Tábor tygrů

12. 1. 2004 - 19:57 | Téma | red

Tábor tygrů Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Režie: Joel Schumacher. Hrají: Colin Farrell, Matthew Davis, Cliffton Collins Jr., Tom Guiry, Shea Whigham, Nick Searcy a další. Region: 2. Obraz: widescreen (1,85:1). Zvuk: Dolby Digital 5.1. Anglická verze. České podtitulky. Ještě předtím, co by vás jako vojína armády Spojených Států Amerických poslali válčit do Vietnamu, dostal byste čtrnáct dní nuceného pobytu v tzv

Tabor_tygru
Ještě předtím, co by vás jako vojína armády Spojených Států Amerických poslali válčit do Vietnamu, dostal byste čtrnáct dní nuceného pobytu v tzv. „Táboře tygrů“, místě, kde podmínky nejsou příliš moc odlišné od těch, které zažijete ve Vietnamu. Do „Tábora tygrů“ míří i vojín Bozz (Colin Farrell). Bozz je z rodu Frajera Luka. Nezlomný a inteligentní protestant zařídil několika chlapcům odjezd z vojny domů, ale sám se zatím nechává buzerovat od výcvikových velitelů. Na cestě do „Tábora tygrů“ se setká s Paxtonem (Matthew Davis), s nímž naváže zvláštní druh fiktivního přátelství, a Cantwellem (Thomas Guiry), pošukem, který tuhle „vojnu“ bere až zatraceně vážně! Pokud znáte jméno režiséra Joela Schumachera i v jiné souvislosti než s braky Batman a Robin či Česká spojka, tak víte, že je to osobitý režisér, který ve své filmografii má i takové kusy jako legendární Volný pád, originální Hráče se smrtí nebo Čas zabíjet– asi nejlepší adaptaci díla Johna Grishama. Tábor tygrů – ten Schumacher natočil tak napůl podle „Manifestu Dogma 95“, ale žádná šílenost jako od Dánských kolegů to není.

Schumacher zde výtečně (a efektivně) pracuje se světlem a kamerou Matthewa Libatiquea a jedná se vyloženě o lahůdku. Co částečně narušuje Manifest Dogma, ale i divákův zážitek je podivná hudba Nathana Larsona. Ta se pravda objeví jen sporadicky, ale mám pocit, že většina scén by vyzněla lépe, kdyby byla absolutně bez jakéhokoliv hudebního doprovodu.

Vrcholem Schumacherova umu je poslední scéna z „Tigerlandu“ – konkrétně mise v bažinách, kdy pošuk Cantwell vymění zásobník se slepými náboji ve své zbrani za pravé a divák už se jen začíná obávat, zda-li vojína Bozze nepostihne stejný osud jako Frajera Luka.

I ze scenáristického hlediska je to solidní kus a skoro se až divím, že po tomto příběhu neskočil například Oliver Stone :) Postava vojína Bozze je zde představována jako takový rebel bez příčiny, který prochází vší vojenskou buzerací a jako by se ho to ani netýkalo se lehce usmívá, když mu při klikování major přišlapu hlavu do bláta.

A právě Bozz je zde geniálně zahrán Colinem Farrellem. Jméno tohoto herce vám asi před dvěma roky asi ještě nic neříkalo, ale dnes už vám asi neujde (namátkou Minority Report, Test, Telefonní budka). A i kdyby jste se při sledování snímku sebevíc nudily, i přesto byste z něho nemohly spustit oči – při sledování Farrella to prostě nejde! Kdo ví, jestli z něho za pár let nebude další Al Pacino :)

Verdikt: Vynikající film!!!

Obraz a zvuk: Aby byla snímku dodaná větší autenticita, byl točen jednak na digitální kameru a jednak byl jeho master trošku nazrněn. Navíc (to je ten Manifest Dogma 95) byl snímek točen za přírodního osvětlení. Takže obraz, jak jistě chápete není nejlepší, ale zde to má svůj účel. Nejedná se o chybu tvůrců DVD. Zvuk je naopak precizní…

Bonusy: Tábor tygrů není z rodiny filmů, kde by se reportéři MTV sjížděli při natáčení a točily FILM O FILMU. Proto ho tu ani nehledejte. Jedinými bonusy na disku je zábavný komentář režiséra Joela Schumachera a záznam z kamerové zkoušky Colina Farrella. Nicméně počet bonusů by neměl být v rozhodování koupit/nekoupit nějak podstatný. Tady jde spíš o to, abyste si tento výborný snímek mohli vychutnat na DVD, v původním znění, s perfektním zvukem a relativně i obrazem…

Hodnocení: 100% DVD: 60%

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.