Saw 2

24. 1. 2006 - 13:42 | Téma | red

Saw 2 zdroj: tisková zpráva

Saw 2 je vulgární rašple na vaše městské nervy, ostrá mordýřina pro všechny fanoušky Saw a horroru vůbec

Saw 2 je vulgární rašple na vaše městské nervy, ostrá mordýřina pro všechny fanoušky Saw a horroru vůbec. Zároveň také jeden z těch lepších druhých dílů, na které jste v posledních letech mohli v kinech narazit.

Ať už jde o komedie, thrillery, nebo horrory, pokračování úspěšného kusu bývá o poznání slabší, než originál. Původní úspěch totiž často vychází z neotřelého nápadu, který autoři v pokračování z pochopitelných důvodů pouze opakují, navíc i rychle spíchnutý scénář bývá slabinou. Tvůrcům Saw 2 se však podařilo kletbu druhého dílu úspěšně zlomit. A to přesto, že Saw 2 přišel do kin sotva rok po originálu, který si mezitím vybudoval status kultovní podívané. Dvojka v mnohém připomíná pokračování Záhady Blair Witch – větší rozpočet, více herců, velkolepější výprava i produkce. Oproti Blair Witch ovšem Saw 2 nijak zásadně nemění prostředí ani styl, ale ve frenetickém tempu prohlubuje motivy Saw. Kromě původního kusu ctí Saw 2 i další spřízněné klaustrofobiády: Experiment, nebo Kostka (Cube).

Saw 2 Detektiv Mathews (Donnie Wahlberg) má problémy s manželkou, synkem a k posledku i v práci. Na místě krvavé vraždy, která nese všechny stopy práce nechvalně známého Jigsawa, objeví detektiv vzkaz adresovaný přímo jemu. Zároveň zmizí detektivův syn Daniel (Erik Knudsen). Na druhý den podnikne Mathews ozbrojený výpad do opuštěné továrny, kde přes kosmetické problémy Jigsawa (Tobin Bell) bez problému dopadne. Problém se skrývá v další místnosti: pod igelitovou rouškou svítí sdělné oči monitorů. Přenášejí dění z polorozpadlého domu, jakési „vily“. Ta je skupince „soutěžících“ a nedobrovolných členů Jigsawovy očistné církve rafinovaným vězením. Poznáme Amandu (Shawnee Smithová), „výherkyni“ z předchozího dílu. V koutku se krčí mladý Daniel. Partička má zhruba dvě hodiny na to, aby našla cestu z domu, neboť Jigsaw dovnitř vhání nebezpečný plyn, který je má posléze zahubit. V místnostech jsou k nalezení injekční stříkačky s protilátkou. Člověk se k ní ovšem zpravidla dostane jen přes vlastní mrtvolu. Mathews úpěnlivě sleduje potácivé plahočení partičky a snaží se Jigsawa přinutit k doznání, kde se hrůzná hra odehrává. Jigsaw ovšem, jak je jeho dobrým zvykem, nenabídne Mathewsovi nic jiného, než další „hru“.

Přes televizně detektivkový začátek se autorům podařilo rozehrát Saw 2 jednoduše a účelně, s jednoznačným cílem diváka hodinu a půl drsně bavit. Scénář přitom využívá moderních technologií (kamerové systémy) a kouzla reality show. V partičce zajatců od začátku funguje konflikt mezi bezskrupulózním svalovcem Xavierem (Franky G), který se chce osvobodit sám a přemýšlivou Amandou, která přistupuje na Jigsawovu hru. Konflikt eskaluje i na druhé straně, mezi Bellovým mrtvolně klidným Jigsawem a Mathewsem, v němž vřou emoce. Wahlberg je krotí a snaží se o občanský projev.

Dům skýtá množství horrorových situací, které gradují až do momentu, kdy Xavier vhodí Amandu do jámy plné injekčních stříkaček. Ty se do dívky v tílku okamžitě zapíchnou a ona se jimi navíc musí přehrabovat, aby rychle našla tu správnou… Potom ještě uvidíme Addison (Emmanuelle Vaugierová), která si drásá zápěstí v brutální kovovo-skleněné pasti, rozbitou hlavu a pár kusů toho, čemu se dá říkat lidské tělo. Režisér Bousman ale mnohem raději spoléhají na efekt škrábání vidličky o sklo, než přímé rozbíjení hlav jako melounů. Kamera Davida A. Armstronga je podobně kinetická, jako v originále, střih Kevina Greuterta je ještě lepší. Oba pánové, stejně jako scénárista Leigh Whannell ostatně ze Saw přišli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.