Super Size Me

1. 2. 2004 - 15:05 | Téma | red

Super Size Me zdroj: tisková zpráva

Morgan Spurlock se rozhodl jíst 30 dní jenom u Mc Donald's. 3 jídla denně, extra velké porce, pokud bude vyzván. Hit z letošního Sundance přirovnávaný k Bowling For Columbine Michaela Moorea. +Fotogalerie Jako každý rok, přinesl i letošní Sundance několik pozoruhodných bijáků. Velkou pozornost vyvolalo kino Super Size Me, celovečerní dokument, jenž si mooreovským stylem bere na paškál koncern rychlého občerstvení McDonald’s

Jako každý rok, přinesl i letošní Sundance několik pozoruhodných bijáků. Velkou pozornost vyvolalo kino Super Size Me, celovečerní dokument, jenž si mooreovským stylem bere na paškál koncern rychlého občerstvení McDonald’s. Co do významu někteří dokonce Super Size Me s Bowling For Columbine srovnávají, zároveň se ale cení, že autor s fakty nemanipuluje tak svévolně jako Michael Moore.

Režisér filmu, debutant Morgan Spurlock, se rozhodl, že jeden měsíc stráví na dietě firmy. Třikrát denně koncernová menu, a když se obsluha zeptá na extra velké menu, tak přikývnout. Fyzické i psychické změny, které na Spurlockovi kalorická strava zanechává, jsou přímo hmatatelné, což dokazují i lékařské prohlídky, které Spurlock během „testu“ podstupuje. Během jediného týdne tak protagonista nabere 3 kila, po delší době přicházejí i změny v psychice, těch kil bude téměř deset, vystřelí cholesterol, kazí se játra i žaludek.

Super Size Me To, co se nám může zdát jako spíše humorná synopse (zvlášť uazvřené ve Spurlockovu zábavnou formu), nabírá v USA poněkud serióznějších rozměrů, neboť na obranu proti otylosti se už vydává víc peněz, než na boj s kouřením.
Režie vychází ze stylu dokumentů Michaela Moorea - autor se pasuje na hrdinu, který bere kameru (diváka) do společensky/ politicky žhavého prostředí. Zatímco přes odpor své veganské přítelkyně konzumuje tučné masité karbanátky, hranolky a kolu, brázdí USA a promlouvá s experty i zákazníky řetězce.

Supersize Me je zatím hodnocen jako jeden z nejzábavnějších dokumentů poslední doby. V Sundance Super Size Me zvítězil v kategorii dokumentárních filmů, a to je jen o důvod víc, proč předpokládat, že se objeví na mnoha festivalech, doufejme i u nás.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.