Spider-Man 2 (upoutávka)

21. 7. 2004 - 15:21 | Téma | red

Spider-Man 2 (upoutávka) zdroj: tisková zpráva

Klip konečně venku! Peteru Parkerovi se nedaří skloubit svůj všední život s nočními dobrodružstvími Spider-Manovými, a tak hází latexové kvádro do koše... ovšem jen na chvíli. Tobey Maguire a Alfred Molina v hlavních rolích komiksového přepisu od Sama Raimiho. + Velká fotogalerie. V těsném závěsu za Tarantinovým Kill Bill Vol 2 se objevil i plný trailer ke Spider-Manovi 2 Sama Raimiho (Spider-Man, Téměř dokonalý zločin, Evil Dead)

V těsném závěsu za Tarantinovým Kill Bill Vol 2 se objevil i plný trailer ke Spider-Manovi 2 Sama Raimiho (Spider-Man, Téměř dokonalý zločin, Evil Dead).

Upoutávka je laděná vcelku konvenčně, s důrazem na VELKÝ charakter. Jak jinak si vysvětlit úvodní „Vědmin“ monolog: „Věřím, že v každém z nás se skrývá hrdina – posiluje nás, šlechtí…“
Hrdinou je opět "obyčejný (rozuměj lehce umolousaný) člověk" Peter Parker, který po nocích žije nebezpečný život Ochránce dobra. V pěkně střižené sekvenci to nejprv Spider-Man/ Peter Parker (Tobey Maguire) zabalí, protože už nestíhá zachraňovat a zároveň chodit do školy, na brigádu a za Mary Jane. Pak se ale ukáže Dr. Octavius/ Dr. Octopus (Alfred Molina) s kovovými chapadly. Zlo se rozšiřuje a Spider-Man se vrací do akce. Číhá na něj jednak syn minulého padoucha, Harry Osborn (James Franco), a také filmový polibek od Mary Jane Watsonové (Kirsten Dunst). Zazní chorály. A taky hlasatel.
Spider-Man 2 Klip ke Spider-Manovi 2 velmi studený přesto, že střihačsky je brilantní a rafinovaný. Obrazová stopa sama je mnohem zajímavější, než zvuková, která to celé táhne dolů. Je to i tím, že herci bez výjimky komiksově přehrávají, takže emoci bezpečně vytušíme už z výrazu tváře.
Expozice každého hrdiny je samozřejmě dovedena do absolutního výrazu (Peter Parker – dobrý nešika, Dr.Octopus – ďábel, Harry Osborn – slizák). Porozumí opravdu každý. A pokud ne, je tu soundtrack, který obrazu dodává jednoznačnou atmosféru.
Spider-Man 2 Zajímavý je styl kamery Billa Popea. Úhlem pohledu i kompozicí totiž jako kdyby většina záběrů vypadla přímo z komiksového sešitu.
Nejslibnější jsou však vizuální efekty. Spider-Man se pohybuje s ohromující mrštností. Navíc jej kamera následuje jako stín, takže by mohlo jít o strhující podívanou.

V souvislosti s doktorem Octopusem mě napadá, že i přes dostatečně padoušský Molinův výraz je figura v podstatě obětí vlastního pokusu, jakýsi Mr. Hyde. Mezi těmi ocelovými chapadly se mu tělo kymácí poměrně nemotorně a jsem zvědavý, čím bude čilému Spider-Manovi prohánět perka.

Spider-Man 2 U Petera Parkera stojí za pozornost fixace na modročervený dres. Když hrdina vidí dům v plamenech, automaticky rozepíná košili, jenže místo latexu se ukáže pouhé tílko, a tak Parker bezmocně svěsí ruce a přenechá lidi v tísni svému osudu.
Myslet si, že jsem hrdinou jen pokud mám určitý ohoz, je přinejmenším znepokojivé. Zvlášť, když to elastické kvádro samo o sobě žádné super funkce nemá. Vytváří se tu zdání instantní záchrany, Kola-Lokovy limonády a nad lidskou vůli vyhrává „osud“ - předurčenost.

Světová premiéra Spider-Mana 2 se chystá na 30.6., česká zatím až na 22.7., zato v 37 kopiích a s dabingem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.