Romance pro křídlovku

20. 8. 2008 - 12:01 | Téma | red

Romance pro křídlovku zdroj: tisková zpráva

Klasické milostné drama s Jaromírem Hanzlíkem. Otakar Vávra má v dějinách československé kinematografie unikátní postavení: doslova za každého režimu (začínal ještě za předmnichovské republiky a na Barrandově končil s pádem husákovské éry) natáčel přinejmenším standardně odvedené filmy, byť zejména v 50

Otakar Vávra má v dějinách československé kinematografie unikátní postavení: doslova za každého režimu (začínal ještě za předmnichovské republiky a na Barrandově končil s pádem husákovské éry) natáčel přinejmenším standardně odvedené filmy, byť zejména v 50. letech vyjadřoval ideje poplatné oné době - stalinistická "třídní" rétorika mu pronikala i do "husitské trilogie". Jako velikán vyzdvižený na piedestal pak v 70. a 80. letech pořizoval sošné, neživotné historické fresky, opět naznačující spjatost "pokrokových tendencí minulosti" s přítomným děním.

Vávru lze považovat za mistra přizpůsobení, které mu přitom nepokřivilo talent. Velké zásluhy si připsal i svým pedagogickým působením na FAMU, kde odchoval řadu mladých tvůrců, kteří na něho vzpomínají s láskou a dojetím (nejen Jiří Menzel). Když v 60. letech vytryskl nebývalý umělecký vzestup české i slovenské kinematografie, Vávra se na této vlně nejen svezl, ale bez velké nadsázky lze tvrdit, že ji pomáhal spoluvytvářet. Přinejmenším trojice filmů se trvale zapsala: lyricky podmanivá Zlatá reneta, šrámkovsky pudová Romance pro křídlovku a zlověstné historické podobenství Kladivo na čarodějnice, jeden z nejpůsobivějších Vávrových filmů vůbec.

Romance pro křídlovku Při natáčení Romance pro křídlovku se již potřetí setkal s básníkem (a též dramatikem) Františkem Hrubínem. Poprvé spolu adaptovali hru Srpnová neděle, která ztroskotala na neživotné kulisovitosti a vyumělkovanosti celého moralistního příběhu. Pak následovala již zmíněná Zlatá reneta, nostalgické ohlédnutí za promarněným, nenaplněným životem, plné jímavých postřehů. Pak následovala zřejmě nejúspěšnější spolupráce, námětově prostý, vypravěčsky však důmyslný přepis básnické skladby Romance pro křídlovku. Vzpomínáním zarámovaný příběh vypráví o dávné první lásce i hořkém zklamání, o setkání se smrtí. Vávra nevnáší "básnivé" prvky uměle. Lyrika, ale také jistá živočišnost, prosvítá celou dramatickou tkání, soustředěna do prosluněných krajinomaleb, roztočeného kolotoče či nahého ženského těla obtékaného vodou. Kameraman Andrej Barla, pracující s černobílým materiálem, plně pochopil režisérovy záměry a vykouzlil prchavou atmosféru dávno odvátých časů, na něž nezbývá než tklivě vzpomínat.

Vávra se nevěnuje jen ostýchavé lásce dvou mladých lidí, ale načrtává i další figury - zvlášť výrazná je postava dementního hrdinova dědečka, ponořeného do utkvělých představ i opakujících se větných frází. Vávra chtěl tuto roli nejprve svěřit Jaroslavu Vojtovi, ale ten odmítl vytvářet hrdinu pozvolně spějícího ke smrti. Nakonec se musel obrátit do Polska, kde našel ideálního představitele v Januszi Strachockém.

Jednu z velkých hereckých příležitostí dostal tehdy teprve osmnáctiletý Jaromír Hanzlík. Jeho mladičký student Vojta, nesměle zamilovaný do dívky od kolotoče (Zuzana Cigánová), zosobňuje okouzlení milostným citem, který však není schopen unést a obhájit ani jeden ze zamilovaných. Vojta během žhnoucích letních prázdnin, sužován obavami, aby se otec nedověděl, že zanedbává studia, poznává jak vášnivou smyslnost v náručí zralé ženy, tak opojení křehkou láskou. Mnohé se musí teprve naučit - i to jak se vyrovnat se skonem svého dědečka. Hanzlík svým jinošsky rozněžnělým vystupováním, rozpačitými pohledy, plynulými přechody v intonaci i zabarvení mluvy postihuje zjitřelou Vojtovu vnímavost vůči často bolestným podnětům. Vždyť kolik cituplnosti se skrývá ve scéně, kdy mládenec bezradně běží za odjíždějícími komedianty a marně svou dívku volá zpět...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.