Skuteční bratři Grimmové

14. 10. 2005 - 11:56 | Téma | red

Skuteční bratři Grimmové zdroj: tisková zpráva

V Kletbě bratří Grimmů hrají Matt Damon a Heath Ledger bratry Wilhelma a Jacoba Grimmovy. Ačkoliv film nesleduje historické životy bratří Grimmů, zůstává zavázaný jejich víře, že příběhy jsou zdrojem k prozkoumání nejzávažnějších lidských strachů a údivu

V Kletbě bratří Grimmů hrají Matt Damon a Heath Ledger bratry Wilhelma a Jacoba Grimmovy. Ačkoliv film nesleduje historické životy bratří Grimmů, zůstává zavázaný jejich víře, že příběhy jsou zdrojem k prozkoumání nejzávažnějších lidských strachů a údivu.

Bratři Grimmové Skuteční bratři Grimmové – Jacob Ludwig Carl Grimm a Wilhelm Carl Grimm – se narodili rok po sobě na přelomu 19. století v Hanau v Německu. Později se přestěhovali do Steinau, malého města, které obklopovalo zámek ze 16. století. Pokračovali ve šlépějích svého otce a oba šli studovat právo na Univerzitu v Marburg. Zde začali sbírat lidové a pohádkové příběhy – staré povídky, které se předávaly ústně z generace na generaci, plné ničemů, králů, vlků, čarodějnic, nevlastních matek, sloužících dívek a všech možných druhů kouzelných situací a morálních dilema. V touze uchovat je zasvětili své životy sepisování a vydávání příběhů, které získali od německých vesničanů.

Ačkoliv žili skoro v bídě, vydali bratři Grimmovi v roce 1812 svoji první knížku pohádek – Kinder und Hausmärchen – a v následujících letech pokračovali vydáním více než 200 povídek. Jejich sbírka nakonec obsahovala příběhy, které se později staly známými jako Popelka, Šípková Růženka, Červená Karkulka, Perníková chaloupka, Žabí král, Sněhurka, atd. Jejich poslední kolekce, nazvaná Pohádky bratří Grimmů, byla přeložena do 160 jazyků.

Dnes jsou jejich pohádky součástí kultury a byly převedeny do téměř všech druhů médií – opery, filmu, rockové hudby i módy. Styl jejich psaní a struktura jejich příběhů ovlivňuje dětskou literaturu již více než století. Wilhelm Grimm zemřel roku 1859, jeho bratr ho přežil o čtyři roky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.