Transformers: Pomsta poražených

3. 7. 2009 - 7:46 | Téma | red

Transformers: Pomsta poražených zdroj: tisková zpráva

Transformers se zrodili jako geniální nápad hračkářského kolosu Hasbro. Malé klučiny dokázala tato firma přilákat na autíčka, která se proměňují v roboty (a naopak)

Transformers se zrodili jako geniální nápad hračkářského kolosu Hasbro. Malé klučiny dokázala tato firma přilákat na autíčka, která se proměňují v roboty (a naopak). Krátce po svém vzniku podpořil jejich oblibu animovaný seriál a v roce 2007 vznikl film Tranformers – veleúspěšný přinejmenším z pohledu hollywoodských účetních. Ke svým pětadvacetinám Transformeři dostali dárek: pokračování nazvané Transfomers: Pomsta poražených.

Na velkou bitvu v ulicích Mission City mezi ochránci života Autoboty a zabijáckými Deceptikony se dávno zapomnělo. Tedy přesněji: americká vláda učinila vše, aby se o ní lidstvo ani nedozvědělo. Zbytky Prajisky, jež dodává Transformerům životní energii, jsou bedlivě střeženy na tajné vojenské základně a ostatky mocného Deceptikona Megatrona reziví na dně oceánu. Stále se však na Zemi ukrývají zbylí Deceptikoni, které nahánějí Optimus Prime a jeho roboti společně s jednotkou plukovníka Lennoxe (Josh Duhamel).

Sam Witwicky (Shia LaBeouf), hrdina z Mision City, má ale úplně jiné starosti. Úspěšně odmaturoval a teď míří na univerzitu – jenže jeho přítekyně Mikaela (Megan Foxová) nikoli. O tom, že by se měl vrátit zpátky do robotí války, nechce ani slyšet. Zato Autoboti si uvědomují, že nadešla druhá šance pro Deceptikony. Jejich vůdce Fallen hodlá dokončit svůj plán, na jehož konci zanikne celá sluneční soustava. Návrat Megatrona z vrakoviště mezi živé roboty je jen prvním krokem.

Režisér Michael Bay, herci Shia LaBeouf a Megan Foxová, scenáristé Alex Kurtzman a Roberto Orci a nakonec i producent Steven Spielberg. Všichni, kdo se zasloužili o přívětivé přijetí jedničky, se vracejí s Pomstou poražených. Jenže zatímco první díl byl úspěšným mixem rodinné komedie Spielbergova ražení a pompézní bayovské akce, napodruhé dostal více prostoru režisér. Dětská naivita ve stylu E.T. - Mimozemšťana se vytratila, nahradila ji pubescentní lákadla: blýskavé karosérie, ještě blýskavější exploze a armádní chlapáctví. Všechno to, čemu se Bay naučil pod vedením Jerryho Bruckheimera.

Bay nikdy nenatočil dražší a efektnější film, než je Pomsta poražených. A také nudnější. Jeho akce nepřináší vzrušení. Mláčičky mezi dvěma partami gigantických digitálních robotů postrádají na přehlednosti i zajímavosti. Už v jedničce byly tyto bitvy jen nutným zlem, zábavné chvíle přišly na řadu jindy. To ale Bay nepochopil. Ještě tak úvodní „pravěká“ sekvence a následná honička ulicemi Šanghaje mají nějaký nápad, pak už přijde jen klasické kroužení kamery okolo bojujících robotů či líbajících se milenců.

Pomsta poražených se pokouší vybudovat svět Transformers na široké mytologické základně, ze které by v budoucnu mohla vyrůst spousta dalších příběhů. Z ničeho nic má ústřední příběh (není snadné ho ve filmu objevit) půdorys dobrodružných snímků typu Indiana Jonese. Jenže tohle putování za „pokladem“ se vůbec nepovedlo. Přitom scenáristé Roberto Orci a Alex Kurtzman jsou ti samí pánové, kteří letos dokázali oživit zatuchlý Star Trek. Seriál o Transformers naopak umrtvují.

Ústřední herci Shia LaBeouf a Megan Foxová toho proti robotům moc nezmohou, to samé platí o snaživém výstupu Johna Turturra. Jeho figurka tajného ex-agenta Simmonse je jenom jednou z mnoha komediálních roliček. Ve filmu se vyskytne třeba Samův bojácný spolužák Leo (Ramon Rodriguez), vracejí se starostiví rodičové (Kevin Dunn a Julie Whiteová) a ještě se k nim přidává robotické duo Mudflap a Skids, kteří se příběhem proklábosí ve stylu Jar-Jara Binkse ze Skryté hrozby. Scenáristé ale při vší té srandě zapomněli na humor. Jedinou úsměvnou postavičkou je profesor fyziky v podání Rainna Wilsona – a to jenom díky hercově poctivě pěstované image sarkastického omezence.

Snad by ani nevadillo, kdyby se Transformers: Pomsta poražených pouze rozpadala na několik nesourodých a bez výjímky nefunkčních elementů. To nejhorší ale ještě přijde: Bay zapomněl, že příběhy robotických auťáků jsou určeny dětským divákům, a servíruje jeden oplzlý vtip za druhým. A že si některé lascivnosti nezadají s komediemi typu Prci, prci, prcičky anebo Sexy Párty.

Jak byli první Transformers překvapením příjemným, o co hůře se kouká na jejich pokračování. Pomsta poražených je bezpečným dnem letošní hollywoodské sezony.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.