Saw

4. 4. 2005 - 18:23 | Téma | red

Saw zdroj: tisková zpráva

Dva chlapi v umývárně napospas masovému vrahovi. Holka s ocelovými čelistmi přes ústa. Nic pro slabé povahy. Horrorový debut Jamese Wana. Už upoutávka má ambice stát se nejděsivějším a nejlepším foršpanem roku. +Fotogalerie. Saw 1 – viděl/a Saw 2 - pila Jigsaw – skládačka Dva cizí chlápci se probudí přivázaní k trubkám ve staré umývárně, kde je vězní vrah s přezdívkou „Jigsaw“

Saw1 – viděl/a
Saw2 - pila
Jigsaw – skládačka


Dva cizí chlápci se probudí přivázaní k trubkám ve staré umývárně, kde je vězní vrah s přezdívkou „Jigsaw“. Chlapi neví, jak se tam dostali. Chlapi neví, proč tam jsou.
Podtitul filmu zní „Kolik krve prolijete, abyste přežili?“ Tuším, že půjde i o vlastní krev.

Saw Saw je horrorový debut Jamese Wana, který byl poprvé uveden na letošním festivalu v Sundance. Tam byla také před lety premiérována Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project). Dle reakcí na Saw mají oba filmy podobný fígl na vzbuzování hrůzy – roztěkaná kamera v nedostatečně osvětlených prostorách a rychlý střih ve stylu „nevím co to je, ale vím, že to tam bylo“.

První upoutávka na Saw je jednou z těch, které vám z plic vytlačí ohromené „A sakra“. Tohle aspiruje na nejlepší upoutávku roku.
V holé místnosti sedí holka s ocelovým náhubkem. Z obrazovky na ní doráží loutka, že si chce hrát. Slečna je informována, že ďábelský mechanismus jí po uplynutí časového limitu roztrhne čelisti. Klíč existuje. V břiše chlapíka, který se válí na podlaze u stěny. Holka mu odhalí břicho, je tam nakreslený otazník. Mimochodem, ten chlapík je živý. Holka tasí kudličku… a do toho běží text: HOW - FUCKED UP - IS THAT? Na otázku vám odpoví www.howfuckedup.net, z anatomicko-kulinářského hlediska velmi interesantní stránka

Saw Stavba klipu je bezchybná. Od zasvěcení do situace, přes rázné vzbuzení zájmu, po jednoznačné sympatie s hrdinkou v nesnázi. Páteřní záběry jsou prošpikovány kratičkými prostřihy, které ve finále přeberou iniciativu a divák je vystaven smršti světelných jehel a jenom bedlivým a opakovaným pozorováním může rozluštit, co vlastně vidí.

Hlavní však je, že klip neříká téměř nic o vlastním DĚJI filmu. Naopak, podobně jako famózní foršpan k 28 dní poté (28 Days Later), i teaser Saw je intrem skutečnému příběhu a soustředí se na vytvoření představy o atmosféře.
Asociuje skládačku a la Memento a vzbuzuje očekávání strachu a terroru. Zelený filtr je vskutku stísňující. Výtvarný styl i zveřejnění necenzurované upoutávky dávají jednoznačný impuls - Saw není pro slabé povahy.
Oproti shora zmiňovanému Blair Witch vypadá Saw mnohem krutěji. Kulisy i propriety mi připomínají pozdní stádia Miikeho brutálního horroru One Missed Call.

Do amerických kin jde Saw v září, v srpnu je ale možné snímek vidět na festivalu Fantasy Film Festival, který obíhá velká německá města (včetně např. Mnichova a Berlína). Můj odhad pro ČR: příští rok (pokud to bude dobré – a to se dozvíte velmi brzy).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.