The Human Stain – soundtrack

25. 1. 2008 - 14:55 | Téma | red

The Human Stain – soundtrack zdroj: tisková zpráva

THE HUMAN STAIN – SOUNDTRACK Hudba k filmu Lidská skvrna není zatím podobná ničemu v diskografii relativně mladé autorky Rachel Portmanové

THE HUMAN STAIN – SOUNDTRACK

soundtrack k filmu Lidská skvrna Hudba k filmu Lidská skvrna není zatím podobná ničemu v diskografii relativně mladé autorky Rachel Portmanové. Drama (nejen) o vztahu univerzitního profesora (Anthony Hopkins) a ordinérní uklizečky (Nicole Kidmanová) režírované Robertem Bentonem (Kramerová vs. Kramer) doprovází až neobvykle smutná a téměř minimalistická hudba s komorním orchestrem a klavírem.

Dosud se Portmanová pohybovala spíše na vlně romantických komedií (Čokoláda) nebo pocitově lidštějších filmech (Pravidla moštárny) a všechna její dosavadní tvorba byla víceméně „rozverná“. V Lidské skvrně však pracuje s těmi nejméně vděčnými pocity a tématy jako je bolavá osudovost nebo osamění, což není zrovna ideální background k příjemnému odpoledni a jen stěží třeba k usínání.

O zmíněném minimalismu svědčí nejen málo početné nástrojové obsazení, ale i jedna jednoduchá klavírní melodie, která je základním kamenem celého soundtracku a je k zaslechnutí v přibližně v každé druhé skladbě, což působí při třiceti pěti minutové délce soundtracku značně repetativně (přičemž sedmi minutová It´s In The Mail/End Credit je na soundtracku hned dvakrát, jedná se však o nejlepší skladbu na albu, decentně shrnující celou desku), na druhou stranu je třeba uznat, že asi ne každý posluchač by tohle album, šířící nepříliš pozitivní nálady, ustál poslouchat třeba celou hodinu.

Nerad bych navodil nesprávný dojem, že Lidská skvrna je špatný soundtrack, či cokoliv podobného. Naopak, jedná se o profesionální a dobře odvedenou práci, ale jak už jsem napsal, je to především zhudebněná nálada a nepatří zrovna mezi nejpozitivnější, což mě při poslechu nutilo spíše reagovat na skladby, které jsou pro desku méně typické, např. Navy recruiting s příjemným vojenským crescendem apod.

Verdikt: Pokud máte doma smutnou náladu a nechce se Vám s tím už vůbec nic dělat, bude pro vás Lidská skvrna soundtrackem týdne...

Hodnocení: 60 %

Seznam skladeb:

 1. Opening Credits
 2. Iris Dies/Library/Coleman Waits for Faunia
 3. It's In The Mail/End Credits (Original Version)
 4. The Two Urns/Father Dies
 5. Navy Recruiting
 6. Steena Rejects Coleman
 7. Audobon Society/The Crow
 8. Coleman's Funeral/Faunia Dances
 9. The Accident
 10. You Think Like A Prisoner
 11. Frozen Lake
 12. It's In The Mail/End Credits (Rewrite)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.