Thomas Lennon

3. 7. 2009 - 8:21 | Téma | red

Thomas Lennon zdroj: tisková zpráva

Thomas Lennon Jméno Thomas Lennon se do titulků potrhlých komedií dere stále častěji. Hrává především podivíny odtržené od reality – homosexuálního šerifa Dangla v seriálu Reno 911!, vysportovaného německého stolního tenistu Karla Wolfschtagga v komedii Skóruj! (2007), samotářského milionáře Neda Golda v teenagerské veselohře Znovu 17 (2009).

Z Lennona se však stává učiněný komediální magnát: k většině snímků, v nichž se objevil, si také napsal scénář a ujímá se i producentské role. Povězme si ale upřímně, že se většinou jedná o to nejhorší, co bylo v tuzemských kinech k vidění – Taxi (2004), Ochránce, Můj auťák Brouk (oba 2005) nebo Noc v muzeu (2006) a její pokračování Noc v muzeu 2 (2009). Asi nejlépe se zapsal podílem na scénáři ke krimikomedii Starsky a Hutch (2004) a černou komedií Let's Go to Prison (2006). Na rozdíl od té herecké už do scenáristické první ligy začíná nakukovat. Napsal scénáře hned ke třem chystaným velkorozpočtovým komediím: satiře How to Survive a Robot Uprising a sci-fi veselohrám The Incredible Shrinking Man a The Six Million Dollar Man.

Thomas Lennon ve filmu Skóruj! Všem hollywoodským projektům Thomase Lennona, které možná pobuřují dobrý vkus, ale rozhodně sbírají úspěchy u diváků, předcházel vznik komediální skupiny The State: Full Fronta Comedy. Ta se začala rodit někdy v roce 1986, kdy Lennon potkává na letním divadelním táboře prvního z deseti budoucích kolegů, Kerri Kenney-Silverovou. Během studií New York University se Lennon seznamuje s Toddem Holoubkem – a spolu s ním startuje The New Group, základ pro budoucí The State. Mladí improvizátoři vyprodukovali v rychlém sledu několik představení (asi nejznámější bylo I'm Rubber, You're Glue), která zpopularizovali prostřednictvím videa. Ke slávě nasměrovalo jedenáctku komiků z The State angažmá na MTV. Po jednorázové show You Wrote It, You Watch It (1992) vzniká seriál The State (1993-95). A jaký druh humoru komici vyznávali? Pro své skeče se inspirovali Monty Pythony, jejich styl však měl blízko k destruktivnímu humoru němé grotesky.

Thomas Lennon ve filmu Znovu 17 S koncem seriálu v roce 1995 se rozcházejí i The State, avšak „mafie“ si zůstala věrná dodnes. Dohromady se dali například pro parodii Desatero (2007). Někdejším parťákům Lennon častokrát „přihraje“ menší roličku. Většinu svých scénářů napsal v duu s Robertem Benem Garantem, některé s Kerri Kenney-Silverovou.

Na sólovou dráhu se rodák z chicagského předměstí Oak Park (*9. srpna 1970) vydal televizní show Viva Variety, vysílané na Comedy Central v roce 1997. Životní úlohu si ale Lennon napsal až v roce 2003. Pro sitcom o maloměstských policistech Reno 911! (2003-09) přišel s postavou gaye a někdejšího číšníka Jima Danglea, jenž se řízením osudu stává šerifem. Groteskní příhody neumětelských ochránců spravedlnosti slaví v televizi úspěchy už šestou sezonou, do Česka se dostala pouze filmová odbočka Policajti z Rena (2007), v níž hrdinové zavítají do Miami. Potvrdil tu svůj příklon k laciným gagům typu vypasované šortky homosexuálního policisty, o diváky ale nouzi znovu neměl.

Thomas Lennon v seriálu Reno 911! Filmovou kariéru začal Lennon satirou Krása na zabití (1999), později se mihl nejenom ve frašce Plnou parou vzad! (2002) nebo romancích Rozvod pro francouzsku a Jak ztratit kluka v 10 dnech (oba 2003), ale také krimithrillerem Memento (2000). První větší úlohu mu nabídla komedie Mužská záležitost (2003) – hrál bratra ústředního hrdiny (Jason Lee), dobráckého Peta, který získává srdce své vysněné (Selma Blairová). Po úspěchu Rena 911! už Lennon nemusí smířit s vteřinovými roličkami. Některé úlohy si napsal sám (Larry v dětské komedii Můj auťák Brouk, 2005; padouch Karl Wolfschtagg ze stolnětenisové komedie Skóruj!, 2007; letec Wilbur Wright v Noci v muzeu 2, 2009), jiné nikoli (Mike v comicsovém Hancockovi, 2008). Tím nejlepším z Thomase Lennona byl zatím svérázně dětinský milionář Ned Gold z teenagerské komedie Znovu 17 (2009). Na opravdový filmový úspěch však Lennon teprve čeká.

Thomas Lennon je ženatý s o sedm let starší herečkou Jenny Robertsonovou. Oba manželé se setkali při natáčení seriálu Reno 911!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.