The Pope Smoked Dope

24. 6. 2005 - 12:05 | Téma | red

The Pope Smoked Dope zdroj: tisková zpráva

festival filmů z 60. let Kino Lucerna uvádí v rámci letní kulturní akce The Pope Smoked Dope (Papež kouřil trávu) od 16

Kino Lucerna uvádí v rámci letní kulturní akce The Pope Smoked Dope (Papež kouřil trávu) od 16. června do 25. srpna 2005 v pražském kinu Lucerna zajímavé archívní filmy z šedesátých a sedmdesátých let, které mají souvislost s hippies hnutím. Rocková hudba a aletrnativní kultura šedesátých let bude též náplní koncertů a výstavy (v domě U Zlatého prstenu) na Starém Městě v Praze.

Vstupné na filmová představení bude 110 Kč na zahraniční snímky a 70 Kč na české filmy.

Přehled filmových projekcí:

23.6.2005
Limonádový Joe aneb Koňská opera
, r. Oldřich Lipský, CZ, 1964, CZ, 99 min.
Správní pistolníci pijí Kolalokovu lihuprostou limonádu. Brdečkův „Limonádník" (neboť film vznikl podle knihy a divadelní hry Jiřího Brdečky) byl už kdysi dávno znám jako zábavné čtení, ale teprve z filmu se stala kultovní záležitost. Repliky a chytlavé texty písní (Jiří Brdečka, Vratislav Blažek, Pavel Kopta, Jan Rychlík) vstoupily v obecnou známost už u tří generací diváků.

Yellow Submarine, r. George Dunning, UK/USA, 1968, 90 min.
Sgt. Pepper‛s Lonely Hearts Club Band aneb The Beatles jsou hrdiny dnes již klasického animovaného snímku Žlutá ponorka. Film vypráví o tom, jak Ringo, George, John a Paul zachrání Pepperland od Blue Meanies - zarytých nepřátel hudby. Umělecký triumf nemající obdoby však z filmu dělá především práce dvou set animátorů pod vedením Heinze Edelmanna.

30.6.2005
- filmy uvede Jürgen Struck
– autor knihy Rock Around the Cinema

Blue Velvet, r. Matthias Weiss, Germany, 1970, 57 min.
Film, který noří interiér, město, krajinu, auta a dálnice do modrého oparu, je ilustrován klidnými tóny anglické skupiny Soft Machine a je ceněn pro své atmosférické pojetí. Pocit, který zprostředkovává, je obyčejně dosažen jen uvolněným poslechem hudby.

Performance, r. Donald Cammell & Nicolas Roeg, UK, 1970, 105 min.
Film s Mickem Jaggerem v hlavní roli se odehrává ve světě popu a patří k produkcím, které ukazují chaotické zákulisí tohoto prostředí.

7.7.2005
Head
, r. Bob Rafelson, sc. Jack Nicholson, USA, 1968, 86 min.
Film o skupině The Monkees se orientuje po filmech s Beatles, se kterými byla tato, ve skutečnosti uměle vytvořená skupina, často srovnávána. Jejich muzikální vývoj v nich ovšem potvrdil skupinu s ambicemi. Rok vzniku reflektoval psychedelia všeho druhu, a tak i film působí i vizuálně atraktivně.

Festival Express, USA, 1970
Vlak plný rockových hvězd jako Janis Joplin, Grateful Dead, The Band, Sha Na Na, Delaney & Bonnie, Flying Burritos Brothers aj. jede několik tisíc kilometrů Kanadou a staví jen ve městech, kde jsou koncerty. Hlavně jsou to ale jam sessions a rozhovory mezi hudebníky v rámci témat sex, drogy a rokenrol, které dokumentují ducha doby a myšlení protagonistů autenticky a lépe než jakýkoliv jiný film.


