Simon Pegg

4. 5. 2009 - 10:31 | Téma | red

Simon Pegg zdroj: tisková zpráva

Britský humor byl vždy pojem, který hovořil sám za sebe. Uštěpačný, trefný, noblesní, zbytečným vulgárnostem se vyhýbající

Simon Pegg Britský humor byl vždy pojem, který hovořil sám za sebe. Uštěpačný, trefný, noblesní, zbytečným vulgárnostem se vyhýbající. O to, aby jeho pověst zůstala zachována, by se měl v letech příštích starat také Simon Pegg, herec a scenárista, který se prosadil generačním seriálem ze života mladých Londýňanů Spaced a parodiemi Soumrak mrtvých a Jednotka příliš rychlého nasazení.

Simon John Pegg se narodil 14. února 1970 v západoanglickém Gloucesteru. Po otci, profesionálním klávesistovi, podědil hudební nadání – v teenagerském věku působil jako bubeník ve skupině God's Third Leg. Bavit však dokáže hlavně slovem. Během studií na University of Bristol a později v Londýně si na živobytí vydělával jako stand-up komik. V polovině devadesátých let se Pegg prosadil v dvojjediné roli herce a autora také v televizi. Už při své první show Six Pairs of Pants (1995) se navíc seznámil s herečkou Jessicou Hynesovou a režisérem Edgarem Wrightem. Tato trojice se stala takřka nerozlučnou, později vytvořila několik úspěšných seriálů, od kafkovsky bizarního Asylum (1996) až po populární Spaced (1999-2001). Kromě toho Pegg účinkoval v absurditách pythonovského střihu (Velkovlak, 1998-2002) anebo v dalších britcomech (Hippies, 1999). Stal se též členem autorského i hereckého ansámblu v projektech Steva Coogana (I'm Alan Partridge, 1997; I Am Not an Animal, 2004; ale taky vedlejší role v celovečerních filmech Válka policajtů, 2001, a Nonstop párty, 2002).

Věhlas Simonu Peggovi přinesl už zmiňovaný komediální seriál Spaced. Režie se ujal Edgar Wright, scénář a hlavní role měli na starosti Pegg s Jessicou Hynesovou. Do vedlejší úlohy Pegg prosadil svého nejlepšího kamaráda, neherce Nicka Frosta. Spaced nebyl jediným sitcomem, který si všímal života dnešních třicátníků, toužících po volnosti a bezuzdné zábavě, a přitom se pokoušejících zakotvit v náručí toho pravého a té pravé. Tvůrcům se vyplatila zejména snaha zalidnit příběh obskurními figurkami, mezi nimiž je Peggův neúspěšný kreslíř Tim snad ten nejnormálnější. Samotný Pegg se zde představil v herecké poloze, kterou si ještě mnohokrát zopakoval a asi ještě dlouho ji opakovat bude – jako obyčejný, možná trochu nervní a nepříliš sebevědomý chlapík, kterého není obtížné pokládat za losera.

Simon Pegg ve filmu Run, Fat Boy, Run Dalším krokem bylo prosadit bláznivý humor plný narážek, citací a parafrází také na filmová plátna. K tomu si Pegg s Wrightem vybrali žánr parodií dosud nedotčený – zombie horor. Vznikl snímek Soumrak mrtvých (2004), v originále Shaun of the Dead, vyprávějící příběh průměrného Angličana Shauna (se svou image jej prostě musel hrát Simon Pegg) a jeho opilecko-flákačského kamaráda Eda (Nick Frost) na cestě za záchranou Shaunovy přítelkyně Liz (Kate Ashfieldová) před hordami zombíků. Na rozdíl od desítek veselých komedií, obvykle s Lesliem Nielsenem, které se za parodii pouze vydávají, se Soumrak mrtvých dokázal strefovat přímo do podstaty žánru, obrátit ho naruby a přitom se veškerým klišé vysmát.

Soumrakem mrtvých si parta kolem Pegga, Wrighta a Frosta získala pozornost fandů i úctu filmových profesionálů. Obdivně se k nim vyjádřil Kevin Smith. Sám parodovaný, tedy zakladatel žánru George A. Romero, Pegga s Wrightem obsadil do zombie roliček ve svém hororu Země mrtvých (2005). Pro „béčkový“ projekt Roberta Rodrigueze a Quentina Tarantina Grindhouse (2007) Wright s Peggem vytvořili třicetivteřinový trailer k neexistujícímu hororu Don’t.

Simon Pegg ve filmu Jednotka příliš rychlého nasazení Jiní své nadšení dali najevo tím, že přijali drobnou roli v dalším snímku týmu Pegg a Wright Jednotka příliš rychlého nasazení (2007). Týká se to nejen režiséra Petera Jacksona (který komediálními horory ve stylu Soumraku mrtvých kdysi začínal), ale taky slavných herců jako Cate Blanchettová nebo Timothy Dalton. Nemluvě o spřízněných hereckých duších Stevu Cooganovi, Billu Nighym anebo Martinu Freemanovi (poslední dva hráli už v Soumraku mrtvých).

V akční komedii Jednotka příliš rychlého nasazení tvůrci rozehráli další sérii eskapád; tentokrát si za vzor berou americká policejní dramata, ale taky westerny anebo vyvražďovací horory. Historce o Nicku Angelovi (Pegg), drsňáckém profíkovi z Londýna, který je převelen na poklidný anglický venkov, neschází hravost ani kouzlo. O genialitě Soumraku mrtvých ale nemůže být řeč.

Simon Pegg ve filmu Big Nothing Popularita Simonu Peggovi přinesla herecké nabídky také od jiných tvůrců, britských i amerických. Jestliže donedávna byla jeho největším dramatickým výkonem drobná rolička ve válečném seriálu Bratrstvo neohrožených (2001), dnes jde z filmu do filmu. Po úloze technického experta Benjiho Dunna ve špionážním Mission: Impossible III (2006) jej nacházíme třeba v romanci Hezké sny (2007), jejímiž hvězdami jsou Martin Freeman a Gwyneth Paltrowová. Při natáčení krimikomedie Big Nothing (2006) se Pegg „spřáhl“ s jedním z Přátel, hercem Davidem Swimmerem. A vzápětí se stal protagonistou jeho autorské komedie Run, Fat Boy, Run (2007). Zcela typicky se představí jako smolař, jenž zatouží získat zpět dávno ztracenou ženu. Úlohu samotářského superhrdiny Rorschacha v adaptaci comicsové klasiky Watchmen si Pegg dokonce troufl odmítnout. Důvod je zřejmý – obava, aby s touto podivínskou figurou nebyl jednou provždy ztotožňován. Škoda, fyzická podoba by tu byla… Namísto toho se ujal hlavní role v romantické komedii Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008), představuje cynického novináře Sidneyho, jenž na oko pohrdá světem slavných - když však dostane šanci mezi ně vstoupit, neváhá ani na moment. Jeho nerdovské srdce, které prokázal v seriálu Spaced, zajisté pookřálo s rolí inženýra Scottyho v novém Star Treku (2009).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.