Snowboardista (Snowboarder)

- Téma autor: red

Atraktivní dobrodružství na alpských svazích. Francouzi přicházejí s akčním filmem ve stylu Hladina adrenalinu, kterou jsme měli možnost vidět před časem v našich kinech

Francouzi přicházejí s akčním filmem ve stylu Hladina adrenalinu, kterou jsme měli možnost vidět před časem v našich kinech. Ústřední postavou je mladý snowboardista Gaspard, jenž by se rád stal profesionálním závodníkem a stejnou hvězdou, jakou je jeho velký idol Josh Attersen. Pravidelně trénuje skoky a touží dostat se na slavný závod Air & Style. Jednoho dne jej zcela náhodou osloví právě Josh, který vysloví přání vzít Gasparda do svého týmu a připravit ho na vysněné závody. Gaspard nedá na rady blízkého přítele Beshopa (který mu nahrazuje otce) a vrhá se přímo do víru drog, krásných dívek, luxusních bytů, pohodových snowboardistů a divokých večírků. Přijíždí do Švýcarska, aniž by si uvědomoval nebezpečí plynoucí ze společnosti Joshe, který si odpykává podmínečný trest za napadení sponzora. Denně trénuje a záhy se zamiluje do Joshovy přítelkyně. Josh a jeho přítelkyně s ním však nehrají úplně čistou hru.

SnowboardistaSnowboardista je typickým produktem zaměřeným na mladé publikum a především fanoušky snowboardingu, kteří mohou obdivovat scény plné kaskadérských kousků. Nechybí tu ani množství záběrů na zasněžené hory a efektní výkony mladých sportovců. Prostředí sice může působit atraktivně, samotný film je však velmi nepovedený. Místy připomíná jen dražší domácí video a působí, jako by ani neměl žádný scénář. Stupidní dialogy jsou směšné, stejně jako chatrná zápletka. Velkou chybou filmu je skutečnost, že se snaží tvářit jako existencionální drama o problémech mládí a touze vyrovnat se svým idolům a stát se hvězdou.

SnowboardistaAktéři Snowboardisty stále řeší svou budoucnost, mizerný život či problémy s láskou způsobem, který diváka s postupujícím časem doslova ničí. V každé scéně najdeme tuny klišé, včetně stále dokola omílaných rozhovorů o ničem, které jsme mohli slyšet už mockrát v podobných filmech. A aby těch krizí nebylo ve filmu málo, dodají tvůrci do tohoto akčně-romantického teenagerovského dramatu ještě kriminální zápletku, kterou násilně našroubují do závěru. Stejně jako vše ostatní v tomto filmu, je i ona zcela nefunkční.

Akce se omezuje jen na napínavé skoky a jízdu na snowboardech. Nutno konstatovat, že závěrečná krimi sekvence vám příliš hladinu adrenalinu v krvi nezvedne. Scenáristé na sebe vrství řadu výjevů s cool snowboardisty, kterak řeší životní dilemata a pravidelně je prokládají „akčními“ scénami snowboardingu. Už úvodní scéna je však příliš dlouhá a nudně natočená. O sebemenší invenci si mohl režisér a scenárista Olias Barco nechat jen zdát, všechny scény jsou úplně stejné a po zábavě není ani stopy.

Nevýrazně načrtnuté charaktery postav nedávají hercům příliš mnoho prostoru pro zajímavé výkony a tak nikdo z nich příliš nezaujme. Zarážející je účast slavného francouzského herce Thierry Lhermittea, který se na plátně objeví asi na dvě minuty. Tvůrci zřejmě potřebovali mít v titulcích nějaké známé jméno, aby jejich film přitáhl diváky do kin. Jediným kladem Snowboardisty je několik krásných záběrů na zasněžené Alpy, což je na celovečerní snímek, který by měl nabídnou nějaký děj, trochu málo. Zcela ubohá režie i absence smysluplného scénáře dělá ze Snowboardisty nudnou podívanou a jeden z nejhorších a nejzbytečnějších filmů, co se v našich kinech letos objevily.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.