The Hours – soundtrack

25. 1. 2008 - 16:02 | Téma | red

The Hours – soundtrack zdroj: tisková zpráva

Emocionální hudba Philipa Glasse k oscarovému snímku Hodiny. Snímek Hodiny vypráví příběhy tří žen, které se odehrávají ve třech různých dobách

Snímek Hodiny vypráví příběhy tří žen, které se odehrávají ve třech různých dobách. Všechny je spojuje jedna věc – kniha Virginie Woolfové Paní Dallowayová. Ať už stojí za jejím vznikem, jako samotná Woolfová, která ji v roce 1920 píše, nebo ji jen čtou, jako Laura Brownová ve 40. letech mezitím co připravuje narozeninovou oslavu pro svého manžela, nebo Clarissa Vaughanová starající se v současnosti o svého přítele umírajícího na AIDS.

Hodiny jsou adaptací stejnojmenné knihy Michaela Cunnighama. Cunnighamovi při psaní knihy sloužila vždy přítomná hudební kulisa, mezi nejčastější poslouchané interprety patřil Philip Glass. Když došlo na zfilmování knihy, požádal Cunnigham společně s režisérem Daldrym Glasse o zkomponovaní hudby k filmu. Glass neváhal a nabídku okamžitě přijal.

Ani tentokrát Glass neslevil ze svého (úžasného) minimalistického stylu, postaveného na klavíru a menším smyčcovém orchestru a opět složil výtečnou hudbu k poslechu (a k filmu, samozřejmě :) ).

Glass se předem vyhnul jakémukoliv experimentování a ačkoliv se snímek odehrává ve třech různých dobách, autor volil pro každou stejný výše zmíněný styl. Hudba má scénický (což napovídají už i názvy skladeb jako The Poet Acts a Morning Passages) a emocionální charakter, postavy ani časové dekády už klasicky nedostaly od Glasse žádné hudební téma.

Na vykreslení všech emocí v hudbě si Glass postačil s klavírem a smyčci, stejně jako u vší ostatní hudby na CD i ve filmu. Je to prostě genius, jeho hudba ve filmu dotváří melancholickou a meditativní atmosféru.

Hloubkou by se dalo dílo přirovnat k soundtracku The Secret Agent (Tajný agent – snímek s Patricii Arquettovou a Gepardem Dapardiue) a scéničností ke Glassově klasickému dílu Dance Pieces.

Jen nerad bych zde při vyřknutí verdiktu používal věty „Dílo dosahuje kvalit Glassova staršího titulu…“. Kdepak, Hodiny jsou stejně geniálním a dokonalým dílem, jako každá jiná Glassova kompozice. Jistě, můžete si říct, že tenhle minimalista skládá pořád to samé, ale je to hloupost. Tenhle minimalista skládá totiž pořád výborně a na co sáhne, to je zlaté. Hodiny nevyjímaje…

Hodnocení: 100 %

Seznam skladeb:

 1. The Poets Act (3:43)
 2. Morning Passages (5:33)
 3. Something She Has To Do (3:12)
 4. „For Your Own Benefit“ (2:03)
 5. Vanessa and The Changelings (1:48)
 6. „I´m Gong To Make A Cake“ (4:04)
 7. Unwelcome Friend (4:11)
 8. Dead Things (4:24)
 9. The Kiss (3:57)
 10. „Why Das Someone Have To Die?“ (3:56)
 11. Tearing Herself Away (5:03)
 12. Escape ! (3:51)
 13. Choosing Life (4:01)
 14. The Hours (7:47)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.