The Departed - preview

11. 7. 2008 - 13:03 | Téma | red

The Departed - preview zdroj: tisková zpráva

V drsném kriminálním thrilleru The Departed režíruje Martin Scorsese potřetí za sebou Leonarda DiCapria a poprvé v životě také Jacka Nicholsona

V drsném kriminálním thrilleru The Departed režíruje Martin Scorsese potřetí za sebou Leonarda DiCapria a poprvé v životě také Jacka Nicholsona.

The Departed SYNOPSE:
The Departed se odehrává v jižním Bostonu, kde policie válčí s organizovaným zločinem. Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) je tajný policajt, který dostal za úkol infiltrovat se do struktur místní irské mafie, jíž vede Frank Costello (Jack Nicholson). Zatímco si Billy získává Costellovu důvěru, podařilo se naopak do policejních jednotek infiltrovat kriminálníkovi Colinu Sullivanovi (Matt Damon), který Costella informuje o veškeré policejní aktivitě. Costigan i Sullivan se postupně ve svých tajných povoláních dostávají do vyšších a vyšších pozic až si oni dva i obě organizace uvědomí, že kryjí špeha. V té chvíli se jejich život mění v závod s časem, kdy je nutné odhalit identitu toho druhého a zároveň zůstat neodhalen.

The Departed INSPIRACE:
The Departed je remakem hongkongského thrilleru Volavka (Mou gaan dou) z roku 2002, který je známý též svým anglickým názvem Infernal Affairs. Hlavní role obsadily tamní akční hvězdy Tony Leung a Andy Lau. Kritický i komerční úspěch snímku byl fenomenální a vynutil si dvě další pokračování. Mimo jihovýchodní Asii se však Volavka hrála spíš na festivalech, nebo v omezených distribučních sítích.

Předobrazem zlosyna Costella je potom životní příběh mafiána Jamese „Whiteyho“ Bulgera, jednoho z nejhledanějších zločinců FBI. Bulger operoval právě v Bostonu, kde se The Departed odehrává, a provází ho pověst arcizloducha. Mimo jiné se vypráví, že když bylo Bulgerovi 19 let, chtěl koupit v cukrárně třem malým klukům zmrzlinu. Jeden z nich mu ale řekl, že ho rodiče nabádali, aby si od cizích nic nebral. Bulger opáčil, že není cizí, protože oba mají irské rodiče a jakou zmrzlinu tedy chce. „Vanilkovou.“ Z kluka později vyrostl agent FBI, který Bulgerovi významně pomáhal.

The Departed UPOUTÁVKA:
The Departed se může pyšnit ukázkově stylovým trailerem. Obraz, střih, hra s fontem, výrazné změny tempa. Klenotem je pasáž na „Comfortably Numb“ od Vana Morrisona (původně Pink Floyd), kterou otevírá pohled na hořící interiér. Vedle Miami Vice zatím nejpovedenější trailer roku – a opět s výrazným režijním rukopisem.

OBSAZENÍ:
Leonarda DiCapria (Romeo a Julie, Titanic) si Martin Scorsese poprvé vybral do dobového dramatu Gangy New Yorku. Před dvěma lety potom mladý herec exceloval jako Howard Hughes v Letci. Matt Damon (Gerry, Kletba bratří Grimmů) se naopak v posledních letech etabloval jako představitel neohroženého špióna Jasona Bournea, zároveň hraje v Soderberghově komediální krimi sérii Dannyho parťáci. Zloducha Costella ztvární Jack Nicholson, který původně roli odmítl. Scorsese s DiCapriem ho však nakonec přesvědčili, že Costello by mohl být učiněným zlem a vítanou změnou po Nicholsonových posledních komediálních rolích (O Schmidtovi, Lepší pozdě nežli později). V dalších rolích se objeví Martin Sheen (Chyť mě, když to dokážeš), Mark Wahlberg (Loupež po italsku), Ray Winstone (The Proposition) a Alec Baldwin (Letec).

The Departed TVŮRCI:
Martin Scorsese je legendou a jedním z nejdůležitějších amerických filmových režisérů. Od Taxikáře přes Zuřícího býka k videu Bad pro Michaela Jacksona, od Mafiánů k Letci a brilantnímu dokumentu No Direction Home: Bob Dylan. Scorsese dosud nezískal ani jednoho Oscara a není na světě režisér, kterému by jej fanoušci přáli víc. Šance tu je i tentokrát, neboť premiéra The Departed byla přesunuta z podzimu až na tradičně nabitý konec roku. Původní předlohu Volavky Siu Fai Maka a Felixe Chonga přepsal William Monahan (Království nebeské). Jádro štábu The Departed tvoří Scorseseho oblíbení spolupracovníci – od dvorní střihačky Thelmy Shoonmakerové přes skladatele Howarda Shorea, až ke kostýmní designérce Sandy Powellové. Po odmlce se též vrací kameraman Michael Ballhaus.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.