Rychlý Stripes

12. 5. 2005 - 11:53 | Téma | red

Rychlý Stripes zdroj: tisková zpráva

Rodinný film Rychlý Stripes v mnoha směrech připomíná úsměvný hit Babe, jenž byl před deseti lety nominován na sedm Oscarů

Rodinný film Rychlý Stripes v mnoha směrech připomíná úsměvný hit Babe, jenž byl před deseti lety nominován na sedm Oscarů. Stejně jako Babe se odehrává na farmě plné mluvícího domácího zvířectva a ve středu dění stojí zvířecí hrdina, který má velké ambice uspět mimo svůj tradiční „obor“. Zebra jménem Stripes však, na rozdíl od prasátka Babe, netouží být ovčáckým psem, nýbrž závodním koněm.

Veškerá podobnost s příběhem „galantního prasátka“ bohužel podtrhuje skutečnost, že Rychlý Stripes – i když představuje poctivou rodinnou zábavu – postrádá originalitu a svěží půvab filmu Babe. Scénář je plný osvědčených klišé: -náctiletá žokejka (Hayden Panettiereová) pevně věří v úspěch svého pruhovaného kamaráda; její otec farmář (Bruce Greenwood) je traumatizován vzpomínkou na tragickou jezdeckou nehodu své ženy, po níž se vzdal trénování závodních koní; majitelka nedaleké dostihové stáje (Wendie Malicková), v níž vyrůstají Stripesovi konkurenti, je patřičně krutá a bezohledná.

Hlavní atrakcí v příběhu zebry, jež vyrůstá s pohledem toužebně upřeným za plot své kentucké farmy, na místní dostihovou dráhu, však nejsou lidští protagonisté, nýbrž pestrý zvířecí ansámbl obklopující Stripese. Z velké většiny je představován opravdovými zvířaty; digitálními triky si tvůrci vypomáhali jen zcela minimálně, když upravili pohyby zvířecích tlam tak, aby je synchronizovali s dialogy. V čele zvířecí družiny stojí rozvážný poník Tucker, vybavený bohatými zkušenostmi trenéra „opravdových“ koní. Zdařile mu sekunduje rázná a hašteřivá koza Franny. Nováčkem na farmě je ztřeštěný pelikán jménem Husa, který se neustále stylizuje do role gangstera a trousí mafiánské narážky, určené pravděpodobně spíš dospělému doprovodu než dětským divákům („Dej si pozor, aby se někdo neprobudil s tvojí hlavou v posteli,“ vyhrožuje Tuckerovi.)

Vážnější motivy do příběhu vnášejí postavy závodních koní, žijících v sousedství, v privilegovaném prostředí dostihových stájí. Bílá kobylka Sandy, jíž imponuje Stripesův zápal a odhodlání, film obohacuje o romantickou zápletku. Stripesovým největším sokem je naopak mladý plnokrevník jménem Trentonův Pašák. Pašákův otec, až příliš ambiciózní černý hřebec Trenton, je schopen použít jakýchkoliv, třebas i nečestných prostředků, aby synovi zajistil na závodech vytoužené vítězství.

Dospělé publikum však pravděpodobně nejvíce ocení dvojici muších bratrů jménem Zuk a Bzuk, jediné stoprocentně počítačově animované tvory v celém filmu. Svými prostořekými průpovídkami a popěvky, které do češtiny zdařile nadabovali Michal Suchánek s Richardem Genzerem, glosují veškeré dění z mušího pohledu („Mám dvacet milionů sourozenců, tak proč jsem musel dostat na starost zrovna tebe!“) a prožívají specifická muší dobrodružství, jako je jízda na předním skle automobilu, uvíznutí v bublině či pád do kobylince, který vnímají jako pozemský ráj.

Jejich komentáře poněkud osvěžují příběh, pohybující se vpřed přes dobře známé dějové zvraty, od opuštěného zebřího mláděte, které nachází nový domov na farmě, přes první neúspěch a vytrvalé překonávání překážek, až po finále na dostihové dráze Kentucky Open, kde Stripesův běžecký výkon překvapí všechny přihlížející – s výjimkou diváků v kinosále. Režisér Rychlého Stripese Frederik Du Chau (Kouzelný meč) ve svém filmu nicméně dětskému publiku v poměrně stravitelné podobě předkládá dvě chvályhodná mravní poselství. Za prvé, člověk se nikdy nemá vzdávat svých snů, jakkoli se zdají pošetilé a neuskutečnitelné. Za druhé, to, že někdo vypadá jinak, ještě není důvodem, aby měl stát odstrčený od ostatních na druhé straně ohrady.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.