The Good Shepherd - preview

23. 2. 2009 - 12:36 | Téma | red

The Good Shepherd - preview zdroj: tisková zpráva

SYNOPSE: Nadaný student yaleské univerzity Edward Wilson ( Matt Damon) je členem proslulého tajného bratrstva „Skull and Bones“


The Good Shepherd SYNOPSE:
Nadaný student yaleské univerzity Edward Wilson (Matt Damon) je členem proslulého tajného bratrstva „Skull and Bones“. Jeho reputace, bystré uvažování a víra v Ameriku jej předurčují ke špionážní práci. Za druhé světové války se proto Wilson dostává do tajné služby OSS a při následném vzniku CIA bude jedním z těch, kteří formují principy a metody této organizace. Při svém pověstném pracovním zápalu a vrozené podezřívavosti se ovšem Wilson brzy ocitá v osidlech dvojitého života, špionáže a kontrašpionáže i věčné paranoie. Je jen otázkou času, než jeho manželství s Clover (Angelina Jolie) přestane fungovat. S nástupem studené války pak začne Wilsonova podezíravost dosahovat obřích rozměrů a hrdina přestává věřit i nejbližším spolupracovníkům.

The Good Shepherd INSPIRACE:
Osud Edwarda Wilsona poměrně věrně vychází ze životního příběhu Jamese Jesuse Angletona, jednoho ze zakladatelů CIA. Angleton byl jedním z nejkontroverznějších a nejuznávanějších mistrů špionážního řemesla. Jeho techniky přebíraly i konkurenční organizace, což se dále podepsalo na Angletonově vzrůstajícímu pocitu, že svět je protkaný dvojitými agenty a špiony.

UPOUTÁVKA:
Trailer k The Good Shepherd je nadmíru elegantní ochutnávkou filmu. Tlumené osvětlení, tmavé figury v protisvětlech, mumlavé hlasy, velkorysá prostředí. Soundtrack rozděluje upoutávku na přesné třetiny a podtrhuje dynamiku akce, střih je takřka neviditelný. Pokud by měl The Good Shepherd opravdu vypadat takto, mohlo by jít o nakažlivé scorseseovské drama.

OBSAZENÍ:
De Nirovi se podařilo snímek obsadit tak, že i malé role ztvárnili renomovaní herci. Edwarda Wilsona měl původně hrát Leonardo DiCaprio, nakonec ale přišla řada na Matta Damona. Špión je Damonovou nejoblíbenější filmovou rolí poslední doby – kromě trilogie o Jasonovi Bourneovi se letos představí ještě ve Scorseseho špionážním thrilleru The Departed. Damon dosáhl na Oscara zatím paradoxně jako spoluscénárista Van Santova Dobrý Will Hunting, za The Good Shepherd by jej však neměla minout minimálně nominace (celkově druhá, opět od Dobrého Willa Hunginta). Robert De Niro si střihl roli generála Sullivana, který Wilsona do americké špionáže v mládí uvede. Wilsonovu žárlivou manželku Clover podává podmanivá Angelina Jolie (Oscar za Narušení), pro kterou je The Good Shepherd konečně zase jednou pořádnou dramatickou rolí. Návrat k filmu slaví po 8 letech veterán Joe Pesci (Casino, Mafiáni) v roli mafiána Josepha Palmiho. V dalších vedlejších rolích budou k vidění Alec Baldwin (Letec), Sir Michael Gambon (Po krk v extázi), William Hurt (Dějiny násilí, Oscar za Polibek pavoučí ženy), či John Turturro (Barton Fink).

TVŮRCI:
The Good Shepherd je De Nirovým vysněným projektem. Snímek se kvůli nejrůznějším komplikacím k realizaci připravoval přes deset let a za tu dobu si scénář Erica Rotha (Mnichov, Ali, Forrest Gump) v Hollywoodu vydobil pověst ‚nejlepšího nerealizovaného scénáře‘. Snímek je De Nirovým druhým režijním kusem, tím prvním byla povedená gangsterka Příběh z Bronxu (1993). Kameramanem je častý spolupracovník Martina Scorseseho, Olivera Stonea, či Quentina Tarantina Robert Richardson (Letec, Kill Bill), hudbu složil James Horner (Apocalypto, Nový svět).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.