Slavnostní zakončení

29. 1. 2008 - 8:19 | Téma | red

Slavnostní zakončení zdroj: tisková zpráva

Podle Jaromíra Hanzlíka bylo jednání poroty o hlavní ceně nečekaně hladké. V sobotu večer přivítal moderátor Tomáš Hanák na osm set diváků Slavnostního zakončení festivalu Finále Plzeň 2004

Finále Plzeň V sobotu večer přivítal moderátor Tomáš Hanák na osm set diváků Slavnostního zakončení festivalu Finále Plzeň 2004. Druhý moderátor večera, Jiří Fero Burda, na úvod odcitoval část autorského zákona, aby tak přítomným objasnil, co je to vlastně film. První cenu předala Iva Hejlíčková, šéfredaktorka časopisu Cinema. Nejlepším hercem se podle hlasování čtenářů časopisu Cinema stal Boleslav Polívka. Ocenění za roli ve filmu Pupendo za něj převzal jeho herecký kolega Pavel Liška.Moderátorka Lenka Vychodilová poté mistrovsky napodobila zvuk letícího ledňáčka a navodila tak atmosféru udílení hlavních cen Finále – kterými jsou Zlatí ledňáčci.

V kategorii dokumentů do 30 minut dospěla tříčlenná mezinárodní porota pod vedením režisérky Drahomíry Vihanové k jednomyslnému verdiktu. Za působivé vyjádření neopakovatelné atmosféry a psychického rozpoložení básníka Jana Vladislava při závažném životním rozhodování, získala Zlatého ledňáčka režisérka Kateřina Krusová za film Návrat Jana z pařížského exilu do Prahy v létě 2003. Cenu spolu s šekem na dvacet pět tisíc korun převzala režisérka z rukou Tomáše Drápely, generálního ředitele společnosti Plzeňská teplárenská.

Vítězství v kategorii dokumentů nad třicet minut získal snímek Kristova léta, dámy. Porota ve svém hodnocení mimo jiné uvedla: „Vše v tomto dokumentárním filmu je tak dojemné, jako jeho úvodní píseň. Tento příběh se může odehrávat v jakémkoliv městě kdekoliv na světě.“ Cenu a pětatřicetitisícovou dotaci předal režisérce Tereze Kopáčové zástupce obchodního ředitele Západočeské energetiky Vlastimil Moulis. „Mrzí mě, že jsem vyrobila rozkol v porotě! Kam v poslední době přijdu, tam dělám skandály,“ okomentovala Tereza Kopáčová skutečnost, že se porotci na jejím vítězství neshodli jednomyslně.

Finále Plzeň - Budař, Donutil Předtančení na melodii studentské hymny v podání Lenky Vychodilové a Jiřího Fero Burdy předznamenalo cenu, kterou studentská porota udělila „navzdory osudu a velkému počtu cen“ filmu Nuda v Brně. Cenu spolu s dvaceti tisíci korunami si od generálního ředitele společnosti Škoda holding Jiřího Zapletala převzali na jevišti herci Jan Budař a Miroslav Donutil. Stejná delegace si z Plzně odváží i Zvláštní ocenění KODAK VISION za mimořádný počin. Spolu s ním zástupce společnosti Daniel Tupý předal tvůrcům 3000 metrů filmového materiálu Kodak. Když Jan Budař děkoval za Diváckou cenu Plzeňského Prazdroje, kterou získal na základě hlasování festivalových návštěvníků rovněž film Nuda v Brně, poznamenal Tomáš Hanák, že ostatní tvůrci nepřijeli, protože patrně právě přebírají ceny na jiných festivalech. Divácká cena byla dotována padesáti tisíci korunami a předával ji Vladimír Jurina, manažer firemní značky Plzeňský Prazdroj. Zároveň Jan Budař vylosoval na jevišti jednoho z festivalových diváků, který vyhrál 1000 piv.

Porota FICC v čele s Radkem Pernicou udělila dvě ceny: Zvláštní cenu asociace FICC filmu Mistři režiséra Marka Najbrta a Cenu Dona Quijota filmu Tomáše Hejtmánka Sentiment, za jedinečné emotivní propojení s hlavní postavou – Františkem Vláčilem.

Podle předsedy mezinárodní poroty celovečerních filmů herce Jaromíra Hanzlíka bylo jednání o nejsledovanější kategorii nečekaně hladké. Zlatého ledňáčka za vítězství v hlavní kategorii získal film Nevěrné hry režisérky Michaely Pavlátové, který porota zhodnotila slovy: „Tento debutový snímek je mistrovským dílem odrážejícím nepředvídatelné aspekty každodenního života. Nevěrné hry vynikají hereckými výkony a precizním zpracováním komorního dramatu všedního dne. Prostřednictvím koláže běžných situací objevujeme charakter postav a jejich vnitřní konflikt.“ Hlavní cenu spolu se stotisícovou dotací předával Ctirad Vavřička, ředitel plzeňské pobočky generálního partnera festivalu - České spořitelny. Režisérka Michaela Pavlátová nemohla cenu převzít osobně, protože v současné době přednáší ve Spojených státech. „Až se dozví o vítězství, bude mít obrovskou radost,“ uvedla na adresu Michaely Pavlátové producentka Kateřina Černá. Zároveň pozdravila diváky jménem herečky Zuzany Stivínové, kterou prý velmi mrzelo, že musela z festivalu v pátek odjet. V tvůrčí delegaci na jevišti byli mimo jiné kameraman Martin Štěrba, herci Jana Hubinská a Petr Bebjak a výtvarnice kostýmů Katarína Bieliková.

S návštěvníky se rozloučil i ředitel festivalu Finále Plzeň Ivan Jáchim: „Strašně rád bych poděkoval divákům, kteří s námi trávili tento týden, všem kteří festival připravovali, partnerům Finále, novinářům, městu Plzeň a svojí ženě, která to se mnou vydržela.“ Řediteli Finále potom na oplátku poděkoval primátor města Plzně Jiří Šneberger.

Slavnostní zakončení uzavřela projekce třicetiminutového českoamerického snímku Most, jehož uvedení se zúčastnili například výtvarník Sherman Hall a herci Ester Geislerová, Vladimír Javorský a Ladislav Ondřej.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.