Tom Tykwer - profil

23. 1. 2008 - 14:20 | Téma | red

Tom Tykwer - profil zdroj: tisková zpráva

Profil Toma Tykwera jakož i charakteristiky všech jeho filmů. Režisér, scenárista a hudební skladatel Tom Tykwer je zřejmě nejvýraznější osobností současného německého filmu

Režisér, scenárista a hudební skladatel Tom Tykwer je zřejmě nejvýraznější osobností současného německého filmu. Narodil se v roce 1965 v průmyslovém městě Wuppertalu.
Coby samouk a velký fanoušek filmu natočil už v jedenácti letech svůj první krátký film na Super-8 a od čtrnácti pracoval jako promítač. Po civilní službě, kterou strávil ve Frankfurtu, se přestěhoval do Berlína. Tam se - ačkoliv nebyl přijat na žádnou z německých filmových škol - začal živit jako skriptka, asistent produkce nebo asistent režie a zároveň téměř deset let pracoval v klubovém kině Moviemento.

Po sérii televizních portrétů svých oblíbených režisérů (Wenders, Greenaway, Kaurismäki, von Trier) a několika krátkých filmech, jako byly například Because (1990) či Epilog (1992), natočil v roce 1993 svůj úspěšný celovečerní debut Smrtící Marie, za nějž získal několik cen.
Následující Tykwerův titul Zimní spáči (1997) už vznikal v produkci společnosti X-Filme Creative Pool, kterou Tykwer spoluzaložil s přáteli z Moviementa v roce 1994, aby získal naprostou tvůrčí nezávislost. V Zimních spáčích Tykwer objevuje své hlavní téma - osudovost, synchronicitu, zkoumání role zdánlivých nahodilostí v životech lidí.

Mezinárodní věhlas Tykwerovi přinesl snímek Lola běží o život (1998). Eklektickým stylem, strhujícím tempem, dynamickou kamerou a energickým tanečním soundtrackem se film přesně trefil do vkusu současného publika a Lola tak zaznamenala značný komerční i umělecký úspěch včetně uvedení na festivalech v Benátkách a v Sundance. Představitelka Loly a současná Tykwerova partnerka Franka Potente hraje hlavní roli i v režisérově čtvrtém filmu Princezna a bojovník (2000), který už úspěchu předchozího díla nedosáhl.
Tykwerův zatím poslední titul Heaven (2001) vznikl podle scénáře, jehož spoluautorem byl Krzysztof Kieslowski, což je v kontextu režisérovy filmografie výjimka: všechny filmy, které předtím natočil, Tykwer i napsal a složil k nim hudbu.
Vedle svých autorských počinů pak ještě produkoval film Sebastiana Schippera Absolutní giganti (1999) a podílel se na scénáři snímku Das Leben Ist Eine Baustelle (1997) režiséra Wolfganga Beckera.


FILMY

Smrtící Marie
Tykwerův debut vypráví o ženě, která se rozhodne dramaticky - a drasticky - změnit svůj život. Marie zná jen přehlížení a odstrkování: kdysi se musela starat o invalidního otce, teď žije s citově značně chladným manželem. Její hněv a celoživotní frustrace se v ní hromadí až do chvíle, kdy jí manžel vezme peníze, které tajně šetřila po celá léta. Tykwer v tomto psychodramatu sleduje vývoj událostí, které dokážou introvertně založenou ženu přivést až k radikální vzpouře proti svému okolí.

Zimní spáči
"Zimní spáči jsou film o skupině třicátníků - o těžkostech, které musejí v životě překonávat, o jejich hledání zajištěné budoucnosti a o jejich pokusech udržet si vyrovnaný a uspokojivý milostný život," řekl o svém filmu Tykwer. Jeho hrdiny umístil do odříznutého horského městečka, jehož stísněná atmosféra působí na propletenec jejich neurovnaných vztahů jako katalyzátor. Tykwer tu definuje svůj osobitý styl, sestávající z dynamicky klouzavé kamery, zkoumavých detailů tváří a "bublajícího" soundtracku. Film vznikl podle knihy Expense Of Spirit, kterou napsala Anne-Francoise Pyszora.

Lola běží o život
Ještě před natočením Loly Tykwer řekl: "Zajímá mě film o otevřenosti, nevyřešených otázkách a experimentech; film, která zkoumá mnohost možností daných vyprávěním a asociacemi, aniž by zavrhoval chaos, náhodu, osud nebo neočekávané." I díky tomu vznikl snímek Lola běží o život, "kinetický film", který spojuje žánr thrilleru s výrazovými prostředky počítačové hry a strhující podívanou s dunícím technem. Tykwer tu ukazuje tři různé verze jedné situace, kdy Lola musí v ulicích Berlína během dvaceti minut sehnat závratnou sumu, o kterou její přítel Manni přišel při převozu místnímu gangsterovi. Vedle ústřední dvojice se Tykwer soustředí na postavy, se kterými se Lola při svém běhu mine, a ukazuje, jak tento zlomek vteřiny ovlivní jejich budoucnost. Bohatá vizuální složka filmu sestává ze scén točených na 35mm film i na na video a obsahuje bohatství trikových postupů jako například zrychlené a zpomalené záběry, dělení plátna, animační techniky, střídání barevné a černobílé škály a další. Lola běží o život se stala hitem filmových festivalů v roce 1998 a zajistila mezinárodní věhlas jak Tykwerovi, tak i France Potente v titulní roli.

Princezna a bojovník
I v Princezně a bojovníkovi se Tykwer zaobírá svým stěžejním tématem: jak může řetěz událostí změnit lidský život. Havárie nákladního auta svede dohromady traumatizovaného vojenského vysloužilce Boda a osamělou sestřičku z psychiatrické léčebny Sissi, dva mladé lidi tápající ve svých existencích. Bodo Sissi zachrání život a zmizí; když ho Sissi vypátrá, odežene ji. Znovu se setkají při přepadení banky, do něhož se Bodo pustí se svým bratrem Walterem. Sissi a Bodo musí složitě hledat cestu jak sami k sobě, tak jeden k druhému. Film, natáčený v Tykwerově rodném Wuppertalu, je ceněn pro svou tajemnou a ireálnou atmosféru, ale úspěch Loly se mu nepodařilo zopakovat.

Absolutní giganti
Tykwer, plný sil po úspěchu filmu Lola běží o život, pomohl coby producent na nohy debutu kolegy Sebastiana Schippera. Tato hořkosladká komedie se odehrává v hamburském přístavu. Když se Chubby a Ricco dozvědí, že jejich kamarád Floyd hodlá odjet na dva roky do světa, rozhodnou se strávit s ním pořádně divokou noc na rozloučenou... Film těží z poetiky bizarních figurek, ztřeštěných příhod a atmosféry jen těžce překonávané předměstské nudy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.