Saw

- Téma autor: red

Dva chlapi v umývárně napospas masovému vrahovi. Holka s ocelovými čelistmi přes ústa. Nic pro slabé povahy. Horrorový debut Jamese Wana. Už upoutávka má ambice stát se nejděsivějším a nejlepším foršpanem roku. +Fotogalerie. Saw 1 – viděl/a Saw 2 - pila Jigsaw – skládačka Dva cizí chlápci se probudí přivázaní k trubkám ve staré umývárně, kde je vězní vrah s přezdívkou „Jigsaw“

Saw1 – viděl/a
Saw2 - pila
Jigsaw – skládačka


Dva cizí chlápci se probudí přivázaní k trubkám ve staré umývárně, kde je vězní vrah s přezdívkou „Jigsaw“. Chlapi neví, jak se tam dostali. Chlapi neví, proč tam jsou.
Podtitul filmu zní „Kolik krve prolijete, abyste přežili?“ Tuším, že půjde i o vlastní krev.

SawSaw je horrorový debut Jamese Wana, který byl poprvé uveden na letošním festivalu v Sundance. Tam byla také před lety premiérována Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project). Dle reakcí na Saw mají oba filmy podobný fígl na vzbuzování hrůzy – roztěkaná kamera v nedostatečně osvětlených prostorách a rychlý střih ve stylu „nevím co to je, ale vím, že to tam bylo“.

První upoutávka na Saw je jednou z těch, které vám z plic vytlačí ohromené „A sakra“. Tohle aspiruje na nejlepší upoutávku roku.
V holé místnosti sedí holka s ocelovým náhubkem. Z obrazovky na ní doráží loutka, že si chce hrát. Slečna je informována, že ďábelský mechanismus jí po uplynutí časového limitu roztrhne čelisti. Klíč existuje. V břiše chlapíka, který se válí na podlaze u stěny. Holka mu odhalí břicho, je tam nakreslený otazník. Mimochodem, ten chlapík je živý. Holka tasí kudličku… a do toho běží text: HOW - FUCKED UP - IS THAT? Na otázku vám odpoví www.howfuckedup.net, z anatomicko-kulinářského hlediska velmi interesantní stránka

SawStavba klipu je bezchybná. Od zasvěcení do situace, přes rázné vzbuzení zájmu, po jednoznačné sympatie s hrdinkou v nesnázi. Páteřní záběry jsou prošpikovány kratičkými prostřihy, které ve finále přeberou iniciativu a divák je vystaven smršti světelných jehel a jenom bedlivým a opakovaným pozorováním může rozluštit, co vlastně vidí.

Hlavní však je, že klip neříká téměř nic o vlastním DĚJI filmu. Naopak, podobně jako famózní foršpan k 28 dní poté (28 Days Later), i teaser Saw je intrem skutečnému příběhu a soustředí se na vytvoření představy o atmosféře.
Asociuje skládačku a la Memento a vzbuzuje očekávání strachu a terroru. Zelený filtr je vskutku stísňující. Výtvarný styl i zveřejnění necenzurované upoutávky dávají jednoznačný impuls - Saw není pro slabé povahy.
Oproti shora zmiňovanému Blair Witch vypadá Saw mnohem krutěji. Kulisy i propriety mi připomínají pozdní stádia Miikeho brutálního horroru One Missed Call.

Do amerických kin jde Saw v září, v srpnu je ale možné snímek vidět na festivalu Fantasy Film Festival, který obíhá velká německá města (včetně např. Mnichova a Berlína). Můj odhad pro ČR: příští rok (pokud to bude dobré – a to se dozvíte velmi brzy).

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.