Těžká váha

29. 9. 2005 - 9:34 | Téma | red

Těžká váha zdroj: tisková zpráva

Spojené státy mají nového hrdinu. Tentokrát však nevládne kulometem a sadou granátů, nýbrž rychlými pěstmi

Spojené státy mají nového hrdinu. Tentokrát však nevládne kulometem a sadou granátů, nýbrž rychlými pěstmi. Režisér Ron Howard a scenárista Cliff Hollingsworth sáhli ve filmu Těžká váha (Cinderella Man) po příběhu boxera Jamese J. Braddocka, který v době velké hospodářské krize během 30. let pozná slávu i chudobu, aby se nakonec stal miláčkem všech Američanů.

Bývalý úspěšný boxer Braddock (Russell Crowe), který přišel po krachu na newyorské burze o většinu peněz, živoří se svou rodinou ve zchátralém domku v New Jersey. Když jim kvůli dluhům odpojí elektřinu a Jamesova manželka Mae (Renée Zellwegerová) pošle jejich tři děti k příbuzným na venkov, kde mají naději na lepší životní podmínky, rozhodne se Braddock k návratu do ringu. Takové rozhodnutí však neznamená jen slávu a peníze, ale také nebezpečí a smrt. Po úspěšném vstupu do boxerského kolotoče čeká veterána v boji o titul v těžké váze vyhlášený zabiják Max Baer (Craig Bierko).

Hlavním lákadlem filmu jsou bezesporu slavná herecká jména. Crowe i Zellwegerová se svých rolí zhostili dobře, avšak na druhé straně nemají příležitost rozehrát charaktery postav do větší šíře společenského kontextu. Prostor k hereckému umění poskytly totiž Croweovi zejména boxerské scény. A to nejen jejich akční atraktivností, ale i tím, co se děje v boxerově mysli při přípravě na souboj. Na scény zápasů se herec pilně připravoval pod dohledem Angela Dundeeho, dlouholetého trenéra největšího boxera všech dob Muhammada Aliho. Novozélanďan předvádí ve filmu nejen precizní údery, ale také vynikající boxerskou mimiku, kterou odkoukal přímo od skutečného Braddocka. Zellwegerová je v roli milující manželky přirozená a přesvědčivá a zbytečně nepřehrává. Dokazuje, že postavy v historicky laděných filmech jí sedí.

Na své si v Těžké váze přijdou zejména fanoušci boxu: scény zápasů působí velmi skutečně, až naturalisticky. Divák má dokonce chvílemi pocit, jako by se sám ocitl v ringu. Ve snaze zachytit každý detail boxerského duelu, použili filmaři více kamer a záběry z různých úhlů, což znamenalo, že herci museli ztvárnit fyzický kontakt velmi autenticky. Ocitli se často až na samé hranici bezpečnosti, a mnohdy i za ní. Jak uvádí propagační materiály filmu, Crowe utrpěl během natáčení několik otřesů mozku a ve scéně, kdy bojuje Braddock s Laskym (Mark Simmons), dokonce dostal takovou ránu, že zděšený pohled ve tváři sportovcova manažera a přítele Joea Goulda (Paul Giamatti) nebyl ani v nejmenším hraný…

Snímek má výraznou slabinu v tom, že nepřináší ve svém žánru nic zásadně nového. Všechny podobně melodramatické scény divák už někde viděl, podobná schémata se objevila již dříve v jiných filmech. Z chudého veterána se stane obletovaný hrdina, boxerova manželka se před zápasem modlí, v boxerském finále všichni fandí hlavnímu hrdinovi, který je nekonečně charakterní, hodný, zásadový a americký, jeho soupeř je naopak zlý a zákeřný. Těžkou váhu tak oživuje hlavně netradiční přístup k popisu boxerského prostředí. Množství sportovních promotérů, sázkařů, rozhodčích, žurnalistů a řady dalších, kteří obklopují ring, vytváří (oproti jiným boxerským filmům) velmi věrohodný obraz prostředí profesionálního boxu. Herecký výkon Paula Giamattiho v roli manažera Goulda je v tomto smyslu nevídaný a mohl by mu získat i Oscara za vedlejší roli (kdyby jej nedávno neobdržel...).

Těžká váha Vizuálně odlišeny jsou různé etapy Braddockova života. Zatímco sekvence zachycující jeho sportovní kariéru hýří barvami, scény z krizových let mají naopak spektrum barev zúžené, film tu přechází téměř do černobílé.

Ačkoliv je Těžká váha typicky americkým produktem s kladným neohroženým hrdinou, určitě stojí za zhlédnutí. Příznivci sportu se nenásilnou formou dozvědí něco o legendě jménem J. J. Braddock, navíc budou moci odborně posoudit kvalitu boxerských soubojů. Ostatní diváci ocení hlavně herce v hlavních rolích Crowea a Zellwegerovou a také příběh, který díky své reálné předloze nepostrádá napětí a autenticitu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.