Tom Hulce

4. 4. 2007 - 16:08 | Téma | red

Tom Hulce zdroj: tisková zpráva

Tom Hulce je pro většinu diváků především Amadeem ze stejnojmenného Formanova filmu. Přestože jeho herecká hvězda již tolik nezáří ve velkofilmech, je obsazován do divadelních a filmových rolí jako spolehlivý a charismatický herec

Tom Hulce Tom Hulce je pro většinu diváků především Amadeem ze stejnojmenného Formanova filmu. Přestože jeho herecká hvězda již tolik nezáří ve velkofilmech, je obsazován do divadelních a filmových rolí jako spolehlivý a charismatický herec. Žije v Seattlu, byl ženat s Emilií Ermini (1996–2005) a má jednu dceru Anyu.

Je téměř 174 cm vysoký, žádný trpaslík. Narodil se 6. prosince 1953 ve Whitewater (Wisconsin) a vyrůstal v Plymouthu (Michigan) se starším bratrem a dvěma sestrami. V dětství chtěl být zpěvákem, názor změnil, kdy začal mutovat. Vystudoval Arts Academy v North Carolina a trénoval na Floridě, v New Yorku a v Británii. Když se ho jednou zeptali, proč se rozhodl pro herectví, odpověděl: Protože mi někdo řekl, že to nepůjde. Vliv asi mělo i to že pracoval jako bilettář v Ann Arbon, kde viděl hru s Christopherem Walkenem a ten mu učaroval. V devatenácti si stanovil lhůtu deseti let na to, aby dobyl úspěchu.

Romeo a Julie Profeisionální kariéru začal na Broadwayi, kde dostal roli v Two Mondays, a pak byl obsazen do koňské role v Equus. Než ale oblékl koňský kostým, přeobsadili ho na náhradníka Petra Firthe, který hrál hlavní roli. O devět měsíců později Firth hru opustil a Hulce převzal jeho místo. Mezi mnoha „prvními“ to byla jeho první nahá role. Tehdy se zajímal především o divadlo. Následovaly hry A Few Good Men, The Normal Heart, Hamlet, Romeo nad Juliet v The Shakespeare Theatre. Také si zarežíroval muzikál mimo Broadway Sleep Around Town. A jak sám řekl, vydělával skoro tolik, jako by dostal na podpoře. A tak se ke slovu dostal film.

Eugene a Dominik Jeho první filmovou rolí byl chlapec jemuž se zhroutí svět, když James Dean zemře, ve filmu 9/30 50 (1977). O rok později dostal roli v populárním National Lampoon´s Animal House. Skutečný zlom přišel poté, co ve velké konkurenci získal roli Mozarta ve Formanově Amadeovi v roce 1984. (Hulce cvičil čtyři hodiny denně hru na klavír.) Jeho hyperaktivní, dětinný a geniální Mozart byl nominován na Oskara a přinesl mu uznání a zviditelnění. Pak to byly filmy Echo Park se Suzanne Deyovou (1986) a Eugene a Dominik z roku 1988, kde Hulce hrál mentálně postižené dvojče, které pomáhá bratru Eugenovi (Liotta) financovat lékařskou budoucnost s domem u jezera. V televizní Vraždě ve státě Mississippi (1989) hrál sociálního pracovníka z New Yorku zavražděného v roce 1964. (Ve stejném roce se dostal do kin film Mississippi hoří se stejným tématem.)

Amadeus Příběh Uvnitř kruhu (1991) ho zavedl do Ruska, kde se seznámil s Alexandrem Ganshinem, jehož život byl vzorem filmové předlohy Ivana Sashina, který věrně následuje Stalina, slepý ke krutosti a hrůze. Frankenstein (1994) mu dal příležitost pracovat s Kennethem Branaghem a v animovaném Quasimodovi (1996) namluvil hlavní roli. V roce 1995 mu The Heidi Chronicles přinesly Emmy pro nejlepšího herce v minisérii. A pak se vrátil k divadlu a zadaptoval Irvingovu knihu The Cider House Rules v osmihodinovém představení, na které obecenstvo muselo přijít po dva dny, a které kritici v Los Angeles milovali. Jeho nejnovější divdelní projekt, ve spolupráci s Keithem Buninem, by se měl objevit na jaře 2007 v Atlantic Theatre.

V roce 2004 byl Tom Hulce producentem filmové adaptace knihy Michaela Cunnighama A Home at the End of the World, režíroval Michael Mayer. Uvidíte ho v právě uvedeném Horší už to nebude.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.