THX 1138

25. 1. 2006 - 15:36 | Téma | red

THX 1138 zdroj: tisková zpráva

Ještě předtím, než se George Lucas dostal ke Hvězdným válkám , vypadalo to, že má svět co dělat nejen se skvělým obchodníkem, ale taky s ojedinělým umělcem

Ještě předtím, než se George Lucas dostal ke Hvězdným válkám, vypadalo to, že má svět co dělat nejen se skvělým obchodníkem, ale taky s ojedinělým umělcem. Lucasův celovečerní debut patří k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru sci-fi vzniklo. Nejde sice o film s vybroušeným příběhem, jeho obrazové a zvukové ztvárnění je však mimořádné a režisérská vize pozoruhodná.

Esteticky nadčasovou sci-fi byla už 2001: Vesmírná odyssea Stanleyho Kubricka z roku 1968, porci originality servíruje i československá Ikarie XB 1 Jindřicha Poláka z roku 1963. Jenže pak přišel tenhle kluk G. L. a postavil se k tomu tak, jak se slušelo: čelem. A s kýblem latexu a širokou štětkou v ruce. Slovem, které vystihuje THX 1138 nejvíc, je BÍLÁ. Studené, oslnivě bílé interiéry. Modrobílé oči průmyslových kamer. Prosté a sterilní prostředí bytů i chodeb. Řídící centra s desítkami obrazovek. Neviditelní navigátoři, operátoři, kazatelé a vládci. Jednotné uniformy. Oholené hlavy a účelné radioaktivní technologie. Lucas vsadil na to, že tvary se mění, ale kosti zůstávají, a vyšlo mu to: nedávno sice THX 1138 vyhladil pomocí moderních technologií pár vrásek, pořád jde ale především o ten hranatý a bílý minimalismus.

Odehrává se ve 25. století. Civilizace se přesunula do podzemí, kde vystavěla ohromné bělostné komplexy. Všichni mají práci, počítačem vybraného spolubydlícího a žádné nemoci. Dávkami sedativ je obyvatelstvo drženo pod totální kontrolou. Sex nebo láska jsou zakázány, stejně jako odmítání drog. LUH 3417 (Maggie McOmieová) a THX 1138 (tehdy vycházející hvězda Robert Duvall) jsou spolubydlící. LUH přestala brát svoje sedativa a teď tajně ničí i prášky THX. Jestli L je pro Lásku, LUH se do THX zamiluje. Jestli X je pro sex, chce THX s LUH spát, a ona otěhotní. Milenci mají strach, že se jejich „zločin“ provalí. Provalí se a LUH zmizí. Stojí za tím SEN 5241 (pulzující Donald Pleasence), který teď chce bydlet s THX. THX odmítá a naopak SEN práskne. Všichni se nakonec sejdou ve vězení, odkud se snaží utéci.

Lucas v THX 1138 rozvíjí ideu svého studentského filmu THX 1138 4EB o muži, který prchá ze systému. Příběh kombinuje osvědčená témata: postapokalyptická společnost, bezejmenný a všemocný stát, slogany vymývající mozky. City jsou sice zakázané, ale hlavní hrdinové se k nim už nějak dostanou. Lucas se naštěstí nikomu nesnaží vsugerovat, že je Georgem Orwellem. Zápletka tak připomíná spíš sekvence z řídících center: z mnoha obrazovek se na diváka řítí desítky dějů v různých rozlišeních. Je slyšet desítky pokynů. Oči i uši si nezávisle na sobě hledají nejsilnější podněty a s odstupem se jednotlivé fragmenty slévají v jakýs takýs jeden proud. Lucas v THX 1138 také ještě dokáže být ironický – vtipně působí zrušení pronásledování THX kvůli překročení rozpočtu na akci, nebo scény, ve kterých se THX zpovídá předtočenému duchovnímu.

Lucasovou hlavní doménou jsou ale kontrasty ve tvarech, materiálech a barvách: ve světlých chodbách se pohybují černí robotičtí policisté. Koridory jsou snímány s obrovským citem pro linku, pro konstrukci. Záběry z průmyslových kamer a jejich kombinací do různých vzorců a kompozic (téměř doslovné citace najdeme krom jiných v loňské nezávislé sci-fi Primer Shanea Carrutha) se Lucasovi daří vytvořit dojem nehorázné klaustrofobie. A pak to ohromující BÍLÉ vězení! Celu obvykle chápeme jako malou a temnou kobku, to je způsob, jak vyvolat pocit samoty a tísně. Lucas jej zcela převrací. Inscenuje celu jako interiér, oslnivě bílý jako fotografický ateliér. Je tu pár lehátek, okolo kterých se sdružuje pár vězňů, a jinak nic. Zprvu se to nezdá, ale místnost je tak rozlehlá, že je možné se tu ztratit. Pocit bezmoci, který se tu Lucasovi daří navodit, je vpravdě kosmický.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.