Trávníkář

23. 2. 2009 - 16:08 | Téma | red

Trávníkář zdroj: tisková zpráva

Trávníkář patří k jedněm z prvních filmů, kde se výrazněji uplatnila počítačová grafika

Trávníkář patří k jedněm z prvních filmů, kde se výrazněji uplatnila počítačová grafika. Samozřejmě, že Tron nebo Poslední hvězdný bojovník zde byly několik let předtím, ale v Trávníkáři se naplno projevila suverenita, s jakou digitální technologie posléze ovládly trikové pole.

Film vznikl podle stejnojmenné povídky Stephena Kinga ze sbírky Noční směna (u nás vydalo nakladatelství Mustang v roce 1996). Předloha se ovšem od výsledku podstatně lišila, a tak King nechal své jméno z titulků a plakátů odstranit. (Pokud si dobře vzpomínám, u nás, v dobách divokého kapitalismu, distributor Kingovo jméno na plakátech bez uzardění ponechal.)

Děj pojednává o dr. Lawrenci Angelovi (Pierce Brosnan), který experimentuje se zvyšováním inteligence prostřednictvím speciálních drog a zařízení virtuální reality. Pokusy probíhají na šimpanzech. Zvířata sice dosahují vysoké inteligence, ale současně se u nich projevuje nadměrná agresivita. Výzkum je proto pozastaven. Vědec tedy pokračuje dál na vlastní pěst. Použije jinou drogu, přeprogramuje software a k dalším pokusům už použije člověka – „prostého selského sekáčka trávy“ Joba. Po nějaké době se Jobovi skutečně zvýší inteligence, ale současně získá schopnosti telepatie a telekineze.

O mladíka začne mít zájem vláda, a tak se dr. Angelo může vrátit do své původní laboratoře. Neví ovšem, že za jeho zády bylo přeprogramováno zařízení virtuální reality a změněna droga tak, aby sledovaný objekt byl nejen vysoce inteligentní, ale opět i extrémně agresivní.

Poněkud nevěrohodná je proměna prosťáčka v génia, protože hrdina jako debílek prostě nevypadá. Sice je rozcuchaný, má pootevřená ústa a padá mu kšanda, ale je to stejně tak povrchní, jako když z někoho uděláme inteligenta tím, že mu nasadíme brýle. Film podpírá především Pierce Brosnan, počítačová grafika už dnes nezaujme tak, jako kdysi.

Trávníkář není příliš strhující podívaná, volně plyne a cestou nevybočuje z průměru. Vyprávění je poměrně schematické a je pravděpodobné, že se na něm podepsalo cca 35 (!) vystřižených minut, které můžete vidět pouze v režisérském sestřihu (některé z nich najdete v bonusech).

O čtyři roky později vzniklo volné pokračování nazvané Trávníkář 2: Odvrácená strana vesmíru.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.