino, škoda jenom zase, že těch písní nemá trio víc.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.