14.7.2005
Woodstock
, r. Michael Wadleigh, USA, 1970, 184 min.
Blízký pohled na legendární hudební festival ve Woodstocku, který se uskutečnil v roce 1969. Tento dokument zachycuje průběh celého festivalu od příprav až po úklid, s cennými pohledy do zákulisí a hlavně ukázkami živých koncertních vystoupení. Film ukazuje všechny aspekty festivalu, užívání drog, nahé fanoušky klouzající v bahně, prolomení ochranných bariér nečekaným návalem návštěvníků, surrealistický přílet helikoptér Národní gardy s jídlem a zdravotním materiálem pro bezmála 500 tisíc lidí. Mezi jinými se ve filmu objevují Jimmi Hendrix, Janis Joplin, Joan Baez, Joe Cocker; Crosby, Stills, Nash & Young, Ten Years After, Santana, The Who a další osobnosti.


21.7.2005
Monterey Pop
, r. Don Alan Pennebaker, USA, 1968, 78 min.

Medium Cool, r. Haskell Wexler, USA, 1969, 110 min.
Sociálně angažovaný snímek, nepateticky ukazující praktiky jedné televizní společnosti a jejího kameramana při natáčení aktuálních losangeleských studentských revolt, na pozadí hudby Mika Bloomfielda a The Mothers of Invention, je kritický film nedávající šanci pozitivnímu vývoji jedné části americké společnosti.

28.7.2005
Easy Rider,
r. Denis Hopper, USA, 1969, 94 min.
Dnes již klasický road movie zachycuje putování dvou motorkářů, Wyatta a Billyho, z Los Angeles do New Orleansu. Epizody z cesty, svázané dobovými rockovými hity, na sebe navazují prostřednictvím originálního střihu a mají vzácně sevřenou atmosféru. Hrdinové, vychutnávající po svém pocity svobody, se stávají obětí netolerance, vyprovokované právě jejich okázalou nezávislostí. Snímek pro svou průzračnou jednoduchost dodnes zůstává mimořádným zážitkem. Zrodil se jako bezprostřední čisté gesto vzpoury, ale ukazuje se, že i bez aktuálních, konkrétních společenských souvislostí obstojí jako podobenství o potřebě přátelství, tolerance a vnitřní svobody.
Film vznikl díky iniciativě Petera Fondy a Dennise Hoppera a pronikl do distribuce, kde se setkal se zcela mimořádným ohlasem. Kromě obou autorů se tu ve výrazné roli objevuje mladý Jack Nicholson (nominovaný na Oscara).

Message to Love: The Isle of Wight Festival, r. Murray Lerner, USA, 1997, 127 min.
Velké rockové festivaly na obou stranách Atlantiku zprostředkovaly pocit soudržnosti generace lépe než jakékoliv jiné hromadné aktivity doby, ať už politického nebo společenského charakteru. Zatímco první z těchto festivalových filmů ukazuje ještě ničím neposkvrněný přístup publika, ale i pořadatelů, dokumentuje druhý film viditelné problémy v přístupu obou stran.


4.8.2005
Starci na chmelu
, r. Ladislav Rychman, CZ, 1964, 89 min.
Na chmelové brigádě dojde ke skandálu. Dvojice studentů Filip a Hanka se pro "nevhodné" chování musí předčasně vrátit domů. O tom, že Starci na chmelu jsou skutečně první český muzikál pro mladé, se hodně mluvilo a psalo. Je tomu tak a zůstává nezměnitelným faktem, že hodně dlouho obdobně zdařilý film tohoto žánru nevznikl, ačkoli se o to mnozí i opakovaně pokoušeli.

Zabriskie Point, r. Michelangelo Antonioni, USA, 1970, 110 min.
Studentské revolty na kalifornské univerzitě jsou východiskem pro film, zabývající se láskou a násilím. Student Mark utíká malým letadlem před falešným podezřením ze zabití policisty do nevadské pouště, kde poznává dívku, s níž prožívá za zvuků hudby skupiny Pink Floyd totální osvobození, a to i díky sexu. K násilí ovšem dochází i tam. Mark, ze kterého se stal souhrou okolností pachatel, letí zpět do města, kde ho již čekají policisté.

