Selma Blairová

29. 8. 2008 - 10:55 | Téma | red

Selma Blairová zdroj: tisková zpráva

Talentovaná herečka se objevuje v komediích a v teenagerských snímcích. Tato talentovaná herečka patří k největším nadějím amerického filmu, své kvality však zatím nedokázala plně uplatnit

Selma Blairová Tato talentovaná herečka patří k největším nadějím amerického filmu, své kvality však zatím nedokázala plně uplatnit. Objevuje se hlavně ve vedlejších rolích v průměrných hollywoodských komediích a v snímcích pro teenagery.

Selma Blairová se narodila 23. června 1972 v Southfieldu (stát Michigan). Vystudovala angličtinu na Michigan University, protože však snila o kariéře fotografky, rozhodla se pro život v New Yorku. Zde však brzy změnila priority a zaměřila se na herectví, učila se mu dokonce ve slavné Stella Adler Conservatory. První profesní zkušenosti získávala v reklamách, brzy se začala prosazovat také v televizi. Objevila se v několika seriálech (například v lehce surrealistickém sitcomu Dobrodružství Peta a Peta z roku 1993 či v dobrodružné sérii Xena). Celovečerním debutem Selmy Blairové se stala komedie s Kevinem Klinem Svatba naruby (1997). V několika dalších filmech poté získala epizodní úlohy (ve snímku Vřískot 2 pouze namluvila hlas v telefonu), výjimkou byla hlavní role v nezávislém teenagerském dramatu Strong Island Boys (1997). Nezávislí filmaři ostatně dali Blairové v letech 1997 a 1998 hned několik příležitostí. Ve třech z nich hrála společně se Summer Phoenixovou (v sociálním dramatu Na vlastní pěst, v hudebním dramatu Girl či v teenagerském snímku Posední mejdan, v němž se představili též Jennifer Love Hewittová či Seth Green).

Selma Blairová: Prostě sexy Průlom v kariéře Selmy Blairové nastal v roce 1999. Již o rok dříve byla sice obsazena do hlavní role v sitcomu z prostředí reklamní agentury Getting Personal, po natočení pilotního dílu však byla nahrazena Vivicou A. Foxovou. Také televizní seriál Amazon High, v němž Blairová účinkovala, velmi brzy skončil, do třetice to však již vyšlo a titulní úloha v sitcomu Zoe jí otevřela dveře do Hollywoodu. Fanoušky si Blairová začala získávat i díky nové filmové verzi klasického románu Nebezpečné známosti. Kýčovitý snímek o zlaté mládeži, který byl u nás uveden pod názvem Velmi nebezpečné známosti (1999), je určen hlavně vrstevníkům hlavních hrdinů. Účinkovali v něm i další mladé hvězdy Reese Witherspoonová, Ryan Phillippe či Sarah Michelle Gellarová. Witherspoonové ostatně Blairová sekundovala v roli „seriózní brunetky“ v jejím komediálním velehitu Pravá blondýnka (2001). Teenagerům je určena i romance Zůstaň se mnou (2000) s Freddiem Prinzem Jr. a Julií Stilesovou. Jedním z mála ústředních partů, do nichž byla Blairová obsazena, byla žena se sebevražednými úmysly, kterou si jako rukojmí vezme bankovní lupič v krimidramatu Tak mě zab (2001).

Selma Blairová ve filmu Pravá blondýnka K nezávislým dramatům se Blairová vrátila zatím pouze jedinkrát, a to účinkováním v povídce Fiction ze snímku Todda Solondze Storytelling (2001). Představila se v něm v roli dívky, která se - snad ve snaze získat literární inspiraci - nechá sexuálně ponížit vlastním učitelem. Poté se ale vrátila ke snímkům středního proudu, a spíše k těm podprůměrným. V gangsterském dramatu Highway (2002) jí byli partnery Jake Gyllenhaal a Jared Leto. V poněkud obhroublé komediální romanci Prostě sexy (2002) o trojici mladých žen, které lavírují mezi hledáním životního partnera a užíváním si života, po jejím boku účinkovaly pro změnu Cameron Diazová a Christina Applegateová. Romantická komedie Mužská záležitost (2003) o milostném trojúhelníku (jeho další dva vrcholy tvoří Jason Lee a Julia Stilesová) rovněž rozhodně nepatřila k vrcholům svého žánru. Z průměru se tak vymyká snad pouze autorský debut herce Scotta Caana o dvojici dvacetiletých barových povalečů Dallas 362 (2003).

Selma Blairová: Hellboy Svou pověst co do výběru rolí Selma Blairová v poslední době posílila úlohou agentky Liz Shermanové v dobrodružné komiksové fantasy Hellboy (2004). I přes nepříliš velký prostor zde podává pozoruhodný výkon. Objevuje se také v pokračování tohoto titulu, nazvaném Hellboy 2: Zlatá armáda (2008). Její hrdinka už nabrala žensky odvážnější rysy. Ještě předtím se ale objevuje v hořké komedii V dobré společnosti (2004) s Dennisem Quaidem, v komedii od legendárního tvůrce extravagantních filmů Johna Waterse A Dirty Shame (2004) či v tuctovém teenagerovském hororu Mlha (2005). Obdobný průměr na poli melodramat tvoří pro změnu snímek Chuť lásky (2007).

Drobná brunetka, která se nevyhýbá ani rolím sexuálně otevřených žen (Zůstaň se mnou, Prostě sexy) či účinkování ve snímcích způsobujících pobouření (Storytelling), má šanci proniknout i do té nejvyšší hollywoodské ligy. Již ve svých dosavadních filmech občas zastínila kolegy mnohem zvučnějších jmen, a to i na relativně malém prostoru, který jí byl svěřen.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Na nože 2 rozšíří i bývalý představitel Hulka Edward Norton

Na nože 2 rozšíří i bývalý představitel Hulka Edward Norton

13. 5. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nedávno jsme tu měli zprávu o castingu Davea Bautisty a teď víme, že se do Na nože 2 přidává další zvučné jméno: Edward Norton.
Matt Damon se v dramatu Stillwater vydá zachránit dceru do Francie

Matt Damon se v dramatu Stillwater vydá zachránit dceru do Francie

12. 5. 2021 | Trailery | Adam Homola

Režisér Spotlightu Tom McCarthy se vrací do hry, tentokrát s Mattem Damonem v čele.
Rychle a zběsile 9 představuje silné ženské hrdinky

Rychle a zběsile 9 představuje silné ženské hrdinky

12. 5. 2021 | Trailery | Adam Homola

Co si budeme povídat: série Rychle a zběsile cílila vždycky spíše na pánské publikum, zatímco pro dámy tam toho moc nebylo.
V Na nože 2 se znovu střetnou Daniel Craig a Dave Bautista

V Na nože 2 se znovu střetnou Daniel Craig a Dave Bautista

11. 5. 2021 | Novinky | Adam Homola

Připravovaná detektivka Na nože ulovila další velkou hvězdu, akčního borce Davea Bautistu.