Stephen Frears

9. 9. 2005 - 16:35 | Téma | red

Stephen Frears Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Stephen Frears] Stephen Frears p atří mezi ty, kteří se zasloužili o silnou pozici britské kinematografie, respektované kritiky a oblíbené diváky

KV_Frears
[Stephen Frears]

Stephen Frears patří mezi ty, kteří se zasloužili o silnou pozici britské kinematografie, respektované kritiky a oblíbené diváky. Především proto, že britští tvůrci dovedou realisticky a přitom nezaměnitelným způsobem vyprávět o problémech a životech současných lidí. Po studiu práv se Frears věnoval divadlu a filmu, začínal u Karla Reisze a Lindsaye Andersona. Jeho debut Gumshoe (1971), příběh čmuchala hýřící neotřelými nápady, zůstal nedoceněn, a tak byl Frears nucen věnovat se léta jen televizní tvorbě. Obrat způsobil původně televizní snímek Moje malá prádelnička (1985), komedie o podnikání asijského přistěhovalce a jeho anglického milence. Podobně pojaty jsou i osudy rasově smíšeného páru ve filmu Sammy a Rosie souloží (1987). Krokem k oscarové slávě byla volná adaptace románu Choderlose de Laclos Nebezpečné známosti (1988) s výraznými výkony Glenn Closeové, Johna Malkoviche a Michelle Pfeifferové. (Tehdy Frears těsně předběhl Miloše Formana, který svůj film vycházející ze stejné předlohy nazval Valmont.)

KV_Frears
[Audrey Tautouová]
Prvním Frearsovým filmem v našich kinech byla další americká produkce Hrdina proti své vůli (1992), satirická komedie o podvodníčkovi (brilantní Dustin Hoffman), který takřka nechtěně zachrání pasažéry havarovaného letadla. Pochmurně tajuplnou adaptaci Stevensonova románu o dr.Jekyllovi a panu Hydovi nazvanou Mary Reilly (1996) se naši distributoři odvážili vydat jen na videu, navzdory pozoruhodným výkonům Julie Robertsové a Johna Malkoviche. Totéž se stalo s adaptací oblíbeného románu Nicka Hornbyho Všechny moje lásky (1999). Událostí proto bylo uvedení moderního westernu Hi-Lo Country (1998) na karlovarském festivalu (poté co získal Stříbrného medvěda na Berlinale) a následně v našich kinech. Zatím pouze na přehlídce Dny evropského filmu jsme mohli vidět předposlední Frearsův film – tentokrát ze skromnější britské produkce - Liam (2000), v němž očima malého chlapce sledujeme osudy irské rodiny v Anglii za krize třicátých let.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.