Super Size Me

1. 2. 2004 - 15:05 | Téma | red

Super Size Me zdroj: tisková zpráva

Morgan Spurlock se rozhodl jíst 30 dní jenom u Mc Donald's. 3 jídla denně, extra velké porce, pokud bude vyzván. Hit z letošního Sundance přirovnávaný k Bowling For Columbine Michaela Moorea. +Fotogalerie Jako každý rok, přinesl i letošní Sundance několik pozoruhodných bijáků. Velkou pozornost vyvolalo kino Super Size Me, celovečerní dokument, jenž si mooreovským stylem bere na paškál koncern rychlého občerstvení McDonald’s

Jako každý rok, přinesl i letošní Sundance několik pozoruhodných bijáků. Velkou pozornost vyvolalo kino Super Size Me, celovečerní dokument, jenž si mooreovským stylem bere na paškál koncern rychlého občerstvení McDonald’s. Co do významu někteří dokonce Super Size Me s Bowling For Columbine srovnávají, zároveň se ale cení, že autor s fakty nemanipuluje tak svévolně jako Michael Moore.

Režisér filmu, debutant Morgan Spurlock, se rozhodl, že jeden měsíc stráví na dietě firmy. Třikrát denně koncernová menu, a když se obsluha zeptá na extra velké menu, tak přikývnout. Fyzické i psychické změny, které na Spurlockovi kalorická strava zanechává, jsou přímo hmatatelné, což dokazují i lékařské prohlídky, které Spurlock během „testu“ podstupuje. Během jediného týdne tak protagonista nabere 3 kila, po delší době přicházejí i změny v psychice, těch kil bude téměř deset, vystřelí cholesterol, kazí se játra i žaludek.

Super Size Me To, co se nám může zdát jako spíše humorná synopse (zvlášť uazvřené ve Spurlockovu zábavnou formu), nabírá v USA poněkud serióznějších rozměrů, neboť na obranu proti otylosti se už vydává víc peněz, než na boj s kouřením.
Režie vychází ze stylu dokumentů Michaela Moorea - autor se pasuje na hrdinu, který bere kameru (diváka) do společensky/ politicky žhavého prostředí. Zatímco přes odpor své veganské přítelkyně konzumuje tučné masité karbanátky, hranolky a kolu, brázdí USA a promlouvá s experty i zákazníky řetězce.

Supersize Me je zatím hodnocen jako jeden z nejzábavnějších dokumentů poslední doby. V Sundance Super Size Me zvítězil v kategorii dokumentárních filmů, a to je jen o důvod víc, proč předpokládat, že se objeví na mnoha festivalech, doufejme i u nás.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.
She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.