Total Recall - recenze

28. 8. 2012 13:16 - Recenze | Autor: red

Total Recall - recenze zdroj: Archiv

Byl jednou jeden chlápek. Žil si poklidným životem dělníka v nedaleké budoucnosti, každý večer ho doma vítala krásná manželka. Měl vlastně všechno, co mohl k životu potřebovat a přesto se mu zdálo, že se mu to všechno jenom zdá. Evidentně k absolutní spokojenosti potřeboval něco navíc a tím byla dovolená v říši snů. A pak se všechno pokazilo!

Stručný popis děje nového Total Recallu zapadá přesně dějového schématu předchozího snímku, jen s tím rozdílem, že od originálu uplynulo několik dlouhých let a že téma už v dnešní době není žádným vyhledávaným  a očekávaným pojmem. Když se někdo rozhodne znovu natočit příběh, který už ve své době na mnoho lidí působil jako úsměvné sci-fi s Arnoldem Schwarzeneggerem a díky nenáročnému publiku si vykoledoval statut kultovního příběhu, pak už to musí jít s Hollywoodem opravdu od desíti k pěti. Nejde. Jen se ukazuje, jak málo je v současné době kvalitních scénářů a že producentům nezbývá nic jiného, než oživovat filmy s alespoň nějakým potenciálem.

Z Marsu zpátky na Zemi

Význam žánrového označení akční sci-fi zde dostává opravdu brutálně na frak a je i pochopitelné, že opravdu hodně diváků přistupuje k remaku tohoto filmu velmi obezřetně a hledá na něm každou evidentní chybu. V takovou chvíli jsme coby filmoví fandové velmi krutí a i malou mušku dokážeme proměnit v opravdu velký hmyz. Total Recall s pořadovým číslo dvě není tak špatný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jasně, není to žádné veledílo a kultovního věhlasu Verhoevenova originálu nikdy nedosáhne. Tři ňadra, Arnold a Mars, to jsou esa těžkotonážního kalibru a je jasné, že tohle jen tak něco nepřekoná.

Na druhou stranu, buďme k novému zpracování Total Recallu spravedliví. Je jasné, že fráze o řemeslné zručnosti tvůrců znějí v mnoha uších jako berlička novináře ve slepé uličce, ale co také od tohoto filmu čekat. Originalitu? Skvělý příběh? Ale kdež! Total Recall má být fajn sci-fi béčko, popcornová jednohubka, kterou si spokojený divák za pár měsíců pořídí na Blu-ray disku. Nic víc od takového filmu asi nikdo nečekal. Douglase Quaida vulgo Hausera si zahrál Colin Farrell, jeho ženu pak Kate Beckinsale a rebelku Melinu Jessica Biel. Silný chlápek ve společnosti dvou krásných dam už k úspěchu potřebuje jen dobré vizuální efekty a souboje, na které všichni čekáme. V tomto ohledu není nové zpracování zklamáním. Jasně, tvůrci opustili populární Mars a ponechali příběh na Zemi. Přidali několik bizarních technologií jako například výtah skrze jádro planety, čímž se jim podařilo kategorii sci-fi deklasovat na úroveň šestákové pohádky pro retardované, ale stále se na to dá dívat. A to je asi pro diváka v kině rozhodující.

Průměrný znamená, ehm dobrý!

Na adresu Lena Wisemana se objevují výtky, že nedokázal využít potenciál prvního dílu, ale pusťte si doma znovu klasiku s Arniem a možná dojdete k závěru, že natočit tohle téma znovu, chce prostě odlišný přístup. V případě Wisemana, který stál za zrodem série Underworld, tak nešlo o žádné šlápnutí vedle. Zvolil si solidní téma a překopal původní scénář do vlastní verze a celkem mu to vyšlo. V první polovině může film připomínat v náznacích okatých i skrytých odkazy na starší sci-fi snímky. A protože jich zjevně tvůrci příliš neviděli, v té druhé ponechali příběh klišovitému a předvídatelnému vývoji. Přes všechny známky průměrnosti však na Total Recall stojí za to do kina vyrazit. Už prostě proto, že i průměrných sci-fi filmů je žalostně málo.

Hodnocení: 60 %

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

Indiana Jones 5 skutečně natočí Mangold, scénář je zase na začátku

26. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Producent Frank Marhsall stál na pozadí obrovské řady legendárních filmů, a to včetně série Indiana Jones. Aktuálně se chystá pětka a Marshall prozradil hned několik zajímavých novinek.
Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

Mel Gibson se ve Force of Nature postaví hurikánu i zlodějům

26. 5. 2020 | Trailery | Adam Homola

Mel Gibson má 64 let, ale pořád se nám snaží dokázat, že do starého železa prostě nepatří. Znovu se o to pokusí i v akční novince Force of Nature.
Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

Nový trailer na Tenet toho ukazuje hodně, ale prozrazuje málo

22. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Novinka Christophera Nolana míří do kin. Navzdory koronaviru, navzdory zavřeným sálům téměř po celém světě…
Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

Liga Spravedlnosti dostane druhou šanci, na HBO Max bude Snyder Cut

21. 5. 2020 | Novinky | Adam Homola

Nová verze Ligy Spravedlnosti, kterou si sestříhá a nově dokončí sám režisér Zack Snyder, vyjde příští rok na nové streamovací službě HBO Max.