Projekt 100 - filmy

23. 2. 2009 - 11:46 | Téma | red

Projekt 100 - filmy zdroj: tisková zpráva

Písně z druhého patra (Sanger fran andra vaningen, r. R.Andersson) „Úředník přijde o práci, imigrant je surově napaden, kouzelníkovi se nepovede starý známý trik a Karl podpálí svůj obchod s nábytkem, aby mu byla vyplacena pojistka

Písně z druhého patra (Sanger fran andra vaningen, r. R.Andersson)
„Úředník přijde o práci, imigrant je surově napaden, kouzelníkovi se nepovede starý známý trik a Karl podpálí svůj obchod s nábytkem, aby mu byla vyplacena pojistka. Další den je chaos ještě horší a zřejmě pouze Karl chápe jeho absurditu..." (z canneského katalogu)
Jde o filmové zpracování básní Caesara Valleja. Film získal cenu FIPRESCI v Cannes 1999 a 5 výročních cen Švédské filmové akademie.

Nebe nad Berlínem (Himmel über Berlin, r. W. Wenders)
Éterický příběh dvou andělů nad rozděleným berlínským nebem. Film proslulý dokonalým vystižením atmosféry města, a také uvedením Nicka Cavea do povědomí širšího publika. Vítězný film festivalu v Cannes, Los Angeles, Sao Paulu, držitel cen Felixe, Césara a mnoha další.

ruská ruleta Smrt v Benátkách (Morte a Venezia, r. L. Visconti)
Adaptace novely Thomase Manna. Na pozadí města, které bylo desinfikováno kvůli možné nákaze cholerou, na pozadí odpadků a hotelu se hudební skladatel Gustav von Aschenbach, zotavující se po srdečním záchvatu v Benátkách, již nikdy zdraví ani uspokojení nedočká, stihne se jen platonicky zamilovat do andělsky půvabného polského chlapce Tazia. Cena na festivalu v Cannes, držitel výročních cen v Itálii,Británii a Francii.

Smysl Života (Monty Python's The Meaning of Life, r. T. Jones a T. Gilliam)
Velkolepá tečka za existencí MPFC (Monty Python Flying Circus). Poslední film skupiny, který nemá jeden kompaktní děj, ale skládá se z krátkých skečů, jimž podobné ostatně Létající cirkus proslavily. Film získal Velkou cenu poroty na festivalu v Cannes.

na rybách Kytice z tisíce a jedné noci (Il Fiore delle mille e una notte, r. P.P. Pasolini)
Poslední díl Pasoliniho Trilogie života (Dekameron, Canterburské povídky, Kytice). Jde o volnou adaptaci Pohádek tisíce a jedné noci, kde Pasolini -tak jako dříve- klade důraz na zobrazování sexuálních tuh a pudů. Kytice získala -kromě výroků plných pobouření a falešné cudnosti také Velkou cenu poroty na festivalu v Cannes.

Kachní polévka (The Duck Soup, r. Leo McCarey)
Komedie bratří Marxů. Příběh z fiktivního státu Freedonie. Hrdinou je potřeštěný pan Rufus T. Firefly, kterého bohatá paní Teasdaleová prosadí jako diktátora země, jejíž státní rozpočet sama financuje. Situaci Fireflye komplikuje uhlazený a stále intrikující vyslanec vedlejšího státu Sylvanie, který usiluje o ruku této bohaté ženy.

Absolvent (The Graduate, r. M. Nichols)
Filmový herecký debut Dustina Hoffmana. V soundracku pak písně Simona & Garfunkla. Benjamin se vrací ze školy, aby si začal s vdanou paní Robinsonovou. Brzy ale poznává, že ho tenhle vztah frustruje. A potom si vyjde s dcerou paní Robinsonové. Držitel Oscara za nejlepší film a pěti Zlatých Glóbů, ale také Grammy a pěti výročních cen Britské akademie.

Arizona Dream (Arizona Dream, r. E. Kusturica)
Kusturicův fantaskní příběh z americké krajiny. Axel (Johnny Depp) se živí jako strážce ryb v zátoce. Za Alexem přijede bratranec Paul, který ho musí uspat a unést, aby ho mohl dopravit na strýcovu svatbu do rodné Arizony. Axel se pak ráno v Arizoně probudí v těžké kocovině a začnou se dít neuvěřitelné věci… Létající ryby, hudba Gorana Bregoviće s hlasem Iggyho Popa. Stříbrný medvěd a Zvláštní cena poroty na MFF v Berlíně v roce 1993.

Ľalie polné (r. E. Havetta)
Druhý a také poslední celovečerní film této osobnosti nové vlny na Slovensku. Příběh o válečných vysloužilcích, kteří i dlouho po skončení bitev bezcílně putují krajinou.

Intimita (Intimité, r. P. Chéreau)
Na podlaze v bytě se každou středu odpoledne potká Jay a Claire. Nevědí o sobě vůbec nic, a když Jay pocítí potřebu pátrat po identitě své náhodné partnerky, začne se jejich vztah bortit. Velká cena na MFF v Berlíně 2001.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.