Recenze Thor: Láska jako hrom - marvelovský superhrdina je legrační, až to bolí

12. 7. 2022 - 11:00 | Recenze | Matěj Svoboda

Recenze Thor: Láska jako hrom - marvelovský superhrdina je legrační, až to bolí zdroj: Foto: Marvel

Říká se, že vítězný tým by se měnit neměl, pokud k tomu není důvod. A u Thora k tomu rozhodně žádný neexistoval.

Novozélandský režisér a nezastavitelný živel Taika Waititi natočil Thor: Ragnarok trochu jinak, než by marvelovští fandové čekali. Třetí Thor byl pod jeho vedením mnohem osobitější, ale taky komediálnější a skládal poctu brakovým sci-fi příběhům z osmdesátých let.

Chris Hemsworth potvrdil, že komediální poloha mu sedí a Waititiho originalita přinesla čerstvý vítr do jinak poměrně konzervativního světa marvelovek. Úspěch slavil jak u kritiků, tak i u většiny fanoušků. Waititi navíc rok po Ragnaroku natočil komediální drama z druhé světové války Králíček Jojo a dostal Oscara, čímž si upevnil svou hollywoodskou pozici trochu divného, avšak zajímavého, a přitom úspěšného filmaře. Vyhodit ho od čtvrtého Thora by bylo něco, co absolutně nedává smysl. Někdo to však sakra udělat měl.

zdroj: Marvel Studios

Právě Waititi je totiž největší problém nové marvelovky a paradoxně v tom, že se pokouší dělat to samé, co prováděl minule, jenže v mnohem větší míře. A výsledek je sice hodně waititiovský, ale jakoby si nového Thora točil režisér hlavně pro sebe.

Thor na konci čtvrtých Avengers odletěl spolu se Strážci Galaxie do vesmíru, kde koná dobro a má deprese. Jenže pak se na obzoru objeví nová hrozba v podobě Gorra, jenž se rozhodl povraždit všechny bohy ve vesmíru a teď míří k Novému Asgardu.

Při jeho obraně Thor naráží na svou starou lásku Jane a zjišťuje, že je stejně chytrá a půvabná jako dřív, ale že se z ní stal nový Thor, protože byla vyvolena máchat kolem sebe kladivem Mjolnir. Ti dva se spolu s několika dalšími hrdiny vydávají po stopě Gorra, doufají v pomoc dalších bohů a zkoušejí si vyříkat, jak to mezi nimi vlastně je.

thor love and thunder chris hemsworth zdroj: Foto: Disney

Zní to celkem normálně, že? Staří známí opět pohromadě, velká hrozba, co potřebuje dostat po tlamě, nějaké nové postavy a nové planety a dohromady by z toho mohly být dvě hodiny nenáročné marvelovské zábavy, aniž by se tvůrci nějak extra nadřeli.

Jenže ono to tak úplně není. Respektive dovedu si představit diváky, kterým nový Thor sedne a já do jisté míry chápu proč, ale na druhou stranu budu do skonání světa tvrdit, že to tentokrát dobře nedopadlo a že za to může trochu nečekaně minule tolik oslavovaný režisér.

Waititi si totiž evidentně mohl dělat, co chtěl. Což je dobře. Jenže Waititi taky nechtěl točit klasickou superhrdinskou marvelovku. Což dobře není. Respektive jinak, ono by to mohlo být dobře a mohlo by to být i super, protože originální přístup marvelovkám chybí, jenže novozélandský excentrik jakoby se celému superhrdinskému žánru naschvál vysmíval a tak trochu i pohrdal tím, že dostal na hraní 200 milionů dolarů, oblíbeného hrdinu a davy natěšených fanoušků. Jakoby se chtěl bavit hlavně on sám a všechno o statní mu bylo jedno.

thor-tw zdroj: Foto: Marvel

Waititiho nápady jsou jak nápady pětiletého dítěte, a to ať už mluvíme čistě o vizuálním zpracování, o fórech nebo o dialozích? Cokoliv, co mu přišlo malinko vtipné, tam prostě narval. Bez ohledu na to, jestli to je potřeba a jestli to filmu nakonec spíš nepodráží nohy (podráží).

Výsledkem tohohle přístupu „dělejme si ze všeho legraci“ je nakonec dost otravná podívaná. Ve čtvrtém Thorovi nic krom těch vtipů pořádně nefunguje – jakýkoliv pokus o nějakou serióznější scénu, vážnější emoce nebo třeba osudovost Waititi okamžitě poplive obvykle velmi dětinským až idiotským vtipem. Neumí pracovat s vážnými emocemi? Stydí se? Nebo prostě jen využil faktu, že ho nikdo na place nehlídal? Na tom nezáleží, ale filmu tenhle přístup nesmírně ubližuje.

zdroj: Marvel Studios

Samotný vztah Thora a Jane Foster tu stojí na základech ideálních pro velkou osobní tragédii a občas se oba herci i pokoušejí věnovat se tématu, které v komiksovkách moc často nevídáme a může mít pro hrdiny fatální následky. Ale Waititi místo toho, aby na půl minuty zpomalil a nechal hrdiny a spolu s nimi diváky prožít něco nepříjemného a dát Thorovi a Jane reálný důvod bát se jeden o druhého, tam prostě napálí dvacátý záběr na přerostlé kozly, co srandovně kvičí.

