Trávníkář

23. 2. 2009 - 16:08 | Téma | red

Trávníkář zdroj: tisková zpráva

Trávníkář patří k jedněm z prvních filmů, kde se výrazněji uplatnila počítačová grafika

Trávníkář patří k jedněm z prvních filmů, kde se výrazněji uplatnila počítačová grafika. Samozřejmě, že Tron nebo Poslední hvězdný bojovník zde byly několik let předtím, ale v Trávníkáři se naplno projevila suverenita, s jakou digitální technologie posléze ovládly trikové pole.

Film vznikl podle stejnojmenné povídky Stephena Kinga ze sbírky Noční směna (u nás vydalo nakladatelství Mustang v roce 1996). Předloha se ovšem od výsledku podstatně lišila, a tak King nechal své jméno z titulků a plakátů odstranit. (Pokud si dobře vzpomínám, u nás, v dobách divokého kapitalismu, distributor Kingovo jméno na plakátech bez uzardění ponechal.)

Děj pojednává o dr. Lawrenci Angelovi (Pierce Brosnan), který experimentuje se zvyšováním inteligence prostřednictvím speciálních drog a zařízení virtuální reality. Pokusy probíhají na šimpanzech. Zvířata sice dosahují vysoké inteligence, ale současně se u nich projevuje nadměrná agresivita. Výzkum je proto pozastaven. Vědec tedy pokračuje dál na vlastní pěst. Použije jinou drogu, přeprogramuje software a k dalším pokusům už použije člověka – „prostého selského sekáčka trávy“ Joba. Po nějaké době se Jobovi skutečně zvýší inteligence, ale současně získá schopnosti telepatie a telekineze.

O mladíka začne mít zájem vláda, a tak se dr. Angelo může vrátit do své původní laboratoře. Neví ovšem, že za jeho zády bylo přeprogramováno zařízení virtuální reality a změněna droga tak, aby sledovaný objekt byl nejen vysoce inteligentní, ale opět i extrémně agresivní.

Poněkud nevěrohodná je proměna prosťáčka v génia, protože hrdina jako debílek prostě nevypadá. Sice je rozcuchaný, má pootevřená ústa a padá mu kšanda, ale je to stejně tak povrchní, jako když z někoho uděláme inteligenta tím, že mu nasadíme brýle. Film podpírá především Pierce Brosnan, počítačová grafika už dnes nezaujme tak, jako kdysi.

Trávníkář není příliš strhující podívaná, volně plyne a cestou nevybočuje z průměru. Vyprávění je poměrně schematické a je pravděpodobné, že se na něm podepsalo cca 35 (!) vystřižených minut, které můžete vidět pouze v režisérském sestřihu (některé z nich najdete v bonusech).

O čtyři roky později vzniklo volné pokračování nazvané Trávníkář 2: Odvrácená strana vesmíru.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.