Stormbreaker

18. 10. 2006 - 23:56 | Téma | red

Stormbreaker zdroj: tisková zpráva

Který kluk nikdy nezatoužil stát se neohroženým tajným agentem, který by zachraňoval svět před proradnými zločinci? Čtrnáctiletému Alexi Riderovi ( Alex Pettyfer) se to splnilo

Který kluk nikdy nezatoužil stát se neohroženým tajným agentem, který by zachraňoval svět před proradnými zločinci? Čtrnáctiletému Alexi Riderovi (Alex Pettyfer) se to splnilo. Stalo se tak ale za dost nepříjemných okolností. Alexovi právě zemřel strýček Ian (Ewan McGregor). Na truchlení však nemá Alex čas – nejdřív se musí vyrovnat s tím, že se jeho jediný příbuzný nestal obětí autonehody, ale byl zavražděn. A hned poté s vědomím, že Ian Rider nebyl obyčejným bankéřem, nýbrž jedním ze špiónských es MI6. A je na Alexovi, aby svého strýčka zastoupil. Mužem, jenž stojí za Ianovou smrtí a jehož plány musí mladičký agent zkřížit, je počítačový génius Darrius Sayle (Mickey Rourke). Mondénní miliardář právě po celé Anglii rozeslal svůj nový výtvor – superpočítač Stormbreaker. Jakou čertovinu si to Sayle přichystal? A jakou roli v ní má sehrát jeho někdejší spolužák, britský premiér (Robbie Coltrane), jenž má během megalomanské show uvést Stormbreakera do provozu?

S parodiemi bondovek se v posledních letech přímo roztrhl pytel. Každá z nich byla trochu jiná, každá měla co nabídnout. A od každé si tvůrci Stormbreakera mohli něco málo vypůjčit. Je dobře, že si adaptace prvního dílu knižní série o Alexi Riderovi vzala to lepší. Autor předlohy a scenárista Stormbreakera Anthony Horowitz se ukazuje jako znalec Jamese Bonda a všeho, co s tímto fenoménem spjato. A tak si fanoušci bondovek při sledování filmu mohou zapátrat ve své paměti, odkud že Horowitz ten který motiv převzal. Stormbreaker pracuje s myšlenkou, jak by to vypadalo, kdyby agentovi ve službách Jejího Veličenstva do dokonalého světáka něco scházelo (Johnny English), konkrétně: kdyby to byl teenager (Agent Cody Banks). Před světem musí superšpion skrýt svou totožnost, mohl by se vydávat za nudného obchodníka (Pravdivé lži) – a zatím to může být třeba milovník adrenalinových sportů (xXx). A při tom všem si Horowitz nemohl nevyhrát si se všemi zákonitostmi bondovek (trilogie o Austinu Powersovi) a využít rozmanité špionážní hračičky, které by navíc mohly odpovídat věku hlavního hrdiny (Spy Kids).

Na tyto hrátky s bondovkami a jejich variacemi přistoupila i celá řada hvězd britského (a světového) filmu. Mnohé z nich ve Stormbreakerovi rády přijaly i jen malinkou roličku, v níž by si mohli vyzkoušet některou z klasických bondovských figur. Začít musíme od Ewana McGregora, o němž se svého času mluvilo jako o nástupci Pierce Brosnana v úloze Jamese Bonda – dokazuje, že by špatnou volbou rozhodně nebyl. Na časy, kdy MI6 ještě šéfoval nerudný a kožený gentleman, si zavzpomínáme s dokonalým Billem Nighym, ženský prvek ve vedení tajných služeb zastupuje Sophie Onokedová (Hotel Rwanda). Vynálezce-hračkáře, jenž nemá daleko k legendárnímu Q, si s gustem zahrál Stephen Fry. A dvojnásobné účinkování v bondovkách si připomněl Robbie Coltrane, zde v roli britského premiéra.

Nemenší herecký talent se soustředil i do rolí záporných. Krystalicky čisté zlo zde reprezentují Mickey Rourke jako báječně úlisný elegán Darrius Sayle, ale také Missy Pyleová (Galaxy Guest) v roli Sayleovy sadistické pobočnice a Andy Serkis (Glum z Pána prstenů) coby zohyzděný vrahoun pan Škleb. Jen na pravověrnou bondgirl se z pochopitelných důvodů nedostalo: částečně se o tuto úlohu podělily přehnaně afektovaná Alicia Silverstoneová coby Alexova chůva Jack Starbrightová a mladá Sarah Bolgerová, představující se v roli Alexovy spolužačky Sabiny.

Přítomností hvězd se naštěstí nenechává zahanbit ani protagonista snímku Alex Pettyfer. S grácií Angličana se vyvaroval frajírkovské nesnesitelnosti, jaká se občas přihodí některému z jeho amerických vrstevníků. Jeho hrdina zůstává oním rozpačitým mladíkem, který spíš jen mimoděk využívá špiónských schopností, které mu po léta vštěpoval jeho strýc.

Stormbreaker nabízí uchazečům o producentské řemeslo jedno ponaučení: chcete-li, aby vaše bondovská parodie měla styl, svěřte ji do britských rukou. Za výsledek se nebudete muset stydět. Zatímco předchozí americké pokusy (Austin Powers, Agent Cody Banks) trpěly těžkopádností a doplácely na křečovitý humor, Stormbreaker se může honosit nenuceností a švihem, jichž si ceníme u prvních bondovek se Seanem Connerym. Snahám přiblížit se legendě odpovídá i sázka na klasickou filmařinu: velká digitální kouzla nečekejte. Ani Stormbreaker se nevyhnul několika výrazným zakolísáním. Na škodu je až příliš razantní střih, který brání vytěžit více z některých motivů a situací. Ránu mezi oči pak si sami tvůrci uštědřili rozpačitou koncovkou, v níž lze jenom stěží najít logiku. (Možná mě ale druhý díl usvědčí z omylu.) Režisér Geoffrey Sax zrovna nepatří ke špičkám v oboru, akční komedie disponující lehkým britským humorem mu ale sedí podstatně víc než americký thriller (důkazem budiž srovnání Stormbreakera s jeho předchozím snímkem Hlas smrti). Se Stormbreakerem se žádný filmový zázrak nekoná, film však splňuje vše, co si jeho diváci mohli přát – ti mladší se dobře pobaví u svižné akce, ti starší si nostalgicky zavzpomínají na staré dobré časy, kdy stříbrnému plátnu vévodily nadsázka a elegance.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.