11.8.2005
Půlnoční kovboj,
r. John Schlesinger, 1969, USA, 113 min.
V roce 1970 získal Půlnoční kovboj ze sedmi nominací na Oscara nakonec tři – za film, režii a adaptovaný scénář, a zůstane pro Schlesingera patrně navždy tou nejhlubší brázdou v oficiálních kronikách filmu. Pro okruh tehdy začínajících filmařů mělo zase dílo natolik inspirativní náboj, že se pro Půlnočního kovboje vžilo neskromné označení „bible nezávislého filmu“. Příběh naivního playboye Joea (Jon Voight), který, živen přesvědčením o své atraktivnosti pro newyorské solventní paničky, opustí texaské maloměsto, aby se mu newyorské velkoměsto nakonec odvděčilo zvláštním přátelstvím s dalším životním ztroskotancem (Dustin Hoffman), je obvykle čten jako deziluzivní procitnutí z amerického snu.

Pat Garrett and Billy the Kid, r. Sam Peckinpah, USA, 1972, 122 min.
Žánr americký western dostal tímto snímkem zcela novou tvář. Nejen výběrem herců, Kris Kristofferson jako Billy the Kid a Bob Dylan v jedné menší roli z něj udělali kultovní film. Melancholickou hudbu zkomponoval Bob Dylan. Americký folklór se takto potvrdil jako jedna z inspirací současné hudby.


18.8.2005
Absolvent,
r. Mike Nichols, 1967, USA, 111 min.
Film Mika Nicholse patří k těm dí1ům, která se do kinematografických dějin obtiskla jak prostřednictvím svých trvalých uměleckých hodnot, tak i dopadem na diváky. Pokud dnes v kinematografii druhé poloviny 60. let nacházíme odraz společenských posunů, je právě Absolvent titulem, který v USA signalizoval neudržitelnost stávající podoby establishmentu.
Absolvent měl na mládež ze středostavovských rodin obrovský vliv zřejmě právě proto, že pro ni bylo snadné ztotožnit se s dobře situovaným, sympatickým Benem. Možná nejrebelštěji dnes na Absolventovi působí obsazení hlavní role. To mělo vedle humoru a chytlavých písniček Simona a Garfunkela, tvořících lyricko rytmický kontrast k modernisticky chladným obrazům, hlavní podíl na úspěchu filmu.

Blow Up, (Zvětšenina) r. Michelangelo Antonioni, UK/Itálie, 1966, 111 min.
Divácky nejúspěšnější snímek Michelangela Antonioniho (nar. 1912) vznikl v Londýně na motivy novely Julia Cortázara. Navzdory atraktivitě námětu, zahrnujícího autenticky působivou hudbu Herbieho Hancocka a skupiny The Yardbirds, atmosféru pop-artu, drogové kultury i volného sexu, jde o svébytnou psychologickou studii moderního člověka s jeho vnitřní nejistotou a drásajícími zmatky. Antonioni spolu se scenáristou Toninem Guerrou vypráví poněkud záhadný a rozhodně vzrušující příběh jediného dne v životě módního londýnského fotografa. Vedle Davida Hemmingse v jeho nejproslulejší filmové roli Thomase ve Zvětšenině zazáří mj. Vanessa Redgrave, Sarah Miles či Jane Birkin v úloze jedné ze dvou dívek, které se touží stát modelkami. Snímek Zvětšenina byl vyznamenán mj. Velkou cenou a Cenou filmových klubů na MFF v Cannes 1967.


25.8.2005
Gimme Shelter
, r. David & Albert Maysles & Charlotte Zwerin, USA, 1970, 91 min.
Film provází skupinu The Rolling Stones a jejich hosty při jejich turné po Spojených státech a končí koncertem v Altamondu, kde byl před očima skupiny jedním z organizátorů Hell’s Angels zabit osmnáctiletý Meeredith Hunter. Ze snu o osvobození individua šedesátých let se stal zlý sen nadcházející generace let sedmdesátých.

The Strawberry Statement, r. Stuart Hagmann, USA, 1970, 109 min.
Kvalitní je tento film ne proto, že se kloní ke klasické hollywoodské dramaturgii, nýbrž proto, že ji využívá k vyprávění o nekonvenčním přerodu studenta, jenž se seznámí s dívkou, a díky ní najde kritický pohled na společnost a vlastní angažmá v době největších demonstrací. Hudba: Crosby, Still, Nash & Young.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.