Roboti (Robots)

- Téma autor: red

Venkovský robot Rodney cestuje za oblíbeným vynálezcem do velkého města, aby nakonec musel bojovat za záchranu robotího světa. Ewan McGregor, Halle Berry, Mel Brooks, Robin Williams a Paul Giamatti dabují plechové figurky CGI animovaného filmu Chrise Wedge (DOBA LEDOVÁ). S CGI animovaným filmem Roboti (Robots) se na scénu vrací Chris Wedge, jeho spolurežisér Carlos Saldanha a také kumpánie Blue Sky Studios, animátorská divize filmového studia Fox

S CGI animovaným filmem Roboti (Robots) se na scénu vrací Chris Wedge, jeho spolurežisér Carlos Saldanha a také kumpánie Blue Sky Studios, animátorská divize filmového studia Fox. Všichni společně stojí za snímkem Doba ledová (Ice Age) z roku 2002. Na jeho nebývalý úspěch by měli Roboti navázat, a také proto budou do kin nasazeni přesně tři roky poté – v březnu 2005.

RobotiRoboti zavádějí (především dětské) obecenstvo do světa oceli, oleje, šroubků, pružinek, baterek a čipů – tedy do výsostného světa robotů. Malý Rodney Copperbottom (Ewan McGregor) je robůtek z plecháčkova. Od raného dětství mu učaroval slavný vynálezce Bigweld (Mel Brooks) a Rodney, který také rád vynalézá, sní o tom, jak se jednou se svým idolem setká. Když konečně dosáhne 18 let, nelení a vypraví se z plecháčkova do megaplechákova Robot City. Zde doufá pracovat po boku slavného mistra. V Robot City je ale všechno trošku jinak, než jak si to Rodney maloval. V syrově plechových ulicích se náš plechový hrdina z vidlákova alespoň skamarádí s partou městských plechových outsiderů, kteří si říkají „Rusties“ (Zrezlíci). Mezi nimi najdeme Fendera (Robin Williams) a jeho malou sestřičku Piper (Amanda Bynes).
Rodneymu se následně podaří objevit ďábelský plán zlosynského tyrana Ratcheta (Greg Kinnear) a rozhodne se zachránit jak milovaného Bigwelda, tak i světlou budoucnost všech robotů. Kromě Fendera a jeho party mu v odvážné akci pomáhá hlavně Cappy (Halle Berry).

RobotiHistorka sama sice dětského diváka nenaláká na žádný světoborný nápad, v daném žánru se ale obecně inovace čeká spíše od samotných kulis a technického provedení. A plechový svět vypadá zatím velmi povedeně. Pohyby i povrchy se z upoutávky zdají být na vysoké úrovni. Roboti v mnohém připomínají výtvory umělců svařujících sochy a předměty ze šrotu.
Mezi trojicí hlavních CGI animovaných filmů příštího roku pak tyto figurky působí zdaleka nejoriginálněji. Zvířátka v Madagaskaru (Madagascar) od Dreamworks mohou vycházet z malířského odkazu Henriho Rousseaua, ale pořád jsou to zvířátka. Auta v pixarovských Cars mají k robotům sice blízko a lidské emoce karikují neméně solidně, zdaleka však neoplývají tak filigránskými a vynalézavými konstrukcemi.

RobotiAčkoli dabing velkých animovaných produkcí zdobí herecké hvězdy vcelku běžně, obsazení Robotů je i tak pozoruhodně velkorysé. Pro Ewana McGregora (Hvězdné války (Star Wars), Velká ryba (Big Fish), Trainspotting) je Rodney v krátkém sledu již třetí figurou k namluvení – těmi dalšími jsou hlavní postavy snímků Valiant a Gnomeo and Juliet. To pro Halle Berry (Catwoman, Gothika, Ples příšer (Monster’s Ball)) je Cappy první rolí v celovečerním animáku. V dalších rolích budou v originální verzi slyšet Mel Brooks, Stanley Tucci, Robin Williams, Paul Giamatti, Dan Hedaya a Greg Kinnear.

RobotiScénář Robotů napsali Lowell Ganz a Babaloo Mandel (50x a stále poprvé (50 First Dates)).
Režisér Chris Wedge dostal v roce 1999 Oscara za krátkometrážní animovaný biják Bunny, jenž také vznikl v Blue Sky Studios, které Fox Filmed Entertainment koupil jako zbraň proti superúspěšnému, ale již dosluhujícímu dvojbloku Disney/Pixar.
Kromě zmíněné trojice Wedgeových filmů Blue Sky Studios ještě stihli vyprodukovat sci-fi Titan A.E. a po Robotech zřejmě budou pro Foxe vyrábět i Dobu ledovou 2.

Premiéra v USA: 11.03.2005
Česká premiéra: 17.03.2005

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.