Super Size Me

1. 2. 2004 - 15:05 | Téma | red

Super Size Me zdroj: tisková zpráva

Morgan Spurlock se rozhodl jíst 30 dní jenom u Mc Donald's. 3 jídla denně, extra velké porce, pokud bude vyzván. Hit z letošního Sundance přirovnávaný k Bowling For Columbine Michaela Moorea. +Fotogalerie Jako každý rok, přinesl i letošní Sundance několik pozoruhodných bijáků. Velkou pozornost vyvolalo kino Super Size Me, celovečerní dokument, jenž si mooreovským stylem bere na paškál koncern rychlého občerstvení McDonald’s

Jako každý rok, přinesl i letošní Sundance několik pozoruhodných bijáků. Velkou pozornost vyvolalo kino Super Size Me, celovečerní dokument, jenž si mooreovským stylem bere na paškál koncern rychlého občerstvení McDonald’s. Co do významu někteří dokonce Super Size Me s Bowling For Columbine srovnávají, zároveň se ale cení, že autor s fakty nemanipuluje tak svévolně jako Michael Moore.

Režisér filmu, debutant Morgan Spurlock, se rozhodl, že jeden měsíc stráví na dietě firmy. Třikrát denně koncernová menu, a když se obsluha zeptá na extra velké menu, tak přikývnout. Fyzické i psychické změny, které na Spurlockovi kalorická strava zanechává, jsou přímo hmatatelné, což dokazují i lékařské prohlídky, které Spurlock během „testu“ podstupuje. Během jediného týdne tak protagonista nabere 3 kila, po delší době přicházejí i změny v psychice, těch kil bude téměř deset, vystřelí cholesterol, kazí se játra i žaludek.

Super Size Me To, co se nám může zdát jako spíše humorná synopse (zvlášť uazvřené ve Spurlockovu zábavnou formu), nabírá v USA poněkud serióznějších rozměrů, neboť na obranu proti otylosti se už vydává víc peněz, než na boj s kouřením.
Režie vychází ze stylu dokumentů Michaela Moorea - autor se pasuje na hrdinu, který bere kameru (diváka) do společensky/ politicky žhavého prostředí. Zatímco přes odpor své veganské přítelkyně konzumuje tučné masité karbanátky, hranolky a kolu, brázdí USA a promlouvá s experty i zákazníky řetězce.

Supersize Me je zatím hodnocen jako jeden z nejzábavnějších dokumentů poslední doby. V Sundance Super Size Me zvítězil v kategorii dokumentárních filmů, a to je jen o důvod víc, proč předpokládat, že se objeví na mnoha festivalech, doufejme i u nás.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.