Thor: Láska a válka je film natočený ne špatně, spíš nedůstojně. Nemám nic proti parodování nebo sebeparodování a minimálně Hemsworth tuhle hereckou polohu zvládá naprosto s přehledem, ale dá se říct, že pokud se nenaladíte na Waititiho dětinský smysl pro humor, vlastně si v Lásce jako hrom nenajdete nic, co by vás nějak mohlo zaujmout nebo bavit. Veškeré pokusy o něco jiného než o dětinský humor tu režisér očividně sabotuje.

zdroj: Falcon

Rozhodně mi nevadí, že je čtvrtý Thor i přes stoprocentně vážnou zápletku komedie. Vadí mi, že to je komedie blbá. A že Waititi nemá úctu k látce, s níž pracuje a k lidem toužícím i po něčem jiném než po humoru, který s postupující stopáží působí víc a víc trapně. 

Zdroje: Vlastní

ČLÁNKY O FILMU

Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

Hemsworth: Další Thor by musel být drasticky odlišný od toho minulého

24. 11. 2022 | Novinky | Adam Homola

Thor: Láska jako hrom byl zatím posledním Thorem, ale zároveň také čtvrtým sólovým filmem marveláckého hrdiny, což o sobě nemůže říct třeba ani Kapitán Amerika.
Thor: Láska jako hrom ukazuje tlustého, svalnatého, i ženského Thora

Thor: Láska jako hrom ukazuje tlustého, svalnatého, i ženského Thora

22. 6. 2022 | Trailery | Adam Homola

Chyběl vám tlustý Thor, dobře známý z Avengers: Endgame? Tak v novém traileru na Thor: Láska jako hrom se vám na chvilku vrátí.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Natalie Portman a Chris Hemsworth pózují společně jako dva Thorové

Natalie Portman a Chris Hemsworth pózují společně jako dva Thorové

9. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natalie Portman je zptáky a vrací se nejen jako Jane Foster, ale hlavně jako ženský Thor.
První trailer na Thor: Láska jako hrom je konečně tady

První trailer na Thor: Láska jako hrom je konečně tady

19. 4. 2022 | Trailery | Adam Homola

Marvel si dal tentokrát na čas a s prvním teaserem na očekávaný Thor: Láska jako hrom (v originále Thor: Love and Thunder) vyrukoval relativně krátce před premiérou.
Thor: Love and Thunder dost možná rozšíří Matt Damon

Thor: Love and Thunder dost možná rozšíří Matt Damon

18. 1. 2021 | Novinky | Adam Homola

Thor: Love and Thunder velmi pravděpodobně vítá velice zajímavou hereckou posilu: Matta Damona, který si už zahrál Lokiho.
Hvězdně obsazený čtvrtý Thor nabírá další zvučná jména, přidává se i Chris Pratt

Hvězdně obsazený čtvrtý Thor nabírá další zvučná jména, přidává se i Chris Pratt

23. 11. 2020 | Novinky | Adam Homola

Tak nám začíná chystaný Thor: Love and Thunder nabírat velice zajímavé obsazení: k už tak hvězdné sestavě se totiž přidává i Chris Pratt.
Nový Thor se začne natáčet na začátku příštího roku

Nový Thor se začne natáčet na začátku příštího roku

28. 7. 2020 | Novinky | Adam Homola

Svým odkladem si v posledních měsících prochází prakticky každý velký film a dotklo se to i Thor: Love and Thunder. Teď už to ale vypadá dobře.
Vin Diesel by se měl jako Groot objevit i v novém Thor: Love and Thunder

Vin Diesel by se měl jako Groot objevit i v novém Thor: Love and Thunder

10. 3. 2020 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel se neobjeví jen v Rychle a zběsile 9, Avatar 2 a aktuálním Bloodshotu. Plešatý svalovec chystá ještě dvojité opáčko Groota ze Strážců galaxie a jedno z nich bude v novém Thorovi.
V Thor: Love and Thunder by se prý mohl objevit i Christian Bale

V Thor: Love and Thunder by se prý mohl objevit i Christian Bale

7. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel by mohl do svých spárů ulovit dalšího hodně zajímavého herce. O roli v nadcházejícím Thor: Love and Thunder prý v současné době vyjednává Christian Bale.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

Recenze: Thriller Někdo klepe nad dveře od M. Night Shyamalana

1. 2. 2023 | Recenze | Matěj Svoboda

Apokalypsa se blíží a zabránit ji lze jediným způsobem. Zabili byste někoho, koho milujete, abyste zachránili lidstvo? 
Řítí se na nás další Stephen King, tentokrát jako Kostlivec pod postelí

Řítí se na nás další Stephen King, tentokrát jako Kostlivec pod postelí

31. 1. 2023 | Trailery | Adam Homola

Připravte se na Kostlivce! Tedy adaptaci dalšího z příběhů spisovatele Stephena Kinga, kterého jistě netřeba dlouze představovat.
Amazon připravuje seriál podle Tomb Raidera

Amazon připravuje seriál podle Tomb Raidera

30. 1. 2023 | Novinky | Adam Homola

Amazon to se seriály myslí očividně vážně, protože po velice nákladných Prstenech moci chystá další velkou věc: Tomb Raidera.
Shazam! Hněv bohů z průměrné šedi DC nejspíš nevykročí

Shazam! Hněv bohů z průměrné šedi DC nejspíš nevykročí

27. 1. 2023 | Trailery | Adam Homola

DC pořád kope druhou ligu a pokud budou i nadále vznikat filmy jako Shazam!, kopat ji bude i nadále.