Thumbsucker

21. 2. 2005 - 6:03 | Téma | red

Thumbsucker zdroj: tisková zpráva

BERLINALE - cena pro nejlepšího herce: Nezávislá hořká komedie Mika Millse s Louem Puccim, Keanu Reevesem, Tildou Swintonovou a Vincem Vaughnem. "Už si taky nikdy nebudu cucat palec..." Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. +Fotogalerie. Nadprůměrně obsazená černá komedie Thumbsucker o dospívání nese všechny znaky amerického nezávislého filmu

Nadprůměrně obsazená černá komedie Thumbsucker o dospívání nese všechny znaky amerického nezávislého filmu. Přes slabší scénář jde o slušný celovečerní debut známého grafika, designéra a režiséra videoklipů (Beastie Boys, Sonic Youth, Jon Spencer Blues Explosion, Air, Beck) Mika Millse.

Justinovi je 17. S dlouhými černými vlasy na patku, pohublý a v košili vypadá v provedení Loua Pucciho jako nepřekonatelný lůzr. A to si navíc cucá palec.
Thumbsucker Justin vyrůstá v rodině, kde matka Audrey (Tilda Swinton) náruživě sleduje televizní seriál s osmahlým policistou Mattem Schraamem (Benjamin Bratt), zatímco otec (Vincent D’Onofrio) si nechává od Justina říkat Mike, protože se chce cítit stále mladý. Mike měl kdysi našlápnuto stát se fotbalovou hvězdou a zamilovala se do něj Audrey. Pak ale zakopnul, zůstal mu krám se sportovním oblečením a strach, že už třeba pro Audrey není dost přitažlivý.
I Justin je zamilovaný. Stydlivě. Do Rebeccy (Kelli Garner), premiantky diskusní třídy, kterou vede pan Greary (Vince Vaughn).
Justin chodí se svým palcem k psychologovi Perrymu Lymanovi (Keanu Reeves), který má pro dospívajícího hrdinu radikální řešení – hypnózu. Opravdu se mu podaří Justina zbavit potupného zlozvyku. V Justinově duši se tím ale ucpe ventil, kudy utíkaly přetlaky pramenící z hlubších stresů…
Thumbsucker Audrey začne pracovat na klinice, kde se Matt léčí z drogové závislosti a Justin ji podezřívá, že by mohla Mikeovi zahnout.
Na doporučení lékařů Justin nakonec před depresemi sáhne k pilulkám Ritalin. Ty mu zázračně pomohou – hyperaktivní a super soustředivý Justin se stává premiantem diskusní třídy a sbalí Rebeccu. Ritalin je ale plný speedu a Justina čeká bolestné odvykání – jak drogám, tak úspěchu. Hledání sebe sama se ale nevzdává, stejně jako jeho matka a otec, či konec konců i Rebecca a Perry.

Thumbsucker Koncept Thumbsuckera je přesně tím, který se lépe čte, než se na něj dívá. Filmovému zpracování předchází román Waltera Kirna. Millsova adaptace bohužel sleduje příliš mnoho stejně důležitých (subtilních) linek a nenechá vyniknout Justinovu charakteru.

Přes svou jedinečnost rozptyluje pozornost i obsazení, kterému kromě Lou Pucciho dominují charismatičtí slavní herci ve vedlejších rolích. Všechny oči na sebe strhává Keanu Reeves. Diváka přestává Justinova dysfunkční rodina zajímat zvláště, když bizarní figuru maloměstského doktora podává Reeves s bravurní lehkostí a vtipem. Vince Vaughn v učiteli Grearym víceméně pokračuje v uvolněném výkonu z Vybíjené (Dodgeball), ale svůj účel to splňuje.
Thumbsucker Třetí známou figurou Thumbsuckera se měla stát Scarlett Johansson v roli Rebeccy, těsně před natáčením ale odřekla. Místo zabijáckého sex-appealu Johanssonové tak Justinova femme fatale dýchá živočišnější přitažlivostí Kelli Garnerové.
Pro Tildu Swintonovou je Thumbsucker po dlouhé době neafektovanou, spíše podvečerně unavenou rolí. A únava Swintonové sluší.
Zatímco Vincenta D’Onofria jako kdyby kamera občas stresovala, Lou Pucci je tím pravým objevem plátna. V roli, která střídá tlumenou komediální polohu s dramatickými výstupy, dokáže Pucci variovat množství výrazů nadmíru přirozeně a sebejistě. Daří se mu uhlídat všechno to lůzrovství, které se nad charakterem vznáší.

Kameře Joaquína Baca-Asaye dominují jasná a čistá světla, výprava odpovídá malé produkci.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.