Shortbus

8. 11. 2006 - 8:19 | Recenze | red

Shortbus zdroj: tisková zpráva

Provokativní dospělá komedie Shortbus Johna Camerona Mitchella je něco mezi Linklaterovým Sním či bdím? a Winterbottomovým 9 Songs

Provokativní dospělá komedie Shortbus Johna Camerona Mitchella je něco mezi Linklaterovým Sním či bdím? a Winterbottomovým 9 Songs.

Shortbus je sex. Otevřený a dobře osvětlený, zbavený erotického napětí, nikoli ale vynalézavé rafinovanosti a umělecké choreografie. Jde o jeden z nejexplicitnějších snímků, jaké asi kdy v normálním kině uvidíme. Představuji si, že tvůrci legendárníhoo Deepthroatu se při sledování Shortbus jenom pobaveně usmívají… třicet let po jejich eskapádách je v kinech film, jaký jim tehdejší klima zrealizovat nedovolilo. Ale sexuální revoluce je jednoduše dávno pryč. Sex se v Mitchellově podání stává tím nejzákladnějším lidským motorem, tou nejběžnější činností.

Ve strhujícím intru přelétáváme nad stylizovaným, 3D animovaným Manhattanem a shlížíme do života našich hrdinů. Respektive sledujeme jejich sexuální praktiky. James (Paul Dawson) převrací na hlavu slavnou masturbační epizodu z Jirousovy knihy „Než vodopády spadnou“, Sofia (Sook-Yin Lee) a Rob (Raphael Barker) zvládnou během svižně střižené minuty tři svazky Kamasutry a Severin (Lindsay Beamish) zmrská svého otroka tak, až nahlédne zcela novou perspektivu Pollockových obrazů.

Přes vzrušující soulože nezažila sexuoložka Sofia nikdy orgasmus a teď nastal čas to změnit. Na seanci jí přijde James se svým milencem Jamiem (PJ DeBoy), kteří se snaží zabránit krizi svého vztahu. Díky drobnému incidentu se Sofia s kluky sblíží a oni jí pozvou do soukromého klubu Shortbus. Scházejí se tu nejbizarnější newyorské existence a užívají si nevázaných sexuálních radovánek. Sofia se k nim nepřipojí, ale raději pozoruje. Seznámí se tu se Severin, v níž objeví vyprahlou bytost. Severin se pokouší Sofii s palčivým problémem pomoct, ale místo toho jí v nehorázně vtipné scéně spíš zahanbí. James a Jamie na párty najdou mladého Cetha (Jay Brannan) a doufají, že společný milenec znovu nastartuje jejich vztah. Ceth nejprve na pohovce zažije nevšední setkání s bývalým starostou New Yorku, a potom s Jamiem a Jamesem předvede famózní trojku, během níž dojde i na unikátní zpěv americké hymny.

Shortbus Problém Shortbusu je v dynamice snímku. Úvod je odvážný, bezstarostný a po všech stránkách anarchistický. Později ale Mitchell nedokáže tempo gradovat. Od uhozenosti naopak po půlhodině začíná ustupovat ke konvenčnější látce. Nechává figury řešit jejich problémy, a v těchto chvílích připomíná Shortbus jenom trošku peprnější konverzačku. V pozdějším stádiu se pak dočkáme ještě o něco zběsilejší, dramatičtější variace na úvodní koláž, jež vzdáleně připomíná finále Aronofského Rekviem za sen. Do konce Shortbus bohužel stále nějaký čas zbývá.

Herce se Mitchellovi podařilo přesvědčit k masivní nahotě. Ta je tu ale podávána bez větších erotických ambicí a herci dokáží upoutat pozornost i svým uměním. Zaujme především PJ DeBoy jako Jamesův oddaný Jamie. Jeho touha má tolik odstínů, jako discokoule sklíček. Sook-Yin Lee je v hlavní roli obstojná, i když ve společných scénách ji zastiňuje plastičtější Severin Lindsay Beamishové, stejně jako Justin Bond v roli šéfa Shortbusu.

Shortbus zaslouží pozornost i kvůli výtvarné stránce. Přízračné animace města jsou dílem Johna Baira, který Mitchellovi pomáhal už na jeho režijním debutu Hedwig a Angry Inch. Rozmanité interiéry Shortbusu dělají z klubu město pro sebe sama. Kameraman Frank G. DeMarco dává lokacím pocit nevtíravého glamouru. Častá ruční kamera vtahuje diváka doprostřed děje. Původní hudbu složili Yo La Tengo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.