Trey Parker a Matt Stone

3. 2. 2005 - 8:30 | Téma | red

Trey Parker a Matt Stone zdroj: tisková zpráva

Spolutvůrce seriálu Městečko South Park. Tvůrci prosazující se díky tomu nejdrsnějšímu humoru, jaký byl v posledních letech na plátně k vidění

Matt Stone Tvůrci prosazující se díky tomu nejdrsnějšímu humoru, jaký byl v posledních letech na plátně k vidění. Jejich televizní seriál Městečko South Park, animované příběhy čtveřice kluků z coloradského maloměsta, rozdělil obecenstvo na nadšené milovníky a rozhodné odpůrce jejich tvorby. Po úspěchu v televizi se Stone s Parkerem zaměřili na film. South Parkem: Peklem na zemi i dalším animovaným snímkem Team America: Světovej policajt potvrdili, že dovedou mistrně balancovat na tenké hraně mezi humorem a zvrhlostí.

Trey Parker, starší z tvůrčího dua, se narodil 19. října 1969 v Coniferu v Coloradu, o dva roky mladší Matt Stone (narodil se 26. května 1971) je sice rodákem z texaského Houstonu, vyrůstal však v coloradském městečku Littleton. Je tedy zřejmé, že oběma humoristům je nálada amerického maloměsta více než známá a že při vzniku seriálu o South Parku mohli často čerpat z vlastní zkušenosti. Poprvé se Stone a Parker setkali na univerzitě v Boulderu: Parker tam studoval japonštinu a hudbu, Stone matematiku a filmovou produkci. Brzy poté natočili dva krátké animované snímky, American History a především Frosty vs. Jesus (oba 1992) o čtveřici chlapečků, které ze spárů krvelačného sněhuláka zachrání Ježíšek. Jednalo se o snímky natočené za pomoci těch nejprostších animačních technik, o to více ale vynikal svérázný humor a originalita příběhu. V roce 1994 Parker podle svého scénáře zrežíroval komedii Cannibal! The Musical o partě horníků uvízlých v horách, mezi nimiž za zvuků hudby propuká kanibalismus. V této ultralaciné nezávislé komedii si Parker navíc zahrál i hlavní roli.

Trey Parker při natáčení filmu Team America Do světa velkých produkcí nasměroval Parkera se Stonem jejich animovaný snímek The Spirit of Christmas (1995). Krátký skeč, v němž se velmi nepěkným způsobem pře Ježíš se Santa Clausem, nakonec získal Cenu losangeleských filmových kritiků za nejlepší animovaný film a dostal se až k šéfům televizní stanice Comedy Central. Ti zaručili Parkerovi a Stoneovi téměř absolutní tvůrčí svobodu, a tak se od roku 1997 mohlo na televizní obrazovce objevit Městečko South Park. Seriál si ihned získal masy příznivců (ale i nemenší počet zarytých odpůrců) a loni se dočkal již své sedmé sezony. Jeho hrdinové – vůdce party Stan, obtloustlý Cartman, Kyle vysmívaný za svůj židovský původ, i chudý a v každé epizodě brutálně umírající Kenny – se brzy stali popkulturními ikonami slavnými stejně jako Mickey Mouse či Bart Simpson. Úspěchy South Parku však jeho tvůrcům nestačily, především Trey Parker se stíhal věnovat i dalším, filmovým, projektům: jako režisér, scenárista a představitel titulní úlohy natočil nezávislou komedii Orgazmo (1997) o naivním mormonském mladíkovi, který se stane pornohvězdou, spolu se Stonem pak hráli hlavní role v dnes pozapomenuté komedii Davida Zuckera BASEketball (1998).

Matt Stone a Trey Parker na předávání Oscarů za rok 1999 Na svou velepopulární sérii, prokládanou desítkami pozoruhodných scének satirizujících současnou americkou společnost s jejím puritánstvím a politickou korektností navázali Stone s Parkerem celovečerním animovaným snímkem South Park: Peklo na zemi (1999), který splnil přesně to, co sliboval jeho americký podtitul Bigger, Longer & Uncut. Snímek byl delší verzí seriálových příběhů capartů objevujících záludnosti světa dospělých a tentokrát v něm nešlo o nic menšího než o záchranu světa před armagedonem. Tvůrci se zároveň nemínili omezit ani v nejmenším a – na rozdíl od seriálu přeci jen okleštěného některými cenzurními zásahy – přímo hýřili zapovídanými sprostými slovy i tím nejdrsnějším násilím spojeným s humorem. Za filmovou píseň Blame Canada byli navíc Parker se Stonem nominováni na Oscara; představitele Akademie jistě nadchlo, když na oscarovou show oba dorazili v odvážných módních kreacích: Stone v růžovém modelu, Parker oděn v zelených šatech s dominujícím dekoltem.

South Park: Peklo na Zemi V roce 2001 přišli Parker se Stonem s novým televizním seriálem, sitcomem That's My Bush!. Jak již název napovídá, pustili se na tenký led politiky. Hlavním hrdinou byl totiž současný americký prezident. Na seriál měla dokonce navázat i jeho filmová verze, v níž by Bush osobně zachraňoval svět před komunistickou Čínou, události 11. září však daly vale snahám o natočení snímku. Kontroverzní, avšak komerčně úspěšní tvůrci v Hollywoodu další šanci přeci jen dostali a natočili loutkovou komedii Team America: Světovej policajt (2004). Příběh o elitní jednotce bojující za pravdu, spravedlnost a americký způsob života v sobě spojuje parodii všemožných klišé akčních filmů s typicky brutálním humorem a jeho tvůrci potvrzují svou pověst novodobých Monty Pythonů, kteří nenechají na amerických hodnotách i rádoby hodnotách nitku suchou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.