Sam Rockwell

16. 2. 2009 - 19:14 | Téma | red

Sam Rockwell zdroj: tisková zpráva

Nyní ve filmu Švindlíři s Nicolasem Cagem. SAM ROCKWELL Jméno tohoto amerického herce se u nás stalo známějším až díky pozoruhodně ztvárněným rolím ve filmech Milujte svého zabijáka (2002) a Švindlíři (2003)

SAM ROCKWELL

Jméno tohoto amerického herce se u nás stalo známějším až díky pozoruhodně ztvárněným rolím ve filmech Milujte svého zabijáka (2002) a Švindlíři (2003). Když se podíváme do jeho filmografie, zjistíme, že má za sebou již čtyřicet rolí ve snímcích, které režírovali mj. Coppola, DiCillo, Allen, Mamet, Edel, Schrader, Ridley Scott a další.

Sam Rockwell Sam Rockwell se narodil onoho bouřlivého roku 1968 jako syn hereckých manželů. Z Kalifornie se rodina záhy přestěhovala do New Yorku, odkud Sam ve věku pěti let po rozvodu rodičů odešel s otcem do San Franciska. Střídavě pobýval i u matky v New Yorku a spolu s ní se poprvé objevil ve filmu. To mu bylo deset let. První skutečná role ho potkala až ve dvaceti letech v TV filmu Clownhouse (1988) F. F. Coppoly. Sotva jsme mohli zaznamenat jeho roličku ve filmu Poslední útěk do Brooklynu (1989) Uliho Edela, který byl u nás uveden. Menší role měl v černé komedii Průšvih (1991) Alexandra Rockwella (uvedla televize) či v krimifilmu Muž beze spánku (1991) Paula Schradera (v ČR na videu). Mihnul se také v životopisném dramatu černošského výtvarníka Basquiat (1966) Juliana Schnabela.

Skutečným průlomem byla půvabná, svým laděním smutná komedie Život v sedmém nebi (1996) Toma DiCilla. V příběhu o sbližování dvou mužů rozdílných povah ztělesnil výstředního mladíka Buckyho Kida, který bez výčitek svědomí krade, podloudně obchoduje a dopouští se dalších prohřešků, současně je však nadán nadpřirozenými schopnostmi, jimiž duchovně obohatí svého sucharského kamaráda Ala (John Turturro). Ještě významnější roli dostal v černé komedii Zahradní psi (1977) Johna Duigana, kde hraje lehkomyslného mladíka, který se živí stříháním trávníků a při tom se skamarádí s desetiletou Devon z „lepší“ rodiny. Spolu spřádají různé rošťárny a paradoxně je to ona, která se hrdiny nakonec zeptá: „Co budeš dělat, až budeš dospělý?“ Za tuto roli si Rockwell odnesl Cenu za herecký výkon na festivalech v Montrealu a ve španělském Sitges.

Milujte svého zabijáka Rockwella jsme pak mohli vidět v menší roli v hořké komedii Celebrity (1998) Woodyho Allena, ve fantastickém vězeňském dramatu Zelená míle (1999) Franka Darabonta (ve výrazně záporné roli nebezpečného zločince Divokého Billa Whartona), v satirické sci-fi Galaxy Quest (1999) Deana Parisota (epizodní postava herce jako „šestého člena posádky“). Výraznější role jej čekaly v akční komedii Charlieho andílci (2000) Josepha McGintyho (proradný magnát Eric Knox), v kriminálním dramatu Poslední loupež (2001) Davida Mameta (horkokrevný, zákeřný parťák stárnoucího elitního lupiče) a v kriminální komedii Bombakšeft (2002) bratrů Anthonyho a Joea Russoových (neúspěšný amatérský boxer, jeden z kumpánů pokoušejících se o úžasnou loupež).

Když letos na Berlinale přebíral Sam Rockwell Cenu za nejlepší herecký výkon ve filmu Milujte svého zabijáka, nikdo se nedivil; důmyslný scénář Charlieho Kaufmana a propracovaná režie George Clooneyho poskytly herci dosud největší příležitost, kterou dokonale využil. Z autobiografického románu vycházející postava televizního moderátora, scenáristy a producenta, který byl současně zabijákem ve službách CIA, dala Rockwellovi bohaté možnosti, jak ztvárnit vývoj rozporuplného hrdiny od mládí do zralého věku, jeho vzestup i pád, barvité eskapády i zoufalé osamění, sebelásku i hlubokou skepsi.

Zelená míle Po takové brilantní roli není překvapením, že jej Ridley Scott obsadil do ambiciózního filmu Švindlíři, který letos soutěžil v Benátkách. V oblíbeném žánru komediálně-kriminálního dramatu se odehrává příběh úzkostlivého, neurotického podvodníka noblesnější kategorie (Nicolas Cage). Ten se svým partnerem (Rockwell) připravuje výnosný podraz a přitom se mu do cesty připlete náhle objevená čtrnáctiletá dcera. Ve filmu dobře přijatém americkou kritikou Rockwell dokázal, že je i v menší roli stejně přesvědčivý jako Nicolas Cage.

Následně se Sam Rockwell objevil v hlavní roli filmu Piccadilly Jim Johna McKaye podle komického románu P. G. Woodehouse. Děj se odehrává ve třicátých letech minulého století a vypráví o Američanovi s pochybnou pověstí na obou stranách Atlantiku, který chce získat zpět ženu svých snů. Zahrál si rovněž v komediální sci-fi Stopařův průvodce po Galaxii, kde se představil v úloze sebestředného a potrhlého prezidenta Galaxie Zafoda Bíblbroxe. V posledních letech se Rockwell z tuzemských kin vypařil. Částečným návratem je politické drama Duel Frost Nixon (2008); v něm má ale jenom menší roli.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.