Shrek Třetí

23. 2. 2009 - 13:57 | Téma | red

Shrek Třetí zdroj: tisková zpráva

Fiona a Shrek nejsou šťastni na královském dvoře v pohádkovém království Za sedmero horami

Fiona a Shrek nejsou šťastni na královském dvoře v pohádkovém království Za sedmero horami. Nehodí se sem. Problémů je mnoho a různých: nevejdou do královských rób a nesnáší jejich nepohodlí, hřeší proti etiketě, mají... určité hygienické obtíže. A teď páru hrozí i to, že se bude muset ujmout vlády a na dvoře zůstat, protože král Harold – stále v podobě žabáka – onemocněl a zemřel. Fiona a Shrek (na rozdíl mnoha jiných) po moci a vládě netouží. Naopak doufají, že se jim podaří najít vhodného nástupce trůnu a budou se moci vrátit do svého oblíbeného domečku v močálech. Nejlepší náhradu za sebe vidí v Arthurovi, mladším synovci Fiony. Když se Shrek za ním s pomocí starých dobrých přátel Oslíka a Kocoura v botách vydá, zjistí, že Artie je teenager, bez ambicí, lenivý a jak už to v tom věku bývá, lezoucí na všem nervy.

Za Shrekovi nepřítomnosti se ambiciózní princ Krasoň pokusí o vládní puč, ale narazí na těhotnou, ale jinak stále velmi schopnou Fionu. Tu podporuje její matka královna Lilliana, a také ošklivá nevlastní sestra Doris. Navíc Fiona získá ještě čtyři klasické ženské pomocnice pro dobrou věc: Sněhurku, Šípkovou Růženku, Popelku a Zlatovlásku. Tyto dámy jsou většinou představovány v rolích zachraňovaných krásek, ale tady se ujmou opačné pozice a pustí se do boje s takovými charaktery jako Kapitán Hook, Červená Karkulka, Kyklopové, Zlá královna, Rumplcimprcampr a Mabel, druhá ošklivá nevlastní sestra. A to ani nemluvím o celé armádě čarodějnic a chodících stromů. Oslík se objevuje i se svými dětmi. Má je s Drakem.

Na rozdíl od předcházejících filmů série nemá tento díl žádný významný ideový podtext. Není ani o diskriminaci odlišujících se, ani o neschopnosti akceptovat druhé ani o lžích a pravdách. Krasoň sice stále reprezentuje touhu po moci bez skrupulí, ale to není nic nového. Hledat hlubší podtext v touze Fiony a Shreka opustit scénu slávy a moci a žít šťastně v zapomenuté chaloupce by bylo příliš prosté.

Známé pohádkové postavy se objevují v neobvyklém světle a trochu jinak se chovají. To je jistě milé, ale zdá se, že i to postrádá hloubku. Bylo napsáno mnoho různých knih o Popelkách a Šípkových Růženkách, ba i Sněhurka už měnila role. Zlatovláska, ona původní slečna uvězněná ve věži, je vyhnána čarodějnicí do lesa, princ oslepne při pádu z věže a svoji milovanou najde, se dvěma dětmi, po hlase. První takový příběh se odehrál v mýtickém Řecku.

Třetí Shrek se může chlubit dobrou animací, stejně jako předcházející díly. Trpí však stále rostoucí hrubostí humoru, jazykového i akčního. Tělesné funkce, zvracení, zvuky o kterých se ve společnosti většinou jen náznakově žertuje či sexuální narážky typu: „Ten Krasoň mě rozehřívá víc než červenec.“ mohou překážet nejenom pohádkovému ději, ale i vadit rodičům malých dětí. Pokud vám tato stále více přítomná hrubozrnnost Hollywoodu vadí, Shrek asi nebude váš oblíbený film. Pokud vám nevadí, a první dva díly se vám líbily, pak i tento bude příjemný.

Kromě obvyklých spotů a trailerů vyjde také kniha, McDonald´s bude mít figurky, vznikla hra a dokonce počítačová možnost namluvit si některé z postav doma.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.