Síla srdce

16. 10. 2007 - 8:12 | Téma | red

Síla srdce zdroj: tisková zpráva

Film je adaptací knihy A Mighty Heart: The Brave Life and Death of My Husband Danny Pearl, kterou napsala Marianne Pearlová se Sarah Critchonovou

Film je adaptací knihy A Mighty Heart: The Brave Life and Death of My Husband Danny Pearl, kterou napsala Marianne Pearlová se Sarah Critchonovou. Na scénáři se podílel také John Orloff. Agelina Jolie představuje Marianne Pearlovou, manželku amerického novináře Davida Pearla, kterého unesli v Pákistánu a brutálně zavraždili v únoru roku 2002.

Film začíná dnem, kdy David Pearl (Dan Futterman) zmizel na cestě k rozhovoru se šejkem Mubarakem Alim Gilani (Ikram Bhatti). Pearl byl zkušený a opatrný, měl se s šejkem setkat v restauraci, jel tam taxíkem. Předtím se zastavil na různých místech, ale domů už se nikdy nevrátil.

Nervózní Marianne se rychle dostane pomoci od pákistánské policie, americké ambasády a francouzských zastupitelů. Kolegové a spolupracovníci novináři pátrají, rodina a přátele Davida také. S rostoucí hrůzou se dozvědí, že Davidův únos byl plánován před mnoha týdny, že únosci jsou pravděpodobně spojeni s extrémistou Khalidem Sheikem Mohammedem. David Pearl je nejenom Američan, ale také Žid.

Bohužel se o Davidovi osobně dovíme velmi málo, krom pár otřelých frází o upřímném, pravdu hledajícím novináři. Pouze to, že se oženil s Francouzkou, jejíž matka pochází z Kuby, miloval ji, čekal s ní dítě, nebyl věřící, ale nikdy svoje židovství netajil. Tak kusý portrét klade otázku, proč mezi všemi unesenými a zavražděnými novináři je zrovna Pearl tak důležitý. Protože ani jeho hudební talent ani jeho osobnost, ani jeho chyby ve filmu nejsou zachyceny, je rozhodující nakonec původ, který ho stál život. Jedním z nejsilnějších momentů filmu je Davidovo prohlášení ve videu, které únosci zveřejnili, že je Židem, a že ho to může stát život.

Děj se odehrává v časových hranicích pátrání po Pearlovi, proto je většina filmu věnována administrativním a vyšetřovacím metodám. Ztratila se lidskost postav, i Marianne zůstává skicou, a to oslabuje příběh.

Marianne Pearlová si přála, aby ji představovala Angelina Jolie, která do role vnesla velké úsilí, cit a snahu o francouzský přízvuk (občas jí uniká). Přestože je herečka mnohem krásnější a nemá stejnou barvu kůže, cítí se s Pearlovou spřízněna. Nikdy není lehké hrát žijící osobu. Ale Jolieová podává věrohodný portrét francouzské novinářky, která pracuje pro pařížský rozhlas, buddhistky, která je pět měsíců těhotná, válčí se strachem o manžela, dítě a zároveň se snaží udržet si objektivní postoj vůči lidem a jasnou hlavu nutnou pro pomoc všem, kteří Davida hledají.

Je velmi těžké nafilmovat strach, velmi těžké ho zahrát, v tomto kontextu si zaslouží úctu Ifran Khan, který hraje hlavního pákistánského vyšetřovatele. Jeho soustředěný, výrazný a silný herecký výkon filmu hodně pomáhá. Podařilo se mu vyjádřit obavy přerůstající v hrůzu z toho, co se děje v jeho zemi, i z toho, co se stalo Davidu Pearlovi.

V naprostém rozporu s celoživotním nerastickým postojem Marianne se americká černošská komunita hlasitě rozčiluje nad tím, že Marianne není hrána černošskou herečkou, přesto, že jde o míšenku mnoha ras, a ani nemá černou kůži. Mluvčí těchto skupin zřejmě nechápou absurditu svého jednání ani Mariannimu odvahu.

Z bezpečnostních důvodů byl film natočen v Indii, ale záběry Karáčí jsou autentické. Khalid Sheik Mohammed a jeho spolupracovníci byli za únos a vraždu Davida Pearla Pákistánu popraveni.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.