Robin Wright Pennová

26. 5. 2009 - 20:16 | Téma | red

Robin Wright Pennová zdroj: tisková zpráva

Před kamery zamířila od modelingu, už napodruhé slavila úspěch s pohádkou Princezna Nevěsta (1987) a další hity na sebe nenechaly čekat

Robin Wright Pennová Před kamery zamířila od modelingu, už napodruhé slavila úspěch s pohádkou Princezna Nevěsta (1987) a další hity na sebe nenechaly čekat. Po sňatku s dlouholetým partnerem Seanem Pennem však našla zalíbení v nezávislých produkcích. Její typickou hrdinkou je osobitá mladá žena, které osud nabídl unikátní, i když hodně únavnou životní pouť. Jako Jenny z oscarové tragikomedie Forrest Gump (1994), hrdinka z historického dobrodružství Moll Flandersová (1995) anebo Maureen z psychodramatu Jak ta je úžasná! (1997).

Robin Virginia Gayle Wright Pennová se narodila 8. dubna 1966 v Dallasu; od svých dvou let však vyrůstala s čerstvě rozvedenou matkou Gayle Gastonovou a starším bratrem Richardem v kalifornském San Diegu. Za kariérou zamířila už jako čtrnáctiletá, kdy působila jako fotomodelka nejen v Paříži, ale také v Japonsku. Krátce po ukončení střední školy si vyzkoušela herectví v soap-opeře The Yellow Rose (1983-84), uspěla ale až v dalším podobně laděném seriálu Santa Barbara (1984-88). V 363 epizodách zosobňovala přelétavou dcerunku z rodu Capwellových a vysloužila si tři nominace na Daytime Emmy.

Robin Wright Pennová Za filmovou slávou se vydala drobnou úložkou v akčním Hollywood Vice Squad (1986) a hlavně titulní úlohou unesené princezny Buttercup v pohádkové komedii Princezna Nevěsta (1987). Z filmu se stal kasovní trhák a z protagonistky opěvovaná kráska pro dobrodružné či kriminální snímky. Wright Pennová se však touto cestou nevydala. Odmítla nabídky na comics Batman navždy i na romanci Sabrina (obě 1995), ženské party v Králi zbojníků Robinu Hoodovi (1991) a ve Firmě (1993) musela odříci kvůli těhotenství. Svého hereckého vrcholu se dočkala jako představitelka dvou žen s pestrými osudy: Jenny z tragikomedie Forrest Gump (1994) a Moll z historického dramatu Moll Flandersová (1996). Následovaly ale pouze pasivní figury, obvykle s nešťastným osudem: manželka samozvaného superhrdiny (Vyvolený, 2000), podváděná manželka (Dveře dokořán, 2006), manželka zestárlého válečníka (Beowulf, 2007), manželka zdánlivě počestného politika (Na odstřel, 2009). Větší prostor jí poskytla pouze slzavá romance Vzkaz v lahvi (1999). Není proto divu, že se Wright Pennová uchýlila do menších produkcí.

Robin Wright Pennová K nezávislé kinematografii ji nasměrovalo setkání s hercem a režisérem Seanem Pennem. Poznali se během natáčení thrilleru Stav milosti (1990) a od té doby tvoří nejenom filmový, ale hlavně životní pár. Po předchozích vztazích s kolegy Charliem Sheenem (kdy jí bylo pouhých patnáct), Danem Witherspoonem (manželství s partnerem z Hollywood Vice Squad začalo v roce 1986 a skončilo po dvou letech) a Jasonem Patrikem (potkali se při natáčení dramatu Denial, 1990) vytvořila Wright Pennová sice turbulentní, ale přesto jedno z nejpevnějších hollywoodských manželství. Penn svou ženu obsadil do dvou ze svých režijních počinů, Křižovatky smrti (1995) a Přísahy (2000). Na konci devadesátých let třikrát zformovali herecký pár. Kromě satiry Hurlyburly (1998) to byla psychologická dramata Loved a Jak ta je úžasná! (obě 1997); Wright Pennová v nich vytvořila kriticky ceněné postavy životem unavených žen ze společenského dna, jež kdožvíproč milují své mužské protějšky.

Robin Wright Pennová ve filmu Sorry, Haters S novým tisíciletím pokračuje Wright Pennová v neokázalém herectví intimních nezávislých dramat. Nevolí jen ženy dobromyslné a nedoceněné (Zab tu mrchu!, 2000) nebo milované (Nine Lives, 2005), ale také živočišnější charaktery, jako byla bývalá striptérka s biblí v pravé a sklenicí whisky v levé ruce z dramatu Bílý oleandr (2002) nebo bohémská kuchařka v romanci Tři do páru (2004). K vrcholům její herecké dráhy patřila Phoebe z dramatu Sorry, Haters (2005), sociopatická žena, která za zdáním úspěšnosti ukrývá osamělost a zlobu.

Mezi filmaře, k nimž se Robin Wright Pennová pravidelně vrací, patří kromě Seana Penna režijní matador Barry Levinson (Hračky, 1992; Co se vlastně stalo, 2008) anebo Deborah Kampmeierová (Virgin, 2003; Hounddog, 2007).

Kromě herecké kariéry a dvěma potomkům, dceři Dylan Frances (* duben 1991) a synovi Hopperu Jackovi (* srpen 1993), se Wright Pennová věnuje také dobročinným aktivitám.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.