Severance

23. 2. 2009 - 15:02 | Téma | red

Severance zdroj: tisková zpráva

Cílem výpravy je horská chata v odlehlých maďarských hvozdech... A je to zase tady - horrorová komedie, o níž se moc nemluví, a která přitom strčí konkurenci do kapsičky na zapalovač

A je to zase tady - horrorová komedie, o níž se moc nemluví, a která přitom strčí konkurenci do kapsičky na zapalovač. Severance Christophera Smithe. Toho, jenž před dvěma roky zabil Franku Potenteovou v neslýchaně špatném Metru (Creep).

Severance Právě nepovedený debut je zjevně příčinou, proč Severance přichází na festivaly a do prvních kin bez většího mediálního zájmu. Je však zřejmé, že půjde o podobné překvapení, jakým byli předloni Mrtví k snídani (Dead & Breakfast) nebo možná i Soumrak mrtvých (Shaun of the Dead).

Prodejní divize nadnárodní zbrojařské firmy Palisade Defense se rozhodne posílit týmového ducha a v pohodlném autobusu vyráží pod vedením manažera Richarda (Tim McInnerny) na výlet po střední Evropě. V nesourodé partičce je Richardův zodpovědný asistent Billy (Babou Ceesay), brýlatá a věcná Jill (Claudie Blakley), nadšený mimoň Gordon (Andy Nyman), zhulenec Steve (Danny Dyer), snob Harris (Toby Stephens) a blond kráska Maggie (Laura Harris).

Severance Cílem výpravy je horská chata v odlehlých maďarských hvozdech. Jen pár kilometrů odtud jim však silnici překříží spadlý strom. Richard navrhuje zkratku lesní stezkou, ovšem maďarský řidič odmítá pokračovat a ve strachu odjíždí do nížin. Přes hlasitý odpor Harrise a Jill Richard nakonec partu donutí, aby pokračovali pěšmo. A chata se brzy opravdu objeví, i když žádná luxusní hacienda to není. Je to dávno opuštěný dům, v jehož sklepě Harris navíc objeví tajné srbské vojenské archivy. Ty jsou pro hrdiny záminkou k fantazírování nad divokou minulostí chaty, a pro režiséra příležitost přeřadit na vyšší rychlost.

Severance Scénář Severance napsal Smith spolu s Jamesem Moranem. Tvůrci zpočátku naplno využívají komediálního potenciálu, kterého trampoty zpovykaných měšťáků v divočině nabízejí plné hrsti. Horroru chtivé obecenstvo režisér napíná četnými falešnými stopami, jimiž zároveň žánr láskyplně paroduje. Od poloviny snímku přebírá seriózní horror vůdčí roli. Jill nejprve v noci vyděsí maskovaný pozorovatel a nazítří při paintballu šlápne Gordon do želez na medvědy. A Harris objeví jejich autobusáka v tratolišti krve. Z výletu se stává úprk o holý život před tajemnými psychopaty. Jejich existenci se Smithovi podařilo vysvětlit působivě. Středoevropský prostor je pro Brity tradičně tajemným územím a Smithův film tuhle představu mile oživuje.

Severance Ze skupinky se postupně vyloupne ústřední dvojice hrdinů Steve a Maggie, jejichž odlišné charaktery dohromady pěkně jiskří. Danny Deyr oživuje ve Steveovi vzpomínku na svou rozvernou roli v Human Traffic a racionální Lauře Harrisové (seriál 24) to sluší i v maskáčích. Ani s dalšími svéráznými charaktery nemá herecký team Severance větší problémy. Toby Stephens (Dnes neumírej) dává Harrisovi dandyovskou studenost a spolu s hravým Andy Nymanem (Sklapni a zastřel mě) i zmatečným Timem McInnernym patří k překvapivě aktivním vedlejším hrdinům.

Při likvidaci vedlejších figur vychází Smith z připravené situace, akci koření precizními a vtipnými speciálními efekty. Režie také často nechává divákovi prostor k vlastní představivosti a Severance tak má daleko k jednoduché zabijačce.

Ačkoli ve druhé polovině ustupuje smích do druhého plánu, díky ironickým i přímo absurdním tahům z plátna nikdy úplně nevymizí. V zápalu vyprávění předvede Smith skvělé číslo s dekapitací, originálně glosuje válku s terorem a po cestě vzdává hold oblíbeným klasikům.

Kameraman Ed Wild bere za svou Smithovu hru na falešné stopy a mnohokrát sleduje akci tajemně zpoza stromů, nebo přes jiné překážky. V jiných ohledech neboří vizuální podoba Severance žádné hranice, ale o to se tu ani nehraje. Severance je prostě anarchisticky inteligentní komedie s realisticky horrorovými prvky, která vám ve tváři nechá úsměv ne na pět minut, ale aspoň na týden.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.
Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

Disney+ spouští v Česku předběžnou registraci s obrovskou slevou

11. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Disney+ přijde do Česka už 14. června, tedy zhruba za měsíc a teď se můžete do nové streamovací služby už předběžně zaregistrovat.