Projekt 100 - filmy

23. 2. 2009 - 11:46 | Téma | red

Projekt 100 - filmy zdroj: tisková zpráva

Písně z druhého patra (Sanger fran andra vaningen, r. R.Andersson) „Úředník přijde o práci, imigrant je surově napaden, kouzelníkovi se nepovede starý známý trik a Karl podpálí svůj obchod s nábytkem, aby mu byla vyplacena pojistka

Písně z druhého patra (Sanger fran andra vaningen, r. R.Andersson)
„Úředník přijde o práci, imigrant je surově napaden, kouzelníkovi se nepovede starý známý trik a Karl podpálí svůj obchod s nábytkem, aby mu byla vyplacena pojistka. Další den je chaos ještě horší a zřejmě pouze Karl chápe jeho absurditu..." (z canneského katalogu)
Jde o filmové zpracování básní Caesara Valleja. Film získal cenu FIPRESCI v Cannes 1999 a 5 výročních cen Švédské filmové akademie.

Nebe nad Berlínem (Himmel über Berlin, r. W. Wenders)
Éterický příběh dvou andělů nad rozděleným berlínským nebem. Film proslulý dokonalým vystižením atmosféry města, a také uvedením Nicka Cavea do povědomí širšího publika. Vítězný film festivalu v Cannes, Los Angeles, Sao Paulu, držitel cen Felixe, Césara a mnoha další.

ruská ruleta Smrt v Benátkách (Morte a Venezia, r. L. Visconti)
Adaptace novely Thomase Manna. Na pozadí města, které bylo desinfikováno kvůli možné nákaze cholerou, na pozadí odpadků a hotelu se hudební skladatel Gustav von Aschenbach, zotavující se po srdečním záchvatu v Benátkách, již nikdy zdraví ani uspokojení nedočká, stihne se jen platonicky zamilovat do andělsky půvabného polského chlapce Tazia. Cena na festivalu v Cannes, držitel výročních cen v Itálii,Británii a Francii.

Smysl Života (Monty Python's The Meaning of Life, r. T. Jones a T. Gilliam)
Velkolepá tečka za existencí MPFC (Monty Python Flying Circus). Poslední film skupiny, který nemá jeden kompaktní děj, ale skládá se z krátkých skečů, jimž podobné ostatně Létající cirkus proslavily. Film získal Velkou cenu poroty na festivalu v Cannes.

na rybách Kytice z tisíce a jedné noci (Il Fiore delle mille e una notte, r. P.P. Pasolini)
Poslední díl Pasoliniho Trilogie života (Dekameron, Canterburské povídky, Kytice). Jde o volnou adaptaci Pohádek tisíce a jedné noci, kde Pasolini -tak jako dříve- klade důraz na zobrazování sexuálních tuh a pudů. Kytice získala -kromě výroků plných pobouření a falešné cudnosti také Velkou cenu poroty na festivalu v Cannes.

Kachní polévka (The Duck Soup, r. Leo McCarey)
Komedie bratří Marxů. Příběh z fiktivního státu Freedonie. Hrdinou je potřeštěný pan Rufus T. Firefly, kterého bohatá paní Teasdaleová prosadí jako diktátora země, jejíž státní rozpočet sama financuje. Situaci Fireflye komplikuje uhlazený a stále intrikující vyslanec vedlejšího státu Sylvanie, který usiluje o ruku této bohaté ženy.

Absolvent (The Graduate, r. M. Nichols)
Filmový herecký debut Dustina Hoffmana. V soundracku pak písně Simona & Garfunkla. Benjamin se vrací ze školy, aby si začal s vdanou paní Robinsonovou. Brzy ale poznává, že ho tenhle vztah frustruje. A potom si vyjde s dcerou paní Robinsonové. Držitel Oscara za nejlepší film a pěti Zlatých Glóbů, ale také Grammy a pěti výročních cen Britské akademie.

Arizona Dream (Arizona Dream, r. E. Kusturica)
Kusturicův fantaskní příběh z americké krajiny. Axel (Johnny Depp) se živí jako strážce ryb v zátoce. Za Alexem přijede bratranec Paul, který ho musí uspat a unést, aby ho mohl dopravit na strýcovu svatbu do rodné Arizony. Axel se pak ráno v Arizoně probudí v těžké kocovině a začnou se dít neuvěřitelné věci… Létající ryby, hudba Gorana Bregoviće s hlasem Iggyho Popa. Stříbrný medvěd a Zvláštní cena poroty na MFF v Berlíně v roce 1993.

Ľalie polné (r. E. Havetta)
Druhý a také poslední celovečerní film této osobnosti nové vlny na Slovensku. Příběh o válečných vysloužilcích, kteří i dlouho po skončení bitev bezcílně putují krajinou.

Intimita (Intimité, r. P. Chéreau)
Na podlaze v bytě se každou středu odpoledne potká Jay a Claire. Nevědí o sobě vůbec nic, a když Jay pocítí potřebu pátrat po identitě své náhodné partnerky, začne se jejich vztah bortit. Velká cena na MFF v Berlíně 2001.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.