Sean Connery

29. 11. 2004 - 9:03 | Téma | red

Sean Connery zdroj: tisková zpráva

Rodáka z Edinburghu proslavil agent 007. Sean Connery (přesně se tento známý herec jmenuje Thomas Sean Connery) se k herectví dostal až v pětadvaceti letech

Sean Connery Sean Connery (přesně se tento známý herec jmenuje Thomas Sean Connery) se k herectví dostal až v pětadvaceti letech. Měl za sebou službu v námořnictvu, zkušenosti s pózováním výtvarníkům či třetí místo v kulturistické soutěži Mr. Universe. Debutovou úlohou se pro Seana stala rolička v dramatu Lilacs in the Spring, jeho první výraznou rolí je po boku Lany Turnerové v dramatu Another Time, Another Place (1958) a ke konci 50. let se představil jako jeden z lumpů v akčním snímku Tarzanovo největší dobrodružství. Pak přišla další dekáda a Connerymu nabídla příležitosti mnohem zajímavější.

Až čas prokázal, jak prozíravé bylo rozhodnutí producentů vybrat z mnoha kandidátů do role Jamese Bonda, nonšalantního špiona s povolením zabíjet, neznámého Skota Seana Conneryho. Z Dr. No (1962), první z adaptací literární série Iana Fleminga, se stal obrovský hit v celém západním světě a další pokračování na sebe nenechala dlouho čekat. V rychlém sledu tak Connery rozmnožil svou filmografii o další čtveřici bondovských titulů: Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball a Žiješ jenom dvakrát. V roce 1967, kdy měl premiéru poslední z vyjmenovaných filmů, se Connery na bondovské sérii již odmítl podílet a zatoužil se věnovat také jiným projektům.

Sean Connery Již během natáčení bondovské série si Connery zahrál v thrilleru Alfreda Hitchcocka Marnie či v dramatu z vojenského kárného tábora Pahorek. Oba snímky přes nesporné kvality výrazný úspěch neměly. První z filmů Conneryho postbondovské kariéry, western Shalako s Brigitte Bardotovou, byl vyloženě propadák. A protože se producentům bondovek nepodařilo v Georgovi Lazenbym najít důstojného Conneryho nástupce a film V tajné službě Jejího Veličenstva skončil neslavně, byl z toho v roce 1971 jednorázový Conneryho návrat v bondovce Diamanty jsou věčné.

O nabídky na spolupráci s dalšími filmovými hvězdami neměl Connery ani v příštích letech nouzi. V historickém dramatu Johna Hustona Muž, který chtěl být králem o britském koloniálním vojákovi, který je himalájskými domorodci prohlášen za boha, se Connery představil společně s Michaelem Cainem. V filmu Robin a Mariana, jedna z mnoha variací příběhu slavného zbojníka, účinkoval po boku Andrey Hupburnové. Ve válečném dramatu Richarda Attenborougha Příliš vzdálený most se Connery ocitl mezi desítkami hvězd. Po řadě dalších hitů z počátku 80. let jako První velká vlaková loupež či Outland dostal Connery ještě jednu nabídku na Jamese Bonda. A přijal. Nikdy neříkej nikdy, bondovka mimo klasickou sérii, se nakonec stala Conneryho definitivně poslední.

Sean Connery I v druhé polovině 80. let Connery natočil řadu pozoruhodných snímků. Film Jméno růže, adaptace románu Umberta Eca, snad ani nemohl zastínit předlohu, první díl série Highlander si však vydobyl pozici jednoho z předních snímků žánru fantasy. Neúplatní přinesli Connerymu Oscara za vedlejší roli.

Postavení legendy světového filmu potvrdil Connery rolí dr. Henryho Jonese seniora v Indiana Jonesovi a poslední křížové výpravě. Duo Spielberg - Lucas se tím jasně přihlásilo k tomu, že právě James Bond byl jedním z předobrazů jejich hrdiny. Mezi čestné role patří i skotský arcilotr ze špiónských Mstitelů a Allan Quatermain v právě premiérovaném snímku Liga výjimečných. Tento původně literární hrdina byl totiž dalším z předobrazů dobrodruha Indiana Jonese. A jako většinu stárnoucích hvězd i Conneryho nakonec potkaly úlohy mentorů hlavního hrdiny ve snímcích Vycházející slunce, Skála či Osudové setkání